Ťažbe uhlia musí v Koši ustúpiť ešte desať domov

Najneskôr v budúcom roku sa musia zo súčasných priestorov vysťahovať aj obyvatelia Provitalu.

KOŠ. Desať stavieb musí v Koši ustúpiť ťažbe uhlia. Hornonitrianske bane ich kúpili už v minulosti a doteraz ich len prenajímali.

Medzi budovami, ktoré zrovnajú so zemou, sú aj priestory, ktoré využíva resocializačné zariadenie Provital. Kam sa jeho obyvatelia, ktorí sa dostávajú z rôznych závislostí, presťahujú, zatiaľ známe nie je.

Zem po ťažbe klesá

Veľká časť Koša ustúpila ťažbe uhlia v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Obyvatelia, ktorým zbúrali domy, sa presťahovali do Kanianky, ale aj do iných miest či obcí. Časť Koša však zostala a rozrástla sa do novej lokality.

Bane ťažia uhlie len pod územím, v ktorom platí stavebná uzávera.

„V tejto lokalite predpokladáme ťažbu do roku 2023,“ informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Doplnila, že viacero stenových porubov je plánovaných pod bývalou strednou časťou Koša, kde ťažili už v rokoch 1989 až 2014.

„Pod pôvodnou hornou časťou Koša sú plánované dva stenové poruby, s predpokladaným začiatkom dobývania v rokoch 2015 a 2016. V tejto časti ložiska sme doteraz ťažbu uhlia nerobili,“ spresnila Siváková.

Banská činnosť spôsobuje pokles povrchu až o niekoľko metrov, to znamená že má vplyv aj na stavby. Najnovšie sa dotýka desiatich, ktoré však už bane v minulosti kúpili. Teraz, keď pokročí banská činnosť, je nutné ich zbúrať.

Siváková povedala, že „všetkých desať domov vlastnia bane, doteraz sme ich prenajímali na rekreačné a podnikateľské účely, prípadne na poskytovanie sociálnych služieb. Nájomníci od začiatku vedeli, že užívanie bude musieť skončiť pred začiatkom banskej činnosti.“

Obec je o súčasných aktivitách baní informovaná, v domoch, ktoré onedlho zbúrajú, jej obyvatelia nebývajú.

„Jednej rodine sme už skôr poskytli byt, ktorý sa nám uvoľnil,“ povedal starosta Koša Štefan Zavadinka.

Nemusia byť len v Koši

Búranie postihne aj budovy, ktoré niekoľko rokov využíva resocializačné zariadenie Provital. Prešlo ním množstvo ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa liečili zo závislostí.

„Od začiatku nám prenajímali objekty na fungovanie Hornonitrianske bane Prievidza,“ povedala pre agentúru TASR zodpovedná zástupkyňa Provitalu Zdena Vasilová.

Pokračovala, že „asi nikto už nepredpokladal v dnešných časoch znásobovanie poddolovania. Bohužiaľ, prišlo k tomu a minulý rok nám Hornonitrianske bane oznámili, že budeme musieť priestory opustiť. Postupne sme začali hľadať aj rôzne iné možnosti.“

Provital, ako etablované stredisko v Trenčianskom kraji s celoslovenskou pôsobnosťou, sa môže presťahovať kdekoľvek v rámci kraja.

„Nemusí to byť len v Koši, aj keď tu by sme radi nechali jednu časť. Pretože celý program je rozdelený na fázy. V poslednej už naši klienti chodia aj do práce. Keby sme nemuseli všetky objekty zrušiť, tak by sme časť tých, ktorí sú už samostatní a chodia do práce, radi nechali v Koši,“ zdôraznila Vasilová.

Obec prenajíma Provitalu dom, ktorý je mimo územia zasiahnutého banskou činnosťou. V súčasnosti v ňom žije asi sedem ľudí.

„Pokiaľ ho budú chcieť ďalej využívať, môžu,“ zdôraznil Zavadinka.

