Štátny tajomník: Ochranári verejnosťou manipulujú

Jaroslav Jaduš: Ešte raz, pre mňa je pezinská skládka boj veľkých spoločností o lukratívne zákazky na ukladanie odpadu. Skončil som.

Minister životného prostredia Jozef Medveď o dianí v rezorte rozprávať odmietol. Zastúpil ho jediný vysoký funkcionár, ktorý na ministerstve prežil celé volebné obdobie. Tvrdí však, že prvé tri roky o ničom dôležitom nerozhodoval a o škandáloch netušil. Riadi tím, ktorý pripravil zonáciu Tatier. Štátny tajomník za HZDS Jaroslav Jaduš.

Ako sa cíti štátny tajomník v rezorte, ktorý má najviac škandálov?

Zvonku sa zdá štátny tajomník ako druhý najsilnejší muž v rezorte. Postavenie tajomníkov však závisí predovšetkým od dohody koaličných partnerov, ministra a jeho straníckeho šéfa. Aj toto vládne obdobie dokázalo, že pokiaľ nie sú vzťahy medzi koaličnými partnermi priaznivo nastavené, istá miera nedôvery existuje aj v rezortoch.

Zlyhal mechanizmus krížovej kontroly?

Bolo to vidieť najmä v prvých troch rokoch, kým nenastúpil do vedenia rezortu podpredseda vlády Čaplovič. Organizačná štruktúra bola stavaná tak, aby štátni tajomníci nemohli výrazne ovplyvňovať chod rezortu.

Takže ste boli figurantom, ako vás označil Čaplovič?

Do istej miery áno, ale snažil som sa využiť iné cesty na to, aby sme presadili aj naše názory.

Urobili ste niečo, aby ste neboli iba figurantom?

Nemohol som to ovplyvniť, ministri sa riadili pokynmi svojho straníckeho šéfa a tam ja nedosiahnem. O našich pozíciách vedel premiér aj náš predseda Mečiar, diskutovali o tom aj na koaličných radách.

Slota dal pokyn, aby vám minister nedovolil rozhodovať?

Áno.

A vy ani Smer ste s tým nič neurobili?

Neústupnosť bola evidentná.

Ako by ste charakterizovali najväčší škandál rezortu - predaj emisií?

Bol to neštandardný obchod a podľa mňa nehoráznosť.

Odkedy si to myslíte?

Od začiatku, odkedy celá kauza prepukla.

Z HZDS takéto signály nevychádzali.

Prvý z koaličných partnerov, ktorý upozornil na túto kauzu, bol predseda Mečiar.

Až dávno po médiách.

My sme tie informácie mali možno neskôr ako vy.

Keď sa tie nehorázne veci diali, nemali ste o nich šajnu?

Absolútne nie. My sme vôbec nevstupovali do obchodných záležitostí, a to ani v ďalších kauzách ako Xiland alebo popolček.

Sú emisie iba kauzou SNS? Obchod do poslednej chvíle obhajoval aj premiér.

Mohol sa vyjadrovať len na základe toho, čo dostal. V správe, ktorú som vypracoval pre parlament, sa jasne konštatuje, že vláda bola zavedená. Premiér dostal nekorektné informácie.

Ste jeden z mála funkcionárov v rezorte, ktorý prežil celé štyri roky. Po voľbách začalo nové vedenie s čistkami. Prečo?

Nehovoril by som o čistkách. Každý nový minister príde so svojím tímom ľudí.

Jedna vec je výmena šéfov sekcií na ministerstve, druhá vo vedení národných parkov.

Všade boli dosadení profesijne zdatní ľudia. Problém bol v tom, že ochrana prírody sa stala terčom zákopových vojen rôznych skupín, najmä z tretieho sektora, ktorý si veľmi intenzívne presadzuje svoje potreby vrátane naviazania na rôzne eurofondy. Ak tu bola vojna medzi ochranármi, urbárnikmi, predstaviteľmi obcí či podnikateľmi, tak to bol neakceptovateľný stav, ktorý ktosi kryl a trvalo udržiaval.

