Teátro alebo premiérova predpremiéra?

Nie médiá či opozícia, ale predseda vlády plní požiadavky „nezákonne" protestujúcich.

Podobnosť spôsobov premiéra Roberta Fica so spôsobmi premiéra Vladimíra Mečiara si už všimli mnohí, a preto nie sú prekvapením. Akurát, že premiér Fico rád používa ako politický štít aj prezidenta, o čom Mečiar iba sníval. Kým sa tzv. obmedzeným prezidentom nestal.

Reči o tom, že „nikdy nebol ohrozený demokratický systém tak, ako teraz", nemožno označiť z vecného hľadiska inak, ako skupinové šírenie poplašnej správy prezidentom Ivanom Gašparovičom, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom. Z hľadiska ľudského zase ako fúkanie si „bobenka", keďže premiér bol prinútený autodopravcom ustúpiť.

Z hľadiska politického však možno „spoločné vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov SR" - ako to oficiálne oznámil Úrad vlády - považovať za neoficiálny začiatok volebnej kampane strany Smer. Na najvyššej úrovni - predsedu a podpredsedu strany a akoby, ale predsa len dôležitého člena. Premiér síce zatrúbil do útoku už predložením návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, to je však iba jeho osobný príspevok do kampane.

Čo triumvirát nevedel

Je už typické, že hlavní reprezentanti krajiny veľa hovoria, ale málo povedia. Obvinenie médií a opozície z toho, že „priamo, otvorene podporili nezákonné aktivity ľudí, ktorí protestovali proti rozhodnutiam, čo sa týkali zavedenia elektronického mýta", znie hrôzostrašne.

Triumvirát len akosi nevedel povedať, v čom konkrétne boli aktivity autodopravcov nezákonné a či na nich podali trestné oznámenia tak, ako sa v demokratickej krajine sluší a patrí. Aj preto, aby demokracia nebola v ohrození. Je to o to viac čudné, že väčšina - dvaja z troch - sa označuje za odborníkov na trestné právo. A tak, a to je pozoruhodné, najbližšie k veci bol tristný Paškov príbeh o lese, benzíne a zápalkách, čo o spoločnom vyhlásení veľa vypovedá a ešte viac naznačuje.

Štrajk to nebol, keďže nešlo o dohovorené hromadné prerušenie práce zamestnancami, ako znie jeho najjednoduchšia definícia. Využitie ústavného práva na odpor tiež nie, ani zhromažďovacieho práva. Prísne vzaté, kamióny v hlavnom meste zastavili na pokyn polície, nie svojvoľne. Faktom je, že premiér ani nedokáže pochopiť, čo sa stalo, pretože takému občianskemu protestu - a celoslovenskému - čelil zoči-voči prvý raz.

V čom bola teda akcia ľudí - autodopravcov nezákonná, naozaj nevedno. Nezaškodí však pripomenúť, že premiér ju za takú označil až potom, keď kamionisti z mesta odišli. Kým tam boli, hovoril iba o tom, že podmienkou na rokovanie s ním je, aby ukončili „aktivity, ktoré znepríjemňujú život verejnosti". Medzi nepríjemným a nezákonným je pritom nepochybne taký veľký rozdiel, že premiér je povinný si ho všimnúť, aj keby nechcel. Odhliadnuc od toho, že to je Robert Fico, ktorý požiadavky „nezákonne" protestujúcich plní, a nie médiá či opozícia.

Prehral s vlastnými

Vo všeobecnosti však vyhlásenie o ohrození demokracie platí. S tým, že ju ohrozujú hlavne tí, ktorí vyhlásenie o tom vydali. Nie je smiešne, ale smutné, keď sa slovo „nezákonnosť" nehanbia používať tí, ktorí porušujú základné ľudské práva a slobody nielen ako, ale doslova aj na bežiacom páse s batožinou. Pokus o falšovanie zákona predsedom parlamentu Pavlom Paškom, minister, ktorý dokázal oklamať vládu, a sprenevera spoločných peňazí cez rôzne tendre, boli azda v súlade s pravidlami? Neboli.

Je pochopiteľné, že Robert Fico je s vývojom situácie nespokojný, v tomto predvolebnom čase už potrebuje na scéne dominovať a nie reagovať. Hovorí stále o boji a obviňuje iných aj za zlyhania a neschopnosť svojej vlády. Účelom je vrátiť loptičku na druhú stranu ihriska - médiá a opozíciu - teda tam, kde tomu jeho sympatizanti stále rozumejú. A hlavne poprieť, že tentoraz nielen prehral, ale prehral v zápase s vodičmi a autodopravcami, teda s ľuďmi práce, ktorých chcel odjakživa obhajovať a ich záujmy presadzovať. Proti jeho sociálnej politike sa postavili vlastní - a úspešne - čo naozaj nie je príjemné.

Spôsob, akým Fico prezentoval spoločné vyhlásenie, je dobré si zapamätať. Je to predzvesť, ako sa asi bude správať, keď mu začnú klesať preferencie a začne sa stávať nedôveryhodným aj pre tých, čo mu dnes ešte veria. Keď sa začne rozpadávať jeho poslanecký klub a keď začne na ním sprivatizovanej časti politického spektra vznikať pravá či nová sociálna demokracia. Alebo obidve naraz, a to aj s pomocou jeho dnešných mecenášov. Jednoducho, keď začne strácať moc - ten čas určite príde. Fica neporazí pravica ani liberáli, ale jeho vlastní ľudia. Ak sa predzvesť naplní a za predpokladu, že dnešný triumvirát vydrží, potom to bude skutočná trma-vrma.

(Autor je publicista)

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...