Pre meškanie hrozí prepadnutie 600 miliónov eur z eurofondov, Smer narýchlo mení zákon.
Bratislava - Slovensko nečerpá eurofondy dosť rýchlo, pomôcť tomu má expresná novela zákona o verejnom obstarávaní. Povedal to v stredu po rokovaní vlády jej podpredseda pre investície Ľubomír Vážny.
Na zákone pracuje ministerstvo vnútra zhruba pol roka. Novela prešla prvým čítaním v parlamente. Schváliť by ju mali poslanci na ďalšej schôdzi. Platiť má od júla.
Časť z nej by sa však mohla schváliť už na tejto schôdzi, tvrdí zdroj blízky Úradu vlády. Zatiaľ podľa neho nie je jasné, čo presne v tejto časti bude. Malo by ísť o zmeny, ktoré urýchlia obstarávanie, tvrdí zdroj.
Napríklad nahradenie niektorých dokladov čestným vyhlásením či kontrola súťažných podmienok pred súťažou. V pondelok by mal byť pripravený materiál, v stredu má ísť do vlády, hneď potom do parlamentu.
Odborník na eurofondy Ján Rudolf hovorí, že zlý zákon naozaj znižuje čerpanie.
Situácia je podľa neho kritická. Vláda totiž vyčerpala len 38 percent eurofondov.
Na konci tohto roka tak podľa jeho prepočtov môže prepadnúť zhruba 600 miliónov eur. „Preto sa zľakli,“ povedal. Hovorí, že to mali riešiť skôr.
„Je to možné, ale je to absurdné,“ hovorí o urýchlenom prijatí časti zákona bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská SDKÚ.
Podobne jej stranícky kolega Miroslav Beblavý: „Máme záujem pomôcť vláde čerpať eurofondy, ale doterajšia skúsenosť hovorí, že vláda skrátené konanie zneužíva na politicko-obchodné ciele.
Aj podľa poslanca SaS Juraja Miškova sú eurofondy len zástupný problém. „Dôvod sa vždy nájde,“ hovorí.
Ministerstvo by vláde muselo predložiť nový zákon, ktorý by šiel rovno do parlamentu, opisuje proces Žitňanská.
„Dnešná novela, ktorá už prešla prvým čítaním, sa už v skrátenom konaní schváliť nedá,“ hovorí poslanec KDH Radoslav Procházka.
Rýchle schválenie kritizuje aj Peter Kunder z Aliancie Fair-play. „Okrem zdravého rozumu by to poprelo aj sľuby ministra Kaliňáka o širokom priestore na diskusiu o novele,“ povedal.
Ministerstvo dopravy by rýchlu zmenu zákona uvítalo. Tento rok chce naštartovať výstavbu 80 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Štyri súťaže už vyhlásilo, štyri nachystalo.
„Čerpanie pri veľkých zákazkách je pribrzdené aj pre námietky,“ súhlasí so zmenou zákona aj hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič. O zmene zákona sa podľa neho bavili aj s premiérom Robertom Ficom počas kontrolného dňa. „Nebola to však prioritná téma,“ dodal.
Novela zákona o verejnom obstarávaní sa už viackrát zmenila. V pondelok by o zatiaľ poslednej verzii mala rokovať vláda so zamestnávateľmi a odborármi.
Úrady by mali od januára 2014 kupovať drobné tovary a služby menšieho rozsahu nad päťtisíc eur cez elektronické trhovisko, teda štátny internetový aukčný systém.
Kupujúci si cez web predbežne vyberie najvýhodnejšiu z aspoň troch ponúk. Konkurenti majú mať potom čas, najviac 72 hodín, aby túto ponuku vyrovnali alebo prebili. Nakupovať sa nebude vo sviatok a počas dní pracovného pokoja. V pracovných dňoch sa bude nakupovať od 8.00 do 18.00.
Ministerstvo vnútra má nakupovať drahé služby či stavebné práce pre ďalšie rezorty a úrady. Ministerstvo financií im v tom má pomáhať.
Ostatné úrady nebudú môcť odmietnuť ani vtedy, keď si zoženú tovary a služby lacnejšie.
Rada má deväť členov, vymenúva a odvoláva ju vláda. Väčšina členov musí mať magisterský titul z práva. Členom rady nemôže byť zamestnanec úradu ani predseda či podpredseda. Predsedu a podpredsedu si spomedzi seba volia členovia. Funkčné obdobie je päť rokov. Členovia majú nárok na zaplatenie cestovných nákladov, stravného a ubytovacích výdavkov. Nemajú však nárok na odmenu.
Rada bude rozhodovať o odvolaniach proti rozhodnutiu úradu, ale povoľovať má aj dodatky k uzatvoreným zmluvám.
Cez dodatky nebude možné podstatným spôsobom meniť predmet zákazky či zvyšovať ich cenu. Zakázané majú byť aj dodatky pridávajúce do zmlúv podmienky, ktoré by v čase prebiehajúcej súťaže ovplyvnili počet uchádzačov o zákazku.
Keby však nastali okolnosti, „ktoré nebolo možné rozumne predpokladať pri podpise zmluvy“, môže dodávateľ požiadať radu, aby rozhodla, či sa naozaj okolnosti kontraktu zmenili natoľko, že je potrebné podpísanie dodatku.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
2006/025 Zákon o verejnom obstarávaní
Vážny: S Poórom, Fiľom a Širokým som kamarát
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...