Súd Manovcov nezastavil. Skládku môžu stavať ďalej

Pezinčania odchádzali zo súdu sklamaní. Ich argumenty nepresvedčili. Skládku v meste mať budete, oznámil včera Pezinčanom krajský súd.

Bratislava - „Po dnešku budem svoje jediné dieťa presviedčať, aby sa z tohto štátu odsťahovalo.“ S takýmito slovami včera opúšťal súdnu sieň bratislavského krajského súdu primátor Pezinka Oliver Solga.

Súd zamietol žalobu mesta a občianskych aktivistov proti povoleniu skládky odpadov pár sto metrov od centra Pezinka. Inšpekcia životného prostredia bola žalovanou stranou, jej zástupcovia na súd neprišli. Proti asi tridsiatke Pezinčanov, ktorí si prišli vypočuť rozsudok, sedel iba šéf spoločnosti Ekologická skládka Ján Man starší. Až do včera sa na verejnosti tváril, že so skládkou nič nemá.

Územný plán vraj neplatí

Man vo februári oznámil, že „od výstavby skládky upúšťa a projekt odovzdáva tretej osobe“. Spravil tak potom, keď sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Robert Fico. Územné rozhodnutie pre skládku totiž vydal úrad vedený jeho synom, nominantom Smeru .

Nástupníctvo úradom oznámila americká spoločnosť West­minster Brothers, zastupovaná podnikateľom Mariánom Kočnerom. S touto firmou odvtedy úrady o skládke komunikovali.

Zmätok, kto je prevádzkovateľ skládky a komu bolo teda vydané povolenie, mesto i aktivisti považujú za ďalší vážny dôvod na zrušenie povolenia. Senát súdu sa však prevodom práv, ktoré Manovci a americká firma vo februári ohlásili a pred pár dňami popreli, nezaoberal. Sudkyňa Monika Valašíková to zdôvodnila tým, že k prevodu práv medzi Ekologickou skládkou a Westminster Brothers prišlo až vo februári, mesiac po tom, čo inšpektorát skládku povolil. S tým, že pred prevodom práv bolo vydané iba prvostupňové rozhodnutie, ktoré inšpekcia potvrdila až v auguste – pol roka po prevode práv, sa nevyrovnala.

Súd odmietol aj ďalší vážny argument Pezinčanov – povolenie skládky v rozpore s územným plánom mesta a nariadením o jeho záväzných častiach. „Nariadenie bolo podľa názoru súdu nepochybne zrušené Ústavným súdom,“ vysvetlila.

Ministerstvo píše do USA

„Dnes sme sa my aj primátor dozvedeli, že máme neplatný územný plán. Fakt, že Ústavným súdom napadnuté nariadenie mesto vzápätí upravilo, bol úplne opomenutý,“ reagovala po pojednávaní právnička aktivistov Zuzana Čaputová.

Senát neuznal ani námietky Pezinčanov, že sa nemohli vyjadriť k územnému rozhodnutiu pre skládku, ktoré úrady utajili ako obchodné tajomstvo. Podľa súdu bolo dostatočné, že ho zverejnili v marci, dva mesiace po vydaní stavebného povolenia pre skládku.

„Už som v tejto kauze zažil všeličo, a preto som pripúšťal, že súd môže byť predpojatý, a tohto pocitu som sa nezbavil počas celého pojednávania,“ vravel aktivista Jaroslav Pavlovič. Sudkyňa počas pojednávania viackrát právnych zástupcov Pezinčanov vyzvala, aby nezavádzali verejnosť. „Vôbec tento pocit nezdôvodnila a bolo z toho jasné, že má vopred urobený záver. Je to iba ďalšia ukážka, kam až špina v našej spoločnosti siaha,“ vravel pobúrene.

Spokojne odchádzal Ján Man starší. Často omieľané tvrdenie, že od výstavby skládky upúšťa a nemá s ňou nič spoločné, vysvetľoval novinárom tým, že „keď dáte otázku, kto stavia skládku,­ nestavia ju Ekologická skládka, ale stavebná firma“.

Pezinčania sa proti rozhodnutiu súdu odvolajú. Zrušiť povolenie môže ešte ministerstvo životného prostredia, ktoré od septembra rozhoduje o zákonnosti povolenia skládky v mimoodvolacom konaní. Zatiaľ rozhodlo iba o dočasnom pozastavení prác na výstavbe skládky, tie však naďalej prebiehajú, keďže ministerstvo rozhodnutie poslalo do Ameriky, a nie Manovcom.

Informáciu, že americká spoločnosť so skládkou nič nemá, si podľa hovorcu Petra Višvádera nemá ako overiť, keďže nie je účastníkom súdneho konania a spis je na súde.

Z chronológie

  • Január 2008: Skládku povoľuje Inšpektorát životného prostredia, Pezinčania sa odvolávajú.
  • August 2008: Inšpekcia životného prostredia potvrdzuje povolenie skládky .
  • September 2008: Pezinčania podávajú žalobu na súd.
  • December 2008: Súd povolenie výstavby skládky označuje za zákonné.
Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...