Symbolické vyrovnanie dostanú len tí, čo sa prihlásia v termíne. Ostatných štát vyvlastní bez koruny. Ministerstvo financií dokončuje generálny zákon.
Po diaľniciach chce vláda chce obmedziť vlastnícke práva aj majiteľom pozemkov pod cestami, školami, kultúrnymi domami či nemocnicami.
Ministerstvo financií dokončuje generálny zákon o vyplatení pôdy pod stavbami, ktoré boli vybudované bez vykúpenia pôdy za posledných 60 rokov.
Podľa informácií Pravdy symbolické vyrovnanie dostanú len tí, čo sa prihlásia v termíne. Ostatných štát vyvlastní bez koruny.
Ide o stovky stavieb, ktoré v posledných piatich rokoch od štátu prevzali mestá, obce alebo župy. "Prípravy zákona pokročili, je na to vytvorená odborná pracovná skupina. Zatiaľ je predčasné hovoriť, aké riešenia na vyčistenie vzťahov s majiteľmi pozemkov ponúkne," povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.
Rezort financií má podľa septembrového nariadenia vlády vyriešiť problémy s odškodnením pozemkov majiteľom tak, aby príliš nezaťažil štátnu pokladnicu. Vyplatenie pozemkov podľa dnešných cien sa však odhaduje na niekoľko desiatok miliárd korún.
Riešením by malo byť vyplácanie inej ako súčasnej trhovej hodnoty za pôdu. "Určiť cenu bude ťažké. Prečo by mali vlastníci dostávať súčasnú trhovú cenu pôdy, keď im bola pôda pod cestu či školu zabratá napríklad pred 30 rokmi a pôda v regióne bola oveľa lacnejšia? Je rozdiel, či sa ide stavať nová diaľnica na zelenej lúke, alebo vyplatiť pozemky pod cestou, ktorá stojí dve-tri desiatky či sto rokov," vysvetlil splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu Ján Turčan.
Podľa neho sa však nebude hľadať riešenie za veľa miliárd korún. "Treba zabrániť, aby špekulanti začali na probléme zarábať kšeftovaním s pozemkami," zdôraznil.
Podriadení ministra financií Jána Počiatka v týchto dňoch hľadajú kľúč, ktorý určí, koľko peňazí bude štát dávať za takéto pozemky. Zatiaľ si s úlohou nevie poradiť. "Zákon bude meškať, budeme radi, ak sa podarí ho predložiť do konca roka," povedal Milan Muška, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Veľké možnosti podľa Mušku ponúkajú aj zámeny pozemkov.
V zákone sa navrhuje, aby peniaze dostala len časť súkromných vlastníkov, ktorá sa prihlási v určitej lehote. Ostatok pôdy bude vyvlastnený štátom bez koruny. "Treba počkať na paragrafové znenie zákona, nie je však možné zoštátňovať pôdu len preto, že v katastri je chaos a veľa nezapísaných vlastníckych vzťahov. Časť ľudí nevie, že má pôdu pod nejakou cestou na druhom konci republiky," doplnil právnik Jozef Kráľ, ktorý pomáhal spracovávať analýzu stavu vlastníctva pôdy na strednom Slovensku. Na takýto zákon by doplatili ľudia, ktorí by sa v termíne neprihlásili.
Spočítanie všetkej nevysporiadanej pôdy napreduje, ešte však nie je dokončené. "Už máme odpovede od 80 percent miest a obcí. Je dôležité, aby sme zistili, o aký drahý problém vlastne ide. Doteraz sa podiel nevyplatených súkromníkov len odhadoval," doplnil Muška.
Združenie aj župani sa snažia dosiahnuť, aby vláda na samosprávy previedla aspoň štátne pozemky. Tlak na riešenie vznikol po tom, čo niektoré samosprávy neuspeli so žiadosťami o eurofondy, práve preto, že pozemok, na ktorom stojí škola, nemocnica, kultúrny dom alebo miestna cesta, stojí na pôde súkromných nevyplatených vlastníkov. Ide najmä o peniaze v regionálnom operačnom programe, kde je 57 miliárd korún.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Mesta a obce budú ľahšie čerpať eurofondy
Prešov by potreboval na vysporiadanie pozemkov 3 miliardy
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.