Ústavný súd v stredu šokoval Pezinčanov. Do mesta sa zrejme vrátia smetiarske autá.
Bratislava - Spor o to, či má pri výstavbe skládky odpadov v tesnej blízkosti obydlí väčšie slovo investor, alebo mesto a jeho obyvatelia, sa po včerajšku opäť zamotal.
Prevádzkovateľ spornej pezinskej skládky Ján Man od stredy opäť zháňa partnerov, ktorí budú pár sto metrov od centra mesta voziť odpad. Napriek nevôli samosprávy i obyvateľov Pezinka.
So zavážaním skládky museli Manovci skončiť v máji po tom, ako rozhodnutie o povolení skládky Slovenskou inšpekciou životného prostredia vyhlásil za nezákonné Najvyšší súd a vec vrátil na nové konanie. Man v septembri rozhodnutie Najvyššieho súdu napadol na Ústavnom súde, rozsudok podľa neho obmedzil jeho vlastnícke práva.
Ústavný súd teraz rozhodol, že Manovu sťažnosť prijíma a zároveň odložil vykonateľnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu, až kým definitívne nerozhodne, či neboli Manove práva porušené. Na rozhodnutie nemá lehotu. „Znamená to, že skládka má oddnes opäť povolenie na prevádzku, ktoré v máji zrušil Najvyšší súd,“ tvrdí Man. Skládku však napriek tomu zatiaľ zavážať nezačal.
„Skutkový stav je taký, že nemáme obchodného partnera, ktorý by na skládku vozil, pretože rozsudok Najvyššieho súdu spôsobil, že všetci obchodní partneri, s ktorými sme mali uzatvorenú zmluvu, od nej odstúpili,“ hovorí Man.
Nové zmluvy chce uzatvoriť čo najskôr, keďže „v dôsledku rozhodnutia Najvyššieho súdu je naša spoločnosť Ekologická skládka v takých existenčných problémoch, že jej hrozí bankrot“.
S Manovým výkladom uznesenia Ústavného súdu nesúhlasia pezinskí aktivisti. „Treba rozlišovať medzi právoplatnosťou a vykonateľnosťou rozsudku. Rozhodnutie Ústavného súdu sa týka iba odkladu vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu, nie jeho právoplatnosti,“ tvrdí právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová.
To podľa nej znamená, že Ústavný súd odložil účinky rozsudku Najvyššieho súdu, ktoré spočívajú v opätovnom konaní Inšpekcie životného prostredia o povoľovaní skládky. Aby v tej istej veci nerozhodovala inšpekcia aj Ústavný súd. „Neznamená to však možnosť zavážať skládku odpadom, keďže rozhodnutia o jej povolení sú právoplatne zrušené, a teda právny podklad na jej prevádzkovanie neexistuje,“ tvrdí Čaputová.
Hovorcovia Ústavného ani Najvyššieho súdu nechceli situáciu komentovať, keďže ide o „živú vec“. Podobne vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer), ktorý v stredu ešte zastával aj funkciu ministra životného prostredia a ktorý sa pred časom vyjadril, že „zruší skládku odpadov v Pezinku“.
Ústavný právnik Radoslav Procházka sa prikláňa skôr k názoru prevádzkovateľov skládky. „Tým, že sa odložila vykonateľnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu, ostáva rozhodnutie, ktoré Najvyšší súd zrušil, právoplatné a až do rozhodnutia vo veci samej sa môže podľa neho postupovať,“ myslí si.
Takýto postup Ústavného súdu však nepovažuje za šťastný. „Rozhodovanie súdu bude trvať prinajmenšom mesiace a za ten čas môžu zavážaním skládky vzniknúť nezvratné zmeny,“ upozorňuje.
V ľahkej pozícii nie sú ani mestá, obce alebo odpadové spoločnosti, ktoré by chceli smeti do Pezinku voziť. Ak Ústavný súd sťažnosť Mana napokon zamietne, rozhodnutie Najvyššieho súdu bude platiť a prevádzka skládky bude opäť nezákonná.
Kauza pezinskej skládky sa ťahá už dva a pol roka. Vtedy skládka napriek zákazu v územnom pláne mesta získala územné rozhodnutie od Krajského stavebného úradu v Bratislave. Na jeho čele v tom čase stál nominant Smeru Ján Man mladší.
Man si myslí, že skládku môže prevádzkovať
Čaplovič sleduje pezinskú skládku z diaľky
Súd: Skládku povolili nelegálne
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.