Parlament včera schválil novelu zákona o sudcoch, ktorá okrem iného zabezpečuje zverejňovanie všetkých súdnych rozhodnutí. Definitívne by sa tak mal vyriešiť veľa rokov pretrvávajúci problém. Zákon ukladá všetkým súdom zverejňovať svoje rozhodnutia na internete. Všetky staršie rozhodnutia sú pre širokú verejnosť prístupné na základe žiadosti podanej podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Prístupné sú všetky súdne rozhodnutia vydané počas súdneho konania – aj neprávoplatné alebo tzv. procesné rozhodnutia.
Doteraz bola situácia taká, že mnohé súdy odmietali poskytovať verejnosti svoje rozhodnutia (v nedávnej minulosti napr. Krajský súd v Banskej Bystrici a Krajský súd v Bratislave). Niektoré súdy poskytovali len výrok súdneho rozhodnutia, ktorý však vôbec neobsahuje argumenty súdu. Niektoré druhy rozhodnutí okresných a krajských súdov sú síce dostupné na internetovej stránke, ale väčšina rozhodnutí zverejňovaných nie je. Najvyšší súd tiež zverejňuje rozhodnutia na internete, ale nejde o všetky rozhodnutia. Navyše, povinnosť zverejňovať rozhodnutia nevyplývala zo zákona - bola teda právne nevynútiteľná.
Verejná diskusia o fungovaní súdov je však možná len vtedy, ak sú všetky súdne rozhodnutia verejne dostupné. „Diskusia o súdnych rozhodnutiach a ich prípadná kritika odbornou i širokou verejnosťou je jediný spôsob, ako môže verejnosť súdy kontrolovať a dávať sudcom spätnú väzbu.“ konštatoval Peter Wilfling, právnik spolupracujúci so združením VIA IURIS.
Problém so zverejňovaním súdnych rozhodnutí mali dokonca aj 3 kľúčové štátne orgány – Ústavný súd SR, Súdna rada SR a Ministerstvo spravodlivosti SR.
Ministerstvo spravodlivosti pôvodne zastávalo názor, že súdy musia svoje rozhodnutia poskytovať verejnosti. Za ministerky Petríkovej ministerstvo názor zmenilo. Zamietalo žiadosti verejnosti o poskytnutie súdnych rozhodnutí. Združenie VIA IURIS preto podalo proti ministerstvu žalobu a žiadalo, aby súd zrušil nezákonné rozhodnutia ministerstva. Avšak Ministerstvo pod vedením ministerky Petríkovej zmarilo aj toto súdne konanie. Hoci ho súd v máji 2010 vyzval na predloženie úradného spisu, aby mohol preskúmať postup ministerstva, ministerstvo túto výzvu ignorovalo. Preto súd v novembri 2010 rozhodol iba o tom, že ministerstvo nepredložením spisu porušilo zákon a kvôli obštrukciám ministerstva sa nevyjadril k podstate veci – teda k tomu, či bolo alebo nebolo povinné poskytnúť súdne rozhodnutia.
Ústavný súd stále odmieta poskytovať verejnosti viaceré dôležité rozhodnutia – napríklad rozhodnutie, ktorým umožnil vyvážanie odpadu na skládku v Pezinku.
Súdna rada má zasa povinnosť zabezpečiť na svojej internetovej stránke zverejnenie všetkých rozhodnutí disciplinárnych senátov, ktoré rozhodujú a previneniach a trestoch pre sudcov. Doteraz všetky rozhodnutia nezverejnila.
Združenie VIA IURIS pripravilo v júni 2010 zámer návrhu zákona zakotvujúceho zverejňovanie a sprístupňovanie súdnych rozhodnutí a predložilo ho na verejnú diskusiu. Zámer vychádzal z analýzy problémov s poskytovaním súdnych rozhodnutí na Slovensku, ktorá uvádza aj inšpiratívne príklady zverejňovania súdnych rozhodnutí v zahraničí (analýza je dostupná aj na www.viaiuris.sk v sekcii Publikácie / Analýzy). VIA IURIS preto oceňuje prijatú novelu zákona, nakoľko smeruje k stavu, ktorý sa zhoduje s návrhmi združenia a otvára súdy verejnej diskusii.
2000/211 Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
Poslanci schválili zverejňovanie zmlúv na internete
Zmluvy štátnych úradov a orgánov majú platiť až po zverejnení
Z domácej úlohy ide do vlády návrh 40 opatrení. Pozrite si ich
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.