Trebišov - Občianske združenie Trebišov nahlas, ktoré bojuje proti výstavbe uhoľnej tepelnej elektrárne, pripravuje sťažnosť, ktorú chce podať na Generálne riaditeľstvo pre životné prostredie Európskej komisie v Bruseli a Komisii európskych spoločenstiev. Agentúru SITA o tom dnes informoval predseda združenia Gejza Gore. Sťažnosť týkajúcu sa nesplnenia povinností vyplývajúcich z práva spoločenstva chcú podať preto, lebo majú obavy, že sa svojho práva a spravodlivosti na Slovensku nedovolajú.
V marci 2008 podalo na Krajský súd v Bratislave 247 občanov žalobu na Ministerstvo životného prostredia SR, v ktorej žiadalo o preskúmanie jeho postupu v súvislosti s posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) navrhovanej činnosti Nový energetický zdroj Trebišov – uhoľná tepelná elektráreň, ktorú chce v meste vybudovať ako developerský projekt Československá energetická spoločnosť, a.s., Košice (ČES). Krajský súd konanie zastavil. Podľa názoru občanov rozhodnutie súdu vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci, a preto podali v zákonnej lehote proti nemu odvolanie. „Keďže Občiansky súdny poriadok upravuje možnosť súdne preskúmať aj postup orgánu štátnej správy, odmietnutie preskúmania postupu Ministerstva životného prostredia SR v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie bolo odmietnutím spravodlivosti,“ myslí si Gore.
Občania sa svojou žalobou domáhali ochrany práv dotknutých či porušených v konaní o posudzovaní vplyvov na životné prostredie podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „V procese posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie má verejnosť garantované presne určené práva a povinnosťou príslušných štátnych orgánov je postupovať v zmysle zákona tak, aby verejnosť tieto svoje práva mohla v plnej miere uplatniť,“ uviedol Gore. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je procesom, ktorý musí v zmysle zákona predchádzať určitým povoľovacím konaniam. Jeho výsledkom je dokument, tzv. Záverečné stanovisko, ktoré ako jediný dokument z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie je podkladom ďalšieho rozhodovania.
Spoločnosť ČES chce postaviť v Trebišove uhoľnú tepelnú elektráreň s výkonom 885 MW, ktorá má stáť len necelý kilometer od centra Trebišova a len približne sto metrov od obytnej časti. Proti výstavbe elektrárne je vedenie mesta Trebišov, občianske združenie Trebišov nahlas, ktoré vyzbieralo takmer 10 000 podpisov pod petíciu proti výstavbe elektrárne, ale aj niektoré odborné a mimovládne inštitúcie a organizácie nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska. Sú reálne obavy, že elektráreň negatívne ovplyvní nielen život a zdravie obyvateľov v Trebišove, ale ohrozí aj unikátnu vinársku Tokajskú oblasť.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.