Stopárov sprievodca po diaľnici D1

Prijatie zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá môže v jednom druhu sčítaných pozorovateľov vyvolávať dojem déja vu.

Napokon, ak pred niekoľkými dňami zákonodarcovia prijali zákon, ktorý je podľa viacerých ústavných právnikov v rozpore s ústavou, a ak sa výhradami k prijatej norme netajili ani ústavné kapacity súčasnej koalície (K. Tóthová a M. Mamojka), súčasní mocní iba posunuli svoje odhodlanie stavať diaľnice ešte ďalej, ako to urobili ich predchodcovia pri Žiline. Kým Rusko a spol. iba porušovali zákon (argumenty nájdete na www.vyvlastnenie.sk alebo v Podnete na podanie návrhu na začatie konania o súlade právnych predpisov, odoslanom právnikom M. Benedikom generálnemu prokurátorovi D. Trnkovi), momentálna koalícia si to prijatým zákonom rozdáva priamo s ústavou.

Déja vu však siaha podstatne ďalej ako do roku 2004 - excelentný príklad poznajú milovníci sci-fi v jednom kultovom diele Douglasa Adamsa. Začiatok sa podobá príbehom viacerých slovenských rodín (Prešovčania D r u t a r o v s k í sú výnimkou) - hlavný hrdina Arthur Dent leží vo svojej záhrade na zemi pred žltým buldozérom, ktorý mu chce zbúrať dom, pretože stojí na mieste, kadiaľ povedie diaľničný obchvat. Arthur má smolu aj preto, že sa o výstavbe diaľnice dozvedel iba deň pred demoláciou - a nestihol tak vzniesť námietku v primeranej lehote. Dentova obrana, že onen oznam sa nachádzal v suteréne obecného úradu na dne zamknutej registračky v miestnosti zrušeného WC s nápisom na dverách "Pozor leopard!", pripomína uplatňovanie infozákona v niektorých inštitúciách - a snahu Ondreja Dostála získať zvukový záznam z odvolávania štátnych tajomníkov na prvom rokovaní prvej Ficovej vlády. Potiaľto je situácia viac či menej podobná domácim pomerom.

Adams však vidí svet zložitejšie, napokon, pohybuje sa po celej Galaxii. V ten istý deň, ako má Arthur Dent prísť o svoj dom, priblížila sa k planéte Zem demolačná flotila kozmických lodí Vogonov s jednoznačným zámerom - ako vyhlásil Prostetnik Vogon Jelc z Galaktického úradu pre plánovanie hyperpriestorovej dopravy, "plány na rozvoj okrajových oblastí Galaxie si vyžadujú vybudovanie novej hyperpriestorovej expresnej diaľnice, ktorá má viesť vašou slnečnou sústavou. Vaša planéta je, bohužiaľ, jedna z tých, ktoré sú určené na demoláciu," hovorí hlavný Vogon (a nielen čitatelia vidia, že podobnosť s Vážneho projektom nemusí byť celkom náhodná).

Bonus je určený hlavne Adamsovým fanúšikom, ktorí vedia, že zmysel pre humor nie je pre Vogonov vôbec typický. Aj keď nasledujúca Vogonova poznámka, že plány demolácie boli už 50 pozemských rokov vyvesené na miestnom plánovacom odbore na Alfa Centauri, čo sú iba štyri svetelné roky, hovorí aj o istom zmysle pre humor. Napríklad o kanadskom či čiernom.

Hovorí však aj o tom, že čo sa môže stať jednému, môže sa stať každému, alebo o možnosti (ak to teraz prejde beztrestne či bez odporu) vyhlásiť za verejný záujem nielen stavbu diaľnice smerom na východ.

Za Vogonovým dodatkom, že "ak sa neobťažujete zaujímať ani o miestne záležitosti, je to vaša chyba", nasledovali v Adamsovom kultovom Stopárovom sprievodcovi po Galaxii už len demolačné lúče a ticho vo vesmírnej prázdnote, kde bola predtým planéta Zem. A, samozrejme, odštartoval úžasný príbeh Arthura Denta a Forda Prefecta a depresívneho robota Marvina.

Do Košíc na Ústavný súd je to predsa len o niekoľko svetelných rokov bližšie. A mala by to byť jedna civilizácia.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...