Tá vojna je ešte intenzívnejšia aj pre vašu zonáciu Tatier. Dokonca pán Igor Rattaj z J&T tvrdí, že ste prekročili aj ich predstavy. Pre koho ste zonáciu kreslili?

Pán Rattaj už dnes zonáciu nepotrebuje, lebo všetko, čo chcel, už dosiahol výnimkami. Dnes si vďaka výnimkám môžete aj na najchránenejšom štíte postaviť čokoľvek. Zonácia má ochrániť národné parky pred výnimkami. Nemôžem však vyhovieť všetkým. Ochranárom, aby som vytlačil ľudí z národného parku, ani developerom a vytlačiť ochranu prírody...

Ale ochranári nechcú vytlačiť ľudí z národného parku.

A vy ste tu za ochranárov alebo za SME?

Ochranári tu nie sú a viem, že nechcú vytláčať ľudí.

Potom musíme skončiť tento rozhovor, keď ma nechcete vypočuť.

Počúvame vás pozorne.

Je tu množstvo skupín, ktoré majú protichodné záujmy. A zonácia neurobí nič iné, iba usporiada vzťahy medzi nimi a povie, tu je zóna A, sem nemôže žiadny developer. Tu je zóna C a tu môžete robiť aj hospodárske činnosti. Dôležité je, že za zonáciou príde aj usporiadanie vlastníckych vzťahov, aby sme mohli cez náhrady uspokojiť tých, ktorí sú najviac postihnutí, a to sú súkromní vlastníci lesov.

Prečo je nutné znížiť takmer o 9-tisíc hektárov najchránenejšie územia Tatier?

To sú čísla z brucha.

Vaša hovorkyňa vyčíslila  výmeru na 8749 hektárov.

Počkáme si na záver zonácie. Bude to určite menej.

Prečo proti zonácii protestujú stovky vedcov?

Kvázi odborná verejnosť, o ktorej hovoríte, a ktorá bojovala aj proti aktivitám v Tichej a Kôprovej doline, pravdepodobne nebude celkom reprezentatívna. Viete, ako sa skončila kauza Tichej a Kôprovej. Brusel tento proces nespochybnil. Problém je, že práve v dôsledku obštrukcií mimovládnych organizácií a kváziodborníkov v národných parkoch máme dnes katastrofálne škody z prenosu podkôrneho hmyzu z chránených území do hospodárskych lesov.

Už dávnejšie ste povedali, že za aktivitami ochranárov sú peniaze. Trváte na tom?

Ja si vážim 99 percent ľudí z mimovládnych organizácií pre ich nasadenie a nezištnú pomoc. Treba však vidieť, že k zdrojom z projektov sa dostáva veľmi úzka skupina mimovládnych organizácií. Stále sa v médiách len rozvíja vojna medzi zopár jednotlivcami, ktorí majú veľký záujem na tom, aby žili z rôznych fondov. Prečo nie je medializovaná aj dobrá práca tisícok dobrovoľníkov z rôznych organizácií, ako sú rybársky, poľovnícky či turistický zväz?

Stále hovoríte o jednotlivcoch, ale protestujú aj stovky vedcov. Sú zmanipulovaní?

Doneste mi zoznam stoviek vedcov a môžeme sa baviť.

Napríklad poslednú výzvu proti ťažbe v Zadnej Poľane podpísalo 164 odborníkov.

Mnohokrát sa k odborným témam vyjadrujú ľudia, ktorí s nimi nemajú žiadne spojenie.

Náhodných päť profesií z výzvy: mykológ, geobotanik, zoológ, lesník, ornitológ.

Teším sa, keď budú títo vedci robiť výskumy v tejto lokalite a budú svoje petičné aktivity realizovať na základe svojich výskumov.

Jednou z prvých vecí, ktorá sa udiala po nástupe vlády, bolo zrušenie účastníctva občianskych združení v rozhodovaní o stavbách, ktoré majú veľký vplyv na životné prostredie. Takmer sme preto prišli o milióny z eurofondov.

