Vážny: Nástup mýta sme zvládli dobre, ostatné sú drobnosti

07. 01. 2010

Bratislava - Elektronický mýtny systém bol podľa šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zavedený 1. januára veľmi dobre. Protestujúci dopravcovia si podľa neho nesplnili svoju zákonnú povinnosť, keď sa nezaregistrovali do systému a v dnešných dňoch iba zneužívajú celú situáciu. Minister o tom dnes informoval na tlačovej konferencii.

"K dnešnému dňu je zaregistrovaných viac ako 69.000 vozidiel. Oproti tomu máme 200 protestujúcich, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť," zdôraznil šéf rezortu dopravy. Podľa neho títo dopravcovia iba zneužívajú situáciu a "zavádzajú, keď tvrdia, že skrachujú". "Musia sa pozrieť do vlastnej kuchyne, riešiť vlastnú väčšiu efektivitu," podotkol Vážny.

Zrušenie mýta nepripúšťa

Minister je aj napriek tomu otvorený rokovaniam so zástupcami nespokojných malých a stredných dopravcov, ale nie, ak by mali spoločne komunikovať cez médiá. Musia však prísť s racionálnymi požiadavkami. Nepripúšťa zrušenie spoplatnenia ciest prvej triedy či zníženie cestnej dane a spotrebnej dane na pohonné látky. "Toto je absolútny diletantizmus," vyhlásil.

Vážny pripustil však aj niekoľko technických problémov, ktoré rieši prevádzkovateľ operatívne. Ide o problémy s nefunkčnosťou palubných jednotiek (OBU), ktoré musia mať vodiči v nákladných vozidlách na meranie prejazdených km na spoplatnených cestách. Toto sa podľa neho rieši. Na vine však môžu byť podľa Vážneho aj niektorí vodiči, ktorí zle manipulujú s jednotkami.

Na dovolenke vraj nebol

Vážny zároveň poprel utorkové vyjadrenie hovorcu ministerstva Stanislava Jurikoviča, ktorý pre denník SME povedal, že minister bol počas spustenia mýta na dovolenke mimo Bratislavy.

Tiež sa vyskytli situácie, kedy kamionistom strhol systém peniaze aj za prejazdenie úseku, ktorý nie je spoplatnený. "Prostriedky, ktoré boli stiahnuté neoprávnene, budú vrátené v rámci reklamácií," vysvetlil minister.

Za rady kamiónov na hraniciach môžu podľa neho samotní dopravcovia, avšak ministerstvo aj napriek tomu pracuje na zavedení tiketov. "Je to daň za to, že nerešpektovali kampaň, ktorá bola pripravená. Prevádzkovateľ urobil dve vlny informačnej kampane, čo považujem za dostačujúce," konštatoval. Vážny tiež napísal približne 40 listov ministrom a združeniam dopravcov okolitých krajín.

SkyToll: Normálna situácia na hraniciach bude vo februári

Bratislava - Prevádzkovateľ mýtneho systému, spoločnosť SkyToll, očakáva normalizáciu situácie na hraničných prechodoch začiatkom februára. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SkyToll Matej Okáli, firma ešte budúci týždeň očakáva nárast registrácie zahraničných autodopravcov. Súčasnú situáciu napríklad na hraničnom prechode v Rajke označil už za normálnu.

Kolóny kamiónov na hraničnom priechode s Českou republikou Mosty u Jablunkova- Svrčinovec spôsobené registráciou mýta sa podľa aktuálnych informácií polície skracujú.

Ako pre agentúru SITA uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová, na slovenskej strane je premávka plynulá a kolóny na vstupe sú kratšie ako v uplynulých dňoch. Dopravnú situáciu na obidvoch stranách hraníc monitorujú zmiešané hliadky českej a slovenskej polície.

Na Slovensko sa dostanú len nákladné autá s inštalovanými palubnými jednotkami. Pre zopakovanie ústupku spred dvoch dní nie je podľa Balogovej dôvod. V utorok ráno vpustila polícia na územie SR aj vozidlá bez povinných čítačiek pod podmienkou, že si ich vodiči kúpia na najbližšom predajnom mieste v Žiline.

Dôvodom tohto dočasného opatrenia bola podľa polície nezvládnuteľná dopravná situácia na českej strane a výpadok elektronického mýtneho systému. Žilinskí policajti tento krok konzultovali s policajným prezídiom aj so súkromným prevádzkovateľom mýtneho systému.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.