Spoločnosť Pezinské tehelne a.s. podala v pondelok prostredníctvom svojho štatutárneho zástupcu Jána Mana trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.
Reagovala tak na nepravdivé a zavádzajúce informácie uverejnené primátorom Pezinka Oliverom Solgom i aktivistami Zuzanou Čaputovou a Jaroslavom Pavlovičom týkajúce sa nezákonnej výstavby a zjavného porušovania zákazu skládky odpadov v Pezinku.
Predseda predstavenstva Pezinských tehelní s ďalšími členmi svojej rodiny podal na primátora Solgu trestné oznámenie pre trestný čin verejného ohovárania, ktorého sa mal dopustiť svojimi výrokmi uverejnenými na adresu rodiny Manovcov.
Okrem trestného oznámenia pripravuje uvedená spoločnosť na primátora obchodnoprávnu žalobu na ochranu mena a dobrej povesti, a jeho rodina občianskoprávnu žalobu na ochranu osobnosti, pretože je hlboko pobúrená z urážok, ktoré primátor rodine Manovcov adresoval.
"Takéto vyjadrenia nie sú hodné ani len slov karikaturistu, nieto ešte primátora Pezinka," uvádza Man vo svojom stanovisku pre TASR. Podľa neho v prípade, že bude orgánmi činnými v trestnom konaní zistené, že primátor Pezinka alebo niektorí z aktivistov verejne oznámil nepravdivé údaje, ktoré mohli značnou mierou ohroziť vážnosť rodiny Manovcov u spoluobčanov, resp. spôsobiť nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva, hrozí podozrivým trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Primátor s aktivistami a ďalší predstavitelia mesta aj občianskych iniciatív 2. mája protestovali proti výstavbe skládky odpadov pri veľkej jame na okraji mesta, kde má byť situovaná kontroverzná nová skládka. "Myslím si, že sa začalo s výstavbou skládky. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ak niekto začal konať, koná jednoznačne v rozpore so zákonom," povedal na mieste protestu primátor mesta Oliver Solga.
"Celá kauza je sprevádzaná hrubým porušovaním zákonov a územného plánu mesta Pezinok. Ale tiež zneužívaním moci zo strany niektorých predstaviteľov štátnych úradov. Významné je aj to, že nezákonná výstavba sa realizuje aj na pozemku prednostu Krajského stavebného úradu, ktorý vlastní 130.000 m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou. Teraz sa ukáže, či na Slovensku platia zákony, alebo drzosť podnikateľa," povedal Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Slovenská inšpekcia životného prostredia zrušila 5. marca 2008 rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia Bratislava, ktorým bol vylúčený odkladný účinok odvolania voči integrovanému povoleniu vydanému na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Rozhodnutie inšpektorátu podľa SIŽP neobsahovalo zdôvodnenie základných podmienok pre vylúčenie odkladného účinku odvolania. Inšpekcia zároveň vydala predbežné opatrenie pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorom zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.
Vo veci konal aj minister životného prostredia SR Jaroslav Izák, ktorý spolu s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR podal podnet na krajskú prokuratúru ohľadne preskúmania zákonnosti postupu orgánov verejnej správy v súvislosti so skládkou odpadov v Pezinku. Pezinskí aktivisti zároveň doručili na Úrad vlády SR petíciu s niekoľko tisíc podpismi proti výstavbe skládky.
Odporcovia výstavby novej skládky odpadov v tesnej blízkosti mesta a vedľa uzavretej bývalej čiernej skládky už dlhodobo argumentujú zdravotnými dôsledkami skládok a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa v minulosti priviezli na ich skládku, pochádzala z iných lokalít. Kým z Pezinka sa na skládke ukladalo ročne približne 5000 ton odpadu, ďalších asi 60.000 ton za rok sa priviezlo. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 percent občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky.
Poslanec Národnej rady SR Pavol Frešo z SDKÚ-DS bude iniciovať mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré by sa malo zaoberať údajným začatím výstavby skládky odpadov v Pezinku. "Pán Frešo mi volal, je tam ale ešte niekoľko technických vecí, ktoré musíme dohodnúť... Určite sa tým budeme zaoberať," uviedol pre TASR predseda výboru pre pôdohospodárstvo Ján Slabý z SNS.
Vysvetlil, že jediný termín na mimoriadne zasadnutie, ktorý pripadá do úvahy, je pondelok (12. mája), pričom na utorok ráno (13. mája) je zvolané riadne zasadnutie. "Je to len o tom, na ktorý termín sa dohodneme," dodal. Pokračoval, že pokiaľ sa s výstavbou naozaj začalo, môžu poslanci vyzvať kompetentné orgány, aby vo veci konali.
"Považujeme to za určitý pozitívny signál," reagovala pre TASR právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová. Vysvetlila, že nakoľko dochádza k porušeniu dvoch rozhodnutí Slovenskej inšpekcie životného prostredia, bude názor a stanovisko poslancov zaujímavé. V minulosti to bolo nápomocné, konštatovala s tým, že by sa aktivisti radi zasadnutia výboru aj zúčastnili.
Podľa poslankyne Lucie Žitňanskej z SDKÚ-DS sú štyri orgány, ktoré sa môžu vzniknutou situáciou zaoberať, ale zlyhávajú. Medzi tieto orgány podľa nej patrí Slovenská stavebná inšpekcia, Stavebný úrad, iné úrady štátnej správy a Krajský stavebný úrad Bratislava. "Je ich povinnosťou ten stav preskúmať a zareagovať, to sa doteraz neudialo, občania majú právo na to, aby príslušné štátne orgány okamžite konali keď sa deje niečo," zhrnula.
Primátor Pezinka Oliver Solga spolu s aktivistami a ďalšími predstaviteľmi mesta aj občianskych iniciatív 2. mája protestovali proti výstavbe skládky odpadov pri veľkej jame na okraji mesta, kde má byť situovaná kontroverzná nová skládka. "Myslím si, že sa začalo s výstavbou skládky. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ak niekto začal konať, koná jednoznačne v rozpore so zákonom," povedal vtedy Solga.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Tehelne podali na primátora Pezinka trestné oznámenie
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.