Vážny sa ďalej snaží podpísať zmluvy o D1

O osude súkromnej diaľnice za niekoľko miliárd eur, ktorú rozbehla vláda Roberta Fica, by mal rozhodnúť nový kabinet, tvrdí SDKÚ. Súčasná vláda však o projekte stále rokuje.

Bratislava - V roku 1994 stihla vláda Vladimíra Mečiara tesne pred svojím odchodom „odovzdať“ asi desaťpercentný podiel vo Východoslovenských železiarňach firme, v ktorej pôsobil Alexander Rezeš. Bolo to v posledný deň, keď ešte Mečiarova vláda mala mandát.

Podobne to môže dopadnúť aj s diaľničným PPP projektom (verejno–súkromné partnerstvo) na 75 kilometrov úsekov ciest medzi Martinom a Prešovom, ktorý rozbehla vláda Roberta Fica. Za 30 rokov môže táto súkromná cesta vyjsť až na 9,13 miliardy eur. Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) projekt do volieb neuzatvoril. Nestihol naň zohnať všetky potrebné peniaze.

SDKÚ:  to je pre novú vládu

Projekt totiž ani do volieb neodsúhlasila Európska komisia. Brusel pochybuje, či ministerstvo dostatočne zohľadnilo ochranu prírody, keď sa rozhodlo preťať Malú a Veľkú Fatru asfaltom. Obce Turany a Hubová pritom mohla spojiť  tunelom Korbeľka.

„Voľby na Slovensku nemenia posudzovanie situácie ohľadom projektu PPP – D1 na Slovensku,“ povedala Monica Westerénová z tlačového oddelenia eurokomisára pre životné prostredie. To znamená, že ak Brusel projekt schváli do zostavenia novej vlády, minister Vážny môže D1 definitívne podpísať.

Podľa tvoriacej sa vlády pravice by už vláda Roberta Fica nemala s projektom hýbať, ani keby sa Brusel rozhodol projekt podporiť.  „Je po voľbách a výsledky sú jasné. Bolo by korektné prenechať toto rozhodnutie ďalšej vláde,“ povedal Ivan Štefanec (SDKÚ). Ak pravica sformuje novú vládu, chce Štefanec najprv poznať detaily drahých diaľnic a potom sa rozhodnúť, či celý projekt zrušiť a začať odznova.

O projekte sa rokuje

Či minister Vážny súhlasí s tým, že by o projekte mal rozhodovať nový kabinet, sme sa včera od jeho hovorcu nedozvedeli. Faktom je, že ešte pred voľbami stanovil nový termín na získanie všetkých potrebných peňazí na 30. jún.

O tom, že ani po voľbách zrejme nezmenil názor, svedčia prebiehajúce rokovania medzi zástupcami ministerstva a ochranármi prírody. Včera sa totiž uskutočnilo ďalšie takéto stretnutie. Ochranári dostali vopred návrh opatrení, ako zmierniť vplyv diaľnice na chránené územia. Stretnutie sa začalo včera poobede. Na otázku, či prebiehajúce rokovania majú smerovať k rýchlemu uzatvoreniu projektu, nám Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti odpovedal esemeskou priamo z rokovania: „Samozrejme, že sa snažia, preto tu sedíme.“

Rokovanie skončilo večer po siedmej hodine. Jeho výsledkom je dohoda, že ochranári pošlú do pondelka na ministerstvo svoje pripomienky k jeho návrhom. Ministerstvo si ich potom zapracuje do návrhov opatrení a dá ich ochranárom na schválenie. Pokiaľ tí nebudú spokojní, zašlú svoje pripomienky priamo na Európsku komisiu. SME o tom včera informoval botanik a ornitológ Ján Topercer z Botanickej záhrady Univerzity Komenského.

Brusel naznačuje, že výsledné stanovisko k D1 tak či tak skoro nevydá. „Požadujeme zdôvodnenie, prečo sa upustilo od tunelového variantu a potrebujeme kompletné a patričné zhodnotenie potenciálnych vplyvov na územia Natury 2000,“ povedala Westerénová. Ide o chránené územia európskeho významu. Ministerstvo pritom už podklady do Bruselu posielalo. „Nedostatočné,“ dodala Westerénová.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...