Úrad pokarhal starostu Sýkoru za infozákon

Dnes by mal Najvyšší súd rozhodnúť vo vlečúcej sa kauze Štrbského Plesa. Rozvadené samosprávy medzitým tvrdo bojujú na informačnom bojisku. Obvodný úrad na podnet Vysokých Tatier uznal starostu Štrby vinným za neposkytnutie vyžiadaných informácií. Starosta s pokarhaním úradníkov nesúhlasí. Hovorí, že sa odvolá.

Štrbské Pleso - Obvodný úrad Poprad uznal starostu Štrby Michala Sýkoru vinným zo spáchania priestupkov podľa paragrafov zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Sýkora mal porušiť zákon tým, že od 9. januára do 4. februára Vysokým Tatrám neposkytol štyri žiadané informácie. Vysoké Tatry sa zaujímali najmä o podrobnosti o úkonoch štrbskej matriky a stavebného úradu.

Štát pýta 16 eur

Úrad starostovi Sýkorovi udelil pokarhanie a prikázal mu zaplatiť štátu 16 eur. Starosta Sýkora s rozhodnutím úradu nesúhlasí a chystá sa odvolať. „Je dôležité povedať, že rozhodnutie o uznaní viny nie je právoplatné. Využijeme lehotu a odvoláme sa," povedal starosta. Sýkora argumentuje, že nemohol ísť proti záujmom svojej obce a Vysokým Tatrám poskytnúť informácie, ktoré sa chystali zneužiť.

„Kľúče pre zlodeja"

„Keď to prirovnaním nadsadím, predsa nemôžete dať zlodejovi kľúče od svojho domu, aby vás vykradol," povedal Sýkora. Podľa neho by poskytnutie informácií tatranskej radnici viedlo k ďalším porušeniam zákona z jej strany. „Tak ako primátor Mokoš protizákonne navádzal ľudí neplatiť dane obci a inak maril činnosť výkonu samosprávy. Preto sme informácie neposkytli," povedal Sýkora. Ten hovorí, že predpisy európskej legislatívy umožňujú obciam konať tak, aby nepoškodili sami seba.

Budú žiadať znova

Tatranský primátor Ján Mokoš vníma rozhodnutie úradu opačne. „Konečne sa stalo, že štát uznal, že tu niekto porušil zákon," povedal Mokoš. Podľa neho informácie musí obec poskytnúť každému a v žiadnom prípade nemôže posudzovať, na čo ich žiadateľ potrebuje. Primátor si myslí, že úrady by v takýchto prípadoch mali porušovateľov postihovať ešte tvrdšie ako tomu bolo tentoraz. Mesto Vysoké Tatry sa na základe rozhodnutia o vine chystá Štrbu o tie isté informácie žiadať znova.

Dnes sa možno rozhodne

Dnes v spore o Štrbské Pleso pojednáva najvyšší súd. Podľa pozorovateľov práve dnes súd môže rozhodnúť, komu bude patriť lukratívna tatranská osada. Obe strany dúfajú v rozhodnutie vo svoj prospech. „Dúfame v spravodlivosť. Okrem rozhodnutia jedného senátu ústavného súdu, kde sme neboli prizvaní obhajovať naše práva, všetky súdy doteraz rozhodli, že Štrbské Pleso patrí nám. Chceme aj, aby končeným rozhodnutím už spor prestal traumatizovať verejnosť," povedal starosta Sýkora. Primátor Mokoš zase verí, že Štrbské Pleso bude časťou jeho mesta. „Ak sme právny štát, na základe právnych skutočností nie je inej cesty, len aby Štrbské Pleso patrilo Vysokým Tarám. Tu by mali rozhodovať právne skutočnosti, nie dávne historické fakty," myslí si Mokoš.

Modlitby za spravodlivosť

Starostovi Sýkorovi niekoľko Štrbanov povedalo, že sa modlia za spravodlivé rozhodnutie súdu. Sýkora dodal, že rovnakým spôsobom jeho obec podporuje i známy kňaz Anton Srholec. Zaujímalo nás, či aj primátor Mokoš sa uchýlil k modlitbám. „Cirkvi v našom meste sú v tomto jednotné. Podľa mňa ale do takýchto právnych vecí by sa takéto duchovné veci zaťahovať nemali," povedal Mokoš.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...