Obyvatelia obcí v tokajskom regióne sú znepokojení aktivitami smerujúcimi k výstavbe tepelnej elektrárne v Trebišove, ťažbe perlitu pri obci Malá Bara, geologickému prieskumu na výskyt uránových a iných rúd pri obciach Viničky, Bara a Černochov a vodnej elektrárne na hati pri Ladmovciach.
Pestovatelia viniča a výrobcovia tokajských vín odmietajú zámery ťažobných a energetických spoločností pôsobiť v slovenskej časti tokajskej oblasti.
Košice - Obyvatelia obcí v tokajskom regióne na juhovýchodnom Slovensku sú znepokojení aktivitami smerujúcimi k ťažbe perlitu pri obci Malá Bara, geologickému prieskumu na výskyt uránových a iných rúd pri obciach Viničky, Bara a Černochov, výstavbe tepelnej elektrárne v Trebišove a vodnej elektrárne na hati pri Ladmovciach.
V pondelok predstavili v Košiciach petíciu za zachovanie jedinečnej oblasti výlučne na pestovanie viniča, rozvoj cestovného ruchu, agroturistiky a vínnej turistiky.
Petičný výbor chce upozorniť verejnosť na snahu ťažobných a energetických spoločností, ktoré chcú exploatovať ložiská nerastných surovín a využívať energetické zdroje v oblasti navrhnutej na zápis do prestížneho Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
„Valí sa to na nás z každej strany. Tokajská oblasť bola stále výlučne vinohradníckou, ľudia od nepamäti žili z vinohradov. Žiadne nerastné bohatstvo nevyváži škody, ktoré by vznikli necitlivým zásahom do prírody,“ myslí si starostka obce Malá Trňa Monika Rakacká.
Obyvatelia oblasti majú obavy, že banská činnosť by zabránila rozvoju cestovného ruchu. Zásadný nesúhlas s plánovanými aktivitami vyjadrili občania Malej Tŕne minulý týždeň na verejnom zhromaždení.
„Občania podporujú príchod investorov, ale nie v oblasti baníctva,“ povedala starostka.
Ložisko perlitu, ktorý pri obci Malá Bara chce ťažiť Zemplínska plavebná spoločnosť, je podľa právnika Jozefa Šuchtu len 200 metrov vzdialené od registrovaných tokajských viníc.
„Obvodný banský úrad už vydal rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru. Je to základný predpoklad, aby záujemca získal povolenie na ťažbu,“ upozorňuje Šuchta.
Košický samosprávny kraj už podal odvolanie na Hlavný banský úrad SR i sťažnosť na Krajskú prokuratúru v Košiciach. Proti otvoreniu povrchovej bane na ťažbu perlitus ú aj ministerstvo kultúry a ministerstvo pôdohospodárstva.
Snahou krajskej samosprávy je dosiahnuť odpis bilančných zásob perlitu v ložisku Malá Bara. „Z piatich ložísk na Slovensku sa perlit ťaží jedine v Lehôtke pod Brehmi, kde sa odhadujú zásoby na 140 rokov. Pritom ťažba každoročne klesá. Najväčšie ložisko je v Jastrabej, kde sa odhaduje polovica celkových zásob na Slovensku. Bolo by nezmyselné otvárať novú baňu v oblasti, ktorú sme povinní chrániť aj na základe dohôd s Maďarskom,“ dodal Šuchta.
Na rozpor záujmov poukazuje aj členka petičného výboru, prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska Magda Haburová.
„Územný plán Košického kraja absolútne nepripúšťa v tokajskom regióne aktivity, ktoré by mohli viesť k devastácii jedinečného prostredia a ohrozili by kvalitu tokajského vína. Trváme na zachovaní využitia územia výlučne na pestovanie viniča, výrobu tokajského vína a rozvoj agroturistiky.“
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy.
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na sedem dní. Malo by ísť o sedem pracovných dní.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené,...
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy,...