Tisícka občanov sa nevzdala. Začína sa vyvlastňovanie

O majetky kvôli daľnici môže prísť až 40-tisíc občanov

Bratislava - Kvôli plánu premiéra Roberta Fica dostavať diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami v čo najkratšom možnom čase príde o majetok takmer 40-tisíc ľudí.

Zatiaľ vyše tisícka z nich sa nechce vzdať svojich práv bez boja. Legislatíva im však podľa Richarda D r u t a r o v s k é h o z iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie veľa priestoru nedáva.

Premiér Fico a minister dopravy Ľubomír Vážny po nástupe do funkcií vyhlásili zámer prepojiť Košíce a Bratislavu diaľnicou do roku 2010 financovaním pomocou PPP projektov. Vážny už avizoval predĺženie termínu o rok, kvôli zúriacej hospodárskej kríze.

Prekážkou v tomto cieli mohli byť vlastníci pozemkov, cez ktoré by mala diaľnica viesť. Preto koalícia prijala zákon o mimoriadnych jednorazových opatreniach pri výstavbe diaľnic, ktorý zjednodušil vyvlastňovanie pozemkov.

Celkovo 40-tisíc konaní

Kvôli výstavbe diaľnice D1 a cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou bude potrebné podľa Vážneho potrebné začať takmer 40-tisíc majetkoprávnych konaní. "Spočívajú v tom, že buď dosiahneme kúpnu zmluvu, alebo vyvlastnenie," povedal Vážny.

Pri riešení pozemkov pod diaľnicou podľa ministra pomohla klauzula v zákone, ktorá umožňuje vyplácať 1,2 násobok ceny pozemku určeného znaleckým posudkom, pokiaľ sa občan dohodne. Ak návrh ceny občan odmietne, začína sa vyvlastňovacie konanie.

Tisícka sa nevzdala

Nie všetci občania sa chcú automaticky vzdať svojich majetkov. Národná diaľničná spoločnosť už podľa Vážneho začala 1036 vyvlastňovacích konaní v súvislosti s výstavbou diaľnic pomocou PPP projektov.

"Je možné, že títo ľudia vo vyvlastňovacom konaní nikdy nedosiahnu index 1,2 násobku ceny, ale môžu súdom získať niekedy v budúcnosti aj viac, alebo aj menej," konštatoval Vážny.

"Legislatíva sa upravila tak, že občan v tých vyvlastňovacích konaniach nemá nejako veľa šancí," povedal Aktuálne.sk D r u t a r o v s k ý.

Cena určená podľa znaleckého posudku, ale aj jej 1,2-násobok, je podľa neho virtuálne číslo. "Znalec určuje cenu od stola. Ale v zásade nie sú nejaké sťažnosti od ľudí na cenu, v prípade pozemkov, polí a lesov," konštatoval. Problematická je podľa D r u t a r o v s k é h o situácia ľudí, ktorým kvôli diaľnici hrozí asanácia domu.

Zákon o mimoriadnych jednorazových opatreniach pri výstavbe diaľnic však nie je jednoznačný. Opozícia ho už v januári 2008 napadla na Ústavnom súde, kde zároveň žiadala pozastaviť účinnosť niektorých jeho častí až do rozhodnutia.

Ústavný súd sa ním však doteraz nezaoberal a neprijal podanie ani na ďalšie konanie.

"To je škandál, že zatiaľ nebolo prijaté podanie poslancov. Ústavný súd, ktorý by mal byť vzorom, robí neodôvodnené prieťahy. Zatiaľ sa rozhoduje o vlastníckom práve 40-tisíc ľudí, ktoré môže prípadné rozhodnutie súdu ovplyvniť," vyhlásil D r u t a r o v s k ý.

Podobný názor má aj poslanec za KDH Daniel Lipšic, ktorý pred súdom zastupuje skupinu navrhovateľov. "Vnímam to s veľkými rozpakmi. Je tam aj návrh na pozastavenie právnej účinnosti. V takej vážnej veci, kde je ohrozené vlastnícke právo občanov, by mal Ústavný súd rozhodnúť čím skôr. Je už na ňom, ako," povedal Aktuálne.sk.

Upozornil, že vo veciach, ktoré boli na Ústavný súd podané oveľa skôr, sa už schyľuje k rozhodnutiu.

Príprava výstavby napreduje

Vláda SR pred dvoma týždňami vyslovila súhlas na uzavretie koncesnej zmluvy na výstavbu úsekov diaľnice D1 Dubná Skala - Ivachnová, Jánovce Jablonov a Fričovce Svinia.

Prostredníctvom PPP projektov by sa mala na Slovensku financovať výstavba približne 150 kilometrov nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry a náklady by mali predstavovať 4,17 miliardy eur (125,7 miliardy Sk).

Víťazom verejného obstarávania na výstavbu tzv. 1. balíka úsekov diaľnic sa stalo medzinárodné konzorcium vedené francúzskou spoločnosťou Bouygues Travaux Publics, v ktorom sú zastúpené aj slovenské firmy Doprastav, a.s., Bratislava a Váhostav-Sk, a.s., Žilina.

Prvý balík zahŕňa úseky diaľnice D1 Dubná Skala Turany, Turany - Hubová, Hubová - Ivachnová, Jánovce Jablonov a úsek Fričovce Svinia.

Druhý balík úsekov realizovaných formou projektov PPP predstavuje úseky rýchlostnej cesty R1 Nitra Selenec, Selenec - Beladice, Beladice - Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice.

V treťom balíku je obsiahnutý úsek D1 Hričovské Podhradie Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka - Višňové, Višňové - Dubná Skala a privádzač Lietavská Lúčka - Žilina.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.