Nevie, kde sa presťahujú ostatní obyvatelia zariadenia, niečo údajne majú pripravené v Solke, v časti Nitrianskeho Pravna. Niektorí už odišli do Kláštora pod Znievom do centra, ktoré vedie tunajší kňaz.

„Keď začal Provital v Koši fungovať, ľudia mali obavy, čo to prinesie. Postupne sa vytvorila výborná spolupráca medzi obyvateľmi zariadenia a ľuďmi v obci. Provitalci pomáhali obci, my sme im poskytli telocvičňu, saunu či fitnescentrum. Jeden pár z Provitalu sa dokonca u nás zosobášil, poskytli sme im byt. Uvidíme, ako sa situácia s Provitalom vyrieši,“ povzdychol si Zavadinka.

Provital musí súčasné priestory opustiť najneskôr v druhom štvrťroku 2015.

Priamo pomôcť nemôžu

Hornonitrianske bane nemajú povinnosť Provitalu pomôcť nájsť nový objekt, Siváková však poznamenala, že „pokiaľ resocializačné zariadenie nájde riešenie súvisiace s iným naším majetkom, môžeme o pomoci uvažovať.“

Občianskemu združeniu nemôže pomôcť ani Trenčiansky kraj, pretože podľa vedúcej oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Jany Paulínyovej „hľadanie nových priestorov je v kompetencii samotného neverejného poskytovateľa služby, v tomto prípade Provitalu“.

Odporúča však občianskemu združeniu, aby sledovalo aktuálne obchodno-verejné súťaže na predaj prebytočného majetku kraja.

Starenka je spokojná

Od najväčšej vlny búrania Koša a sťahovania tunajších ľudí uplynulo už viac ako dvadsať rokov.

„Najťažšie prežívali nútenú zmenu starí ľudia,“ hovorí starosta Koša a pokračuje: „Ťažko hodnotiť, ako bolo ľuďom ublížené. Pozitívom je, že v Koši bola vyriešená bytová otázka. Kto chcel vtedy byt, dostal ho. Obec sa nakoniec opäť začala rozrastať, postavili sme jedenásť bytoviek. Navyše vznikla veľká Kanianka s moderným sídliskom.“

Či už v Koši alebo Kanianke, ľudia podľa Zavadinku dostali nové kultúrne domy, kostoly a ďalšie vybavenie.

„Rokmi pozitíva sťahovania prekrývajú negatívne momenty, zlé veci idú do zabudnutia. Jedna starenka, ktorá v dome v Koši nemala vodu či toaletu, po pár rokoch v Kanianke povedala, že by sa už do Koša nevrátila, taká bola spokojná,“ priblížil starosta.

Bane ťažbu uhlia pod súčasnou novou časťou Koša neplánujú. Tá sa zastaví pri škole. Obec je ohraničená poddolovaným územím a štátnou cestou, príliš sa rozširovať nemôže. Samospráva plánuje novú individuálnu výstavbu smerom na Prievidzu, kde by mohlo vzniknúť až päťdesiat stavebných pozemkov.

Čo je Provital

Provital je jediné resocializačné stredisko v Trenčianskom kraji určené pre ľudí, ktorí sa dostávajú z rôznych závislostí. Ako občianske združenie vzniklo v roku 1997, postupne sa vyprofilovalo aj v rámci zákona z roku 2005 do svojej terajšej podoby.

V súčasnosti sa delí na tri časti - Resocializačné stredisko pre drogovo závislých, Domov na polceste a Centrum poradenských a informačných služieb.

Priemerné obdobie pobytu klientov v ňom predstavuje podľa štatistík z minulých rokov asi desať mesiacov. V posledných 15 rokoch mal 700 až 800 klientov, ide najmä o závislých od pervitínu a alkoholu či o gamblerov.

Podrobne monitorujeme:

Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie

Nehnuteľnosti

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...