Diaľnica z hlavného mesta Slovenska do Košíc nebude do roku 2010 dokončená. Šoféri, ktorí by sa v tomto termíne rozhodli cestovať na východ, pôjdu takmer celý čas po diaľnici, s výnimkou 25 km úseku medzi Žilinou a Martinom. Ten hotový nebude. Potvrdil to oficiálny program stavania diaľnic vlády Roberta Fica, ktorého návrh práve zverejnilo ministerstvo dopravy. V najbližších týždňoch ho má odobriť vláda.
Plán sľubuje, že po súvislej rýchlostnej ceste budú môcť jazdiť vodiči z Bratislavy do Zvolena či Banskej Bystrice. Súčasne sa vôbec po prvý raz uvádza, odkedy budú musieť majitelia osobných áut platiť mýto za používanie diaľnic a rýchlostných ciest namiesto súčasných diaľničných nálepiek. Od roku 2013 sa tak rodinné či manažérske autá vo firmách pridajú k väčším nákladným vozidlám nad 3,5 tony a budú platiť za každý prejdený kilometer. Štát si tak chce zabezpečiť viac peňazí na stavanie nových diaľnic.
Program je prvým vládnym materiálom, ktorý potvrdzuje, že diaľnica od Žiliny do Košíc nebude celá dokončená do roku 2010, ako sľúbil premiér Fico. Súčasne však hovorí, že celkovo štát kombinovaním vlastných síl aj síl investorov do súkromných diaľnic do konca roku 2010 odovzdá vodičom celkovo 238 kilometrov nových ciest najvyššej kvality. Ficova vláda rozbehne výstavbu takmer 350 kilometrov diaľnic.
Prvý návrh diaľničného programu urobil minister dopravy Ľubomír Vážny ešte v apríli, hovoril o chýbajúcich miliardách na diaľnice, a najmä malom počte dokončovaných kilometrov v najbližších rokoch. Potom však premiér prišiel s nápadom a ochotou stavať cez súkromných investorov, cez partnerstvá označované z angličtiny ako PPP projekty. Práve zverejnený druhý program už počíta so 151 kilometrami súkromných PPP diaľnic, z ktorých väčšina bude dokončená v roku 2010.
Koncepcia uvádza, že štát vlastnými silami mimo PPP projektov odovzdá vodičom do volebného roka 117 kilometrov ciest najvyššej kvality. Z toho je však väčšina rozostavaná ešte z čias predchádzajúcej vlády. Národná diaľničná spoločnosť ako predĺžená ruka štátu podľa programu dokončí aj diaľnicu v Považskej Bystrici, aj rýchlostnú cestu cez Žiar nad Hronom. Obe sa oneskorili o niekoľko rokov najmä pre spory s občianskymi združeniami či samosprávou. Sú to dve najproblémovejšie diaľničné stavby pre štát za posledných desať rokov.
Diaľničný program po prvý raz načrtol aj konkrétne modely financovania do roku 2010. Nehovorí však o peniazoch na splácanie súkromných diaľnic. Koľko bude štát za ne ročne splácať, bude jasné až zo samotnej súťaže, teda z víťaznej ponuky. "Preto sme pustili PPP projekty ďalej, aby sme si otestovali, aké ceny určí trh a súťaž záujemcov o koncepciu. Doteraz sú všetky náklady na takéto zmluvy iba odhady. Reálne ponuky na stole nám povedia, koľko to je celkovo a či je to výhodnejšie, ako keď stavia diaľnice štát," povedal minister financií Ján Počiatek.
Diaľničná spoločnosť bude ročne vynakladať na stavanie diaľnic postupne od necelých 14 do 25 miliárd korún v roku 2010. Zo štátnej kasy pôjde ročne zhruba osem až deväť miliárd korún. Peniaze z eurofondov by mali tvoriť od 2,2 až do 9 miliárd ročne. Na stavanie diaľnic sa však budú používať aj peniaze, vybrané od vodičov v podobe diaľničných nálepiek a z mýta. Od roku 2009 majú platiť mýto nákladné autá nad 3,5 tony za každý prejdený kilometer.
Z materiálu však vyplýva, že štát jasne počíta s peniazmi od vodičov z diaľničných nálepiek a potom z mýta na stavanie diaľnic už od roku 2009. Hneď v prvý rok by malo nasmerovať do výstavby vyše 5 miliárd a táto suma sa bude neustále zvyšovať o pol miliardy až miliardu ročne. Od roku 2012 by sa však mali na diaľnice skladať cez mýto aj majitelia osobných áut. V programe je jasne uvedené, že od roku 2013 už nebudú nálepky, ale bude sa vyberať len mýto. Na otázku Pravdy, prečo sa nepočíta s príjmami z nálepiek, hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík odpovedal: "Vychádzame z predpokladu, že po roku 2012 bude zavedené mýto pre osobné vozidlá."
Na iných cestných koridoroch a v ďalších regiónoch Slovenska sa do konca vládnutia Roberta Fica nebudú stavať diaľnice. Výnimkou sú tri krátke úseky - na juhu pri Tornali, na Orave pri Trstenej a na severe východného Slovenska pri Svidníku.
Na juhu stredného Slovenska sa na trase cesty R2 dokončí obchvat obce Figa, ďalšie stavby na tejto rýchlostnej ceste najmä od Zvolena smerom na Lučenec, v najrizikovejšom úseku s veľkým počtom nehôd medzi Rimavskou Sobou a Tornaľou, začnú stavať najskôr v roku 2010. Výstavbu však bude financovať až nasledujúca vláda. Na severe Slovenska pribudne takmer deväťkilometrový obchvat Trstenej a nad Prešovom päťkilometrový úsek pri Svidníku. "V programe je navrhnutých toľko stavieb, koľko je vo finančných možnostiach štátu. Je to reálny program bez nekrytých sľubov," vysvetlil Peter Havrila, šéf sekcie stratégie na ministerstve dopravy.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Prešov, diaľničný obchvat, tunel
Mapa diaľnice D1, D2, D3, D4 a rýchlostné cesty R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
Prešovčanom odkazuje, že je to priorita.
Občianske združenie (OZ) Náš Prešov rozbehlo petíciu, v ktorej žiada vládu o začatie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s...
Hrozí nám medzinárodná blamáž, tvrdí
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca roka 2030. Novelu cestného zákona, ktorá to upraví, posunuli poslanci do druhého čítania.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.