Neoficiálne informácie hovoria, že vyhral najdrahší – SanToll. Včera o výsledku ešte nevedel.
Tri lacnejšie ponuky na stavbu a prevádzku elektronického výberu mýta vyradili zo súťaže. Údajný víťaz, ktorý ponúkol o šesť miliárd vyššiu cenu ako bola najnižšia, rozhodnutie ešte nedostal.
O svojom vyradení zo súťaže sa v piatok dozvedelo rakúsko-slovenské združenie Kapsch a včera aj taliansko-rakúske spojenie Slovakpass. Minulý týždeň dostala od Národnej diaľničnej spoločnosti rozhodnutie o vyradení švajčiarsko-slovenská skupina Tossy. Štátna spoločnosť ho vylúčila pre neobvykle nízku cenu.
Ešte lacnejšie než Tossy chcel systém postaviť a prevádzkovať Slovakpass. Do súťaže prišiel s 19-miliardovou ponukou. To je o šesť a pol miliardy korún menej ako ponuka údajného víťaza – francúzsko-slovenskej skupiny SanToll.
Tá ešte včera nemala od Národnej diaľničnej spoločnosti žiadne výsledky.
„Hlavným kritériom v súťaži bola cena. Bolo by viac než čudné, keby v tendri zvíťazila najdrahšia ponuka,“ reagoval na vyradenie združenia Slovakpass jeho zástupca Peter Newole. Cena mala vo výberových kritériách váhu až šesťdesiat percent.
SanToll so svojou 25,5-miliardovou ponukou prekročil aj kalkulácie štátu. Na mýto totiž rátal so sumou 20 miliárd korún bez dane z pridanej hodnoty, čiže 23,8 miliardy korún aj s daňou.
Do tejto sumy sa zmestili všetky tri vyradené konzorciá. Dôvody, pre ktoré boli vylúčené, zatiaľ okrem Tossy neuviedli.
Podľa súťažných podkladov, ktoré máme k dispozícii, malo celkovo v súťaži najlepšie uspieť konzorcium Slovakpass. Druhým by bolo Tossy, ktoré by najlepšie uspelo pri hodnotení druhého kritéria. Tým je efektívnosť výberu mýta, teda schopnosť systému zachytiť čo najviac áut. Jeho váha je 30 percent.
Nakoniec sa malo hodnotiť takzvané kritérium mýtnej transakcie. To vyjadruje, koľko by stálo rozšírenie systému aj na ďalšie než doteraz plánované cestné úseky. V tejto časti dal najlepšiu ponuku Slovakpass a SanToll. V tomto prípade bola váha desaťpercentná.
Všetci doteraz neúspešní uchádzači sa pravdepodobne odvolajú. Konečný víťaz súťaže teda bude známy, až keď sa rozhodne o všetkých odvolaniach, na ktoré majú konzorciá nárok. Najprv sa môžu sťažovať Národnej diaľničnej spoločnosti. Ak tu neuspejú, na rade je Úrad pre verejné obstarávanie.
Ako sa o jednotlivých ponukách rozhodovalo, bude zrejme jasné až po skončení celého výberového procesu. Národná diaľničná spoločnosť o tendri nechce hovoriť až do jeho skončenia. Rovnaký postoj zaujalo ministerstvo dopravy. Ministerstvo chce mýtny systém spustiť začiatkom budúceho roka pre vozidlá nad tri a pol tony. Celkovo má byť spoplatnených asi 2400 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a niektorých ciest prvej triedy. Po roku 2012 sa má mýto platiť aj za osobné autá.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Janiš: Postup v mýte je utajený
Proti vylúčeniu z tendra na mýto sa odvolajú
Mýtny systém chcú vybudovať štyria záujemcovia
Vážny: Zavedenie mýta v roku 2009 je reálne
Úrad vrátil vylúčené firmy do tendra na mýto
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...