Štát pripraví zmeny v mýte, časť spoplatnených úsekov sa rozdelí

08. 01. 2010

Bratislava - Ministerstvo dopravy pripraví zmeny v systéme elektronického mýta, na ktorých sa dnes dohodlo so Združením cestných dopravcov Česmad Slovakia. Niektoré spoplatnené úseky sa rozdelia na menšie časti, zníži sa tiež výška pokuty za nesprávne nastavenie palubnej jednotky. Čakanie kamionistov na mýtnu registráciu na hraniciach by malo skrátiť dočasné zavedenie potvrdení o úhrade mýta pre vodičov, ktorí cez Slovensko len prechádzajú, takzvaný ticketing.

"Zatiaľ to vyzerá tak, že by malo pribudnúť nejakých sto úsekov nových," povedal minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) po stretnutí so zástupcami združenia Česmad. Spoplatnené cesty sa rozdelia na menšie časti pri rôznych výjazdoch, napríklad na skládky, či kameňolomy, ktoré nie sú zachytené v cestnej databanke, dodal.

Práve z tejto evidencie vychádza súčasné rozdelenie spoplatnených úsekov, ktoré kritizovali viacerí dopravcovia. Cestnú sieť, za ktorú sa platí mýto, tvorí zhruba 850 úsekov. Nové členenie by malo platiť od polovice marca.

Systém elektronického mýta funguje od 1. januára. Poplatky za jazdu po diaľniciach a ďalších vybraných cestách musia platiť vozidlá nad 3,5 tony aj autobusy. Mnohí autodopravcovia sa postavili proti mýtu, ktoré im vraj zvyšuje náklady. Na protest proti systému, ktorý považujú za nedostatočne pripravený, niektorí zablokovali viaceré cestné ťahy v Bratislave. V pondelok by menší dopravcovia mali rokovať s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), musia však dovtedy ukončiť protesty.

Chystajú mýtne lístočky

Štart mýta sprevádzajú tiež kolóny kamiónov na viacerých vstupoch na Slovensko. Najviac času strávili čakaním na registráciu a povinné vybavenie palubnou (OBU) jednotkou šoféri na slovensko-českých hraniciach. Kolóny by malo skrátiť dočasné zavedenie takzvaného ticketingu pre kamionistov, ktorí len prechádzajú Slovenskom. "Nebudú musieť byť vybavení OBU jednotkou a nebudú sa musieť registrovať," priblížil minister.

"Dohodli sme sa, že ministerstvo urobí všetky ďalšie legislatívne kroky, (...) aby v priebehu budúceho týždňa, možno vo štvrtok, piatok bol ticket systém spustený do prevádzky," poznamenal prezident Česmadu Peter Halabrín. Podľa Vážneho sa zatiaľ uvažuje o deviatich tranzitných trasách, na ktorých by vodičom stačil lístok s potvrdením o zaplatení mýtneho. "Ak sa vozidlo odkloní od toho tranzitu a bude bez OBU jednotky, bude pokutované," doplnil minister. Takýto spôsob úhrady za mýto by mal platiť do konca februára.

Generálny riaditeľ prevádzkovateľa mýta, firmy SkyToll, Matej Okáli tvrdil, že ticketing sa môže technicky spustiť okamžite. "Je to riešenie, ktoré by naozaj mohlo pomôcť," myslí si. Očakáva, že nápor dopravcov na hraniciach sa pre mýto v nasledujúcich týždňoch zvýši.

Dopravcovia presadili u ministra aj zníženie pokút za nesprávne nastavenie palubnej jednotky, ktorá sníma pohyb vozidla po spoplatnených úsekoch ciest, pravdepodobne na 120 eur. Mýtna polícia môže v súčasnosti uložiť za takýto priestupok na mieste sankciu len vo výške 1655 eur, v správnom konaní môže stúpnuť o ďalšiu tisícku. Za chýbajúcu palubnú jednotku v aute zostane vyššia sadzba.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.