Nie všetky občianske aktivity sú aj účelné a môžu byť zneužité. Dnes sme Bruselom nútení, aby sme za účastníka považovali každého, kto vyhlási, že je stavbou dotknutý. Budem to v plnej miere akceptovať, ale potom musím mať aj garanciu, že občianske združenia nebudú zneužité treťou stranou. Som presvedčený, že na Slovensku je veľa environmentálnych  problémov, kde vystupujú mimovládne organizácie, ktoré sú zneužívané treťou stranou a ide skôr o obchodný spor.

Napríklad?

Napríklad otázka istej nemenovanej skládky.

Myslíte Pezinok. Kto ich manipuluje?

„Existujú spoločnosti, ktoré majú záujem prevádzkovať služby, ktoré ponúka pezinská skládka. Je problém, že tá skládka je blízko obydlí Pezinčanov. Ale potom je problémom aj to, že Pezinok si nevie poradiť s vlastným odpadom, keď vlani dostal pokutu za nelegálnu skládku."

Takže tisíce Pezinčanov obhajujú záujmy prevádzkovateľa inej skládky?

Som presvedčený, že v rámci svojich aktivít nahrávajú aktivitám niektorej spoločnosti.

Je v poriadku, že vaši úradníci povolili skládku, napriek protestom tisícov ľudí a zákazu v územnom pláne mesta?

Vyjadrím sa, keď rozhodne Ústavný súd.

Veríte, že ľudia môžu mať vlastný názor a bojovať zaň aj bez toho, aby im zaplatili?

Celkom isto áno.

Ale opakovane naznačujete, že tomu neveríte.

Sú kauzy, o ktorých sa nepíše, kde ľudia spontánne presadia svoje názory. Ale sú aj špičky ľadovca, tieto veľké kauzy, kde ide o peniaze. A kde ide o peniaze, je podozrenie aj z korupcie a manipulácie. Bežný Pezinčan ani netuší, čo je v pozadí tejto kauzy.

Čo teda?

Ktosi, kto bojuje proti skládke, to postavil na tom, že chcel zarobiť predovšetkým on.

Povedzte kto.

Ešte raz, pre mňa je pezinská skládka boj veľkých spoločností o lukratívne zákazky na ukladanie odpadu. Skončil som.

Začali sme škandálmi. Neviedli práve ony k plánovanému zániku ministerstva?

Mňa najviac trápi, že sa odsunula pravá podstata činnosti ministerstva do úzadia. Písalo sa len o obchodných škandáloch a už nie o skutočných problémoch enviromentu.

Aké témy ministerstvo generovalo, o takých sa písalo.

Jasné, ale keď urobím tlačovku o odbornom probléme a príde otázka o Interblue, do médií sa dostane len tá. Práve preto sa možno zdalo, že problémy v rezorte sú neriešiteľné a treba ten domček vystavať odznovu.

Vy s tým súhlasíte?

Je to neštandardné, ale neznamená to, že zanikne výkon politiky životného prostredia. Nádejam sa, že budúce ministerstvo bude viesť človek, ktorý dokáže tieto problémy riešiť.

Viete si tam predstaviť seba?

Chcem sa uchádzať o post štátneho tajomníka pre environmentálne záležitosti.

Cítite sa ako odborník?

Kto sa môže cítiť ako odborník v rezorte, kde vedľa seba pôsobia sekcie, ktorých šéfovia si takmer nemajú čo povedať, pretože sú takí odlišní? Tento rezort vyžaduje manažéra a človeka, ktorý má základný prehľad o všetkých zložkách rezortu.

Aké máte vzdelanie?

Strojný inžinier.

Ako ste sa dostali k životnému prostrediu?

Zaoberal som sa environmentálnymi technológiami. Na tento rezort som prišiel s jedným základným cieľom. Nastaviť dobrú politiku v oblasti odpadového hospodárstva.

Podarilo sa vám ho naplniť?

Musím povedať, že nie. Bohužiaľ. Je to veľká výzva.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...