Pochybnosti, či Ficova vláda nekonala protizákonne, ostávajú.
Bratislava - K utajovaným skutočnostiam, obchodnému tajomstvu a ochrane osobnosti pridal včera Krajský súd v Bratislave ďalší dôvod, pre ktorý nemusia inštitúcie sprístupňovať informácie. Je to neverejnosť rokovaní.
Za tento argument sa súd skryl, keď rozhodoval o spore Ondreja Dostála z OKS a Úradu vlády. Dostál žiada sprístupniť zvukový záznam z prvého rokovania vlády Roberta Fica, ktorý sa s ministrami stretol 4. júla 2006 po desiatej večer, aby odvolali štátnych tajomníkov predchádzajúcej vlády.
Bod navrhol premiér, hoci zákon hovorí, že to majú robiť ministri.
Zvukový záznam z rokovania by pochybnosti o protizákonnom konaní vlády vyvrátil. Zatiaľ sa to verejnosť nedozvie. Krajskému súdu postačila časť argumentov vlády, pre ktoré záznam neposkytla. Dôvodom je, že rokovania sú neverejné.
Neverejnosť podľa súdu neznamená len to, že na zasadnutí nemôže byť iná ako povolaná osoba. „Zverejnenie zvukového záznamu z akéhokoľvek neverejného rokovania by znamenal prelomenie zásady neverejnosti,“ vyhlásil súd.
Dostál nesúhlasí a odvolá sa na Najvyšší súd. Tvrdí, že hoci sú rokovania vlády neverejné, občania sa o nich dozvedia cez komuniké, tlačové besedy a uznesenia. Súd podľa neho stotožnil neverejnosť s tajnosťou. Pripomína, že neverejnosť rokovaní zakotvila až novela zákona platná od apríla 2007.
Koaliční poslanci ju presadili cez zákon o tripartite po tom, ako sa Dostál začal s vládou súdiť. Vtedy neverejnosť upravoval len rokovací poriadok vlády. Dostál je presvedčený, že „jedinou skutočnosťou, na ktorej by mohol byť záujem na utajení je ten, že bol na prvom rokovaní vlády porušený zákon.“
Pavel Nechala z Transparency International Slovensko pripomína, že „zákon o slobodnom prístupe k informáciám hovorí o jasných dôvodoch, kedy sa informácia nesprístupňuje.“ Podľa neho ak mal súd pochybnosti o rozpore medzi právnymi predpismi, mal sa obrátiť na Ústavný súd a ak si chce vláda udržať dôveru občanov, tak by mala byť čo najviac otvorená.
Fico a jeho ministri k otvorenosti pristupujú inak. V spore všetci členovia vlády podpísali vyhlásenie, že so zverejnením zvukového záznamu nesúhlasili. Dôvodom bol možný zásah do ich osobnostných práv. S tým nesúhlasil ani súd. Ochrana osobnosti sa týka predovšetkým súkromného a rodinného života, a nie výkonu verejnej funkcie. Napriek tomu Dostálovi nevyhovel.
2000/211 Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
Téma týždňa: Vtáka poznáš po perí, politika po spôsoboch
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
Prešovčanom odkazuje, že je to priorita.
Občianske združenie (OZ) Náš Prešov rozbehlo petíciu, v ktorej žiada vládu o začatie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s...
Hrozí nám medzinárodná blamáž, tvrdí
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca roka 2030. Novelu cestného zákona, ktorá to upraví, posunuli poslanci do druhého čítania.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.