Týždňovú diaľničnú nálepku nahradí desaťdňová

30. 06. 2011

Mýtne pokuty sa od augusta tohto roka znížia o viac ako polovicu. Štát tým môže prísť o príjem vo výške 3,63 milióna eur ročne. Týždňovú diaľničnú nálepku nahradí od januára budúceho roka desaťdňová.

Vyplýva to z novely zákona o elektronickom výbere mýta z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR), ktorú dnes definitívne schválili poslanci Národnej rady.

Novela znižuje pokuty na 700 eur pri blokovom a 1300 eur pri správnom konaní. V súčasnosti je ich výška na úrovni 2655 eur pri správnom a 1655 eur pri blokovom konaní. Za celý minulý rok zistila mýtna polícia 4314 porušení a v blokovom konaní uložila pokuty vo výške 6,25 milióna eur.

Nové diaľničné nálepky

Novela tiež zavádza 10 dňové diaľničné nálepky na úkor týždňových.

Týždňovú diaľničnú nálepku nahradí od januára budúceho roka desaťdňová. Takúto zmenu dnes presadil cez pozmeňovací návrh k zákonu o riadení bezpečnosti pozemných komunikácií poslanec KDH Alojz Přidal. Právnu normu dnes parlament definitívne schválil.

Nová nálepka má podľa jeho slov pomôcť zahraničným turistom, ktorí navštívia Slovensko, ako aj domácim motoristom ktorí využívajú spoplatnené diaľnice a rýchlostné cesty len príležitostne. "Je to ústretový krok voči občasným užívateľom diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý bude mať pozitívny vplyv aj na rozvoj cestovného ruchu na Slovensku," vysvetlil Přidal.

Poslanec predpokladá, že po zavedení tejto zmeny poklesne príjem z predaja nálepiek približne o 1,2 milióna eur bez DPH. Spôsobí to znížený dopyt užívateľov najmä v období letných mesiacov, nakoľko motoristom vo väčšine prípadov bude namiesto dvoch týždňových nálepiek stačiť jedna desaťdňová.

V platnosti stále zostávajú mesačné a ročné diaľničné nálepky.

Ministerstvo považuje doterajšie mýtne pokuty za neprimerané
MDVRR sa rozhodlo znížiť pokuty, pretože ich považuje za neprimerané k stupňu nebezpečnosti samotných priestupkov. "Výška pokút za priestupky na úseku výberu mýta v SR patrí k najvyšším v rámci porovnania výšky pokút v okolitých štátoch, a to v Českej republike, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku a Poľsku, pričom SR súčasne vykazuje aj najnižšiu priestupkovosť," argumentuje rezort dopravy.

Zároveň pripúšťa, že nie je možné predpovedať presný dosah zmien na štátny rozpočet, keďže nie je možné predikovať správanie platiteľov mýta. Ak sa ich priestupkovosť nezmení, štát príde ročne o 3,63 milióna eur.

Podľa analýz ministerstva dôjde k zníženiu príjmu z pokút, aj keď sa priestupkovosť zvýši. V prípade, ak by to bolo o 50 %, pôjde o výpadok 2,31 milióna eur. Ak priestupkovosť stúpne o 100 %, strata bude predstavovať 1 milión eur.

Exminister dopravy nesúhlasí s miernejšími pokutami
Poslanec a exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) ostro vystúpil voči tomuto návrhu. "Takáto filozofia zákona je zvrátená," konštatoval v parlamentnej rozprave. Ako vysvetlil, tento návrh by prirovnal k znižovaniu pokút pre čiernych pasažierov v mestskej hromadnej doprave, ktoré sa rozhodne firma znížiť, aj keď vie, že sa v autobusoch nachádzajú.

Upozornil tiež, že týmto krokom sa zníži príjem Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). "Bude to škodiť zabehnutému dobre fungujúcemu mýtnemu systému," avizoval. Podľa neho NDS nepríde iba o príjem z pokút, ale zároveň aj o časť príjmu z mýtneho.

Znížené pokuty totiž budú dopravcov viac motivovať k porušeniu zákona. Z dôvodu nesúhlasu s novelou tak navrhol nepokračovať v rokovaní v tomto bode programu.

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) však Vážnemu oponoval, že v novele ide o primeranosť, férovosť a spravodlivosť. "Pokuty nemajú byť likvidačné. Sme súčasťou stredoeurópskeho systému, kde slovenský prípad bol skôr výkričníkom," dodal.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...