Považská Bystrica - Úsek diaľnice D1 Sverepec - Vrtižer cez Považskú Bystricu by mali sprejazdniť v plnom profile v máji roku 2010.
Neuralgický úsek, ktorého výstavba je doteraz najnáročnejšou časťou budovania diaľnice, stavajú dve združenia. Úsek od terajšieho konca diaľnice vo Sverepci po križovatku Centrum stavia združenie Sverepec - Vrtižer (spoločnosti Doprastav a Skanska BS). Budovať ho začali v júli minulého roka a pôvodne mal byť ukončený do novembra 2010.
Úsek diaľnice od križovatky Centrum po pripojenie vo Vrtižeri na už existujúci úsek smerom do Žiliny stavia združenie Manín (VáhostavSK, Strabag, Bogl a Krýsl). Pôvodne ho mali ukončiť v júli budúceho roka, no spojazdnia ho v plnom profile zároveň s prvou časťou koncom mája.
V zmysle záverov posledných kontrolných dní na stavbe sa spojazdnenie nášho úseku uskutoční v máji budúceho roka," informoval TASR projektový manažér spoločnosti Doprastav Rudolf Kimerling s tým, že termín spojazdnenia môže predĺžiť iba extrémne nepriaznivé počasie, vďaka ktorému by v mesiacoch marec - máj nemohli robiť záverečné technológie - izolácie a ukladanie živíc.
Najväčšou a najzložitejšou časťou celého úseku je mestská estakáda. Tá bude stáť na siedmich už dokončených pilieroch, ktoré sú od seba vzdialené 122 metrov. Estakáda sa stavia v Európe ojedinelým systémom letmej betonáže, pričom práce prebiehajú už len z pilierov v niekoľkometrovej výške.
"Letmá betonáž nie je ničím výnimočným. V európskom meradle je však atypické to, že celú 26-metrovú šírku vozovky (v oboch smeroch) betónujeme naraz a nie rozdelenú na dve časti," doplnil Kimerling pričom zdôraznil, že jednotlivé piliere spojí cesta v januári.
Pôvodný harmonogram uvažoval s tým, že jednu lamelu (4,88 metra cesty na estakáde) vybetónujú asi za 20 dní. Momentálne však práce prebiehajú takým tempom, že takmer päťmetrový úsek diaľnice na pilieroch dokážu urobiť za 12 dní.
Najvyšší pilier estakády je vysoký 36 metrov, keď sa k jeho výške pripočíta šesť metrov vysoký profil cesty a 14-metrový pylón so závesnými lanami, vychádza, že najvyšší bod unikátnej stavby bude vo výške 56 metrov. Na každom zo siedmich pilierov pracuje denne okolo 70 robotníkov a spolu s druhým úsekom (združenie Manín) je denne v čase pracovnej špičky na diaľnici takmer 900 zamestnancov.
Od prvého verejného prerokovania vplyvov na životné prostredie v októbri v roku 1996 ubehlo už 13 rokov plných hľadania variantov diaľnice cez Považskú Bystricu, protestov obyvateľov či mimovládnych organizácií, mimoriadnych zasadnutí mestského zastupiteľstva, ale i úprav projektov. Samotná výstavba sa začala v januári (združenie Manín), resp. júli (združenie Sverepec - Vrtižer) roku 2008.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Zástupcovia mesta na prehliadke diaľnice s Ficom chýbali
Fico: Výstavba diaľničného úseku zvýši HDP až o pol percenta
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...