Prešovská mestská samospráva nesúhlasí s rozšírením kapacity miestnej spaľovne. Proti zámeru spoločnosti Fecupral, ktorá chce zvýšiť množstvo spaľovaných nebezpečných odpadov z tisíc na 21-tisíc ton ročne, sú aj ekologickí aktivisti. Fecupral 300-miliónovú investíciu obhajuje a tvrdí, že nebude ekologickým rizikom pre mesto.
Spaľovňa nebezpečných odpadov je síce umiestnená v priemyselnej zóne na Budovateľskej ulici, ale je len pol kilometra vzdialená od sídliska Šváby. Ako uviedla poslankyňa mestského zastupiteľstva Mária Čižíková (SDKÚ), spaľovňa je už teraz záťažou pre mesto a po rozšírení by mala spaľovať aj nové druhy nebezpečného odpadu. "Vo vzduchu tak skončí oveľa viac nebezpečných látok," dodala.
Čižíková kritizovala aj to, že mesto vydalo súhlasné stanovisko k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie pre ministerstvo. Ako sa ukázalo, súhlas mesta bol iniciatívou jedného z úradníkov mestského úradu. "Pracovník ho s nikým nekonzultoval. Toto stanovisko sme už stopli a na ministerstvo sme poslali nové so zásadnými pripomienkami," povedal prednosta úradu Jozef Višňovský. Mestu nevyhovuje predovšetkým lokalita a kapacita novej spaľovne. "Prešov ročne vyprodukuje 200 ton nebezpečných odpadov, Fecupral už teraz spaľuje päťkrát viac," uviedol prednosta. Podľa jeho slov by rozšírenie kapacity na 21-tisíc ton ročne znamenalo, že v Prešove by sa spaľoval nebezpečný odpad z likvidovaných skládok a zrejme aj zo zahraničia.
Podľa konateľa Fecupralu Štefana Hanigovského je rozšírenie spaľovne nevyhnutné. "V susedných štátoch je spaľovňa v každom väčšom meste. V Prešove sú veľké strojárske spoločnosti, ktoré produkujú množstvo nebezpečného odpadu a musia ho likvidovať. Len v samotnom Prešove odoberáme takýto odpad od štyroch stoviek zmluvných partnerov," povedal na prvej zo série verejných diskusií k problému. Hanigovský odôvodňuje umiestnenie spaľovne v meste najmä dopravnou dostupnosťou. Zároveň tvrdí, že nechcú vybudovať klasickú spaľovňu, ale energeticky zhodnocovať druhotné suroviny výrobou tepla. "Technológia má všetky ochranné faktory. Vypúšťané emisie sú kontrolované každých 30 sekúnd, pričom ich monitoruje inšpekcia ministerstva životného prostredia," dodal Hanigovský.
Zámer rozšírenia spaľovne je v súčasnosti v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Podľa Hanigovského by sa tento proces mal skončiť do konca júna. Konečnému rozhodnutiu bude predchádzať ďalšia verejná diskusia.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.