Vyvlastňovanie aj rozhodovanie o stavbách sa koncentruje v tých stých rukách
O vyvlastňovaní na Slovensku rozhodujú tie isté orgány, ktoré schvaľujú aj investičné akcie, pre ktoré štát alebo samospráva vezme občanovi majetok. Prechod prvostupňového rozhodnutia o vyvlastňovaní z okresných úradov na obce tento problém nerieši.
Advokátka Centra pre podporu miestneho aktivizmu Eva Kovačechová si myslí, že by bolo vhodnejšie, keby o vyvlastňovaní rozhodovali súdy. „Vyvlastňuje sa najmä v prípadoch, keď vláda rozhodne, že sa ide stavať, napríklad diaľnica alebo priehrada.
A hoci o vyvlastnení budú rozhodovať obce, odvolacím orgánom je krajský úrad, teda opäť štát,“ upozorňuje. Sotva sa preto dá očakávať, že štát rozhodne o investícii, ale potom bude proti vyvlastneniu majetku v prospech takejto stavby.
Podľa riaditeľa legislatívno-právneho odboru Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Miroslava Hodáka však stačí, že občan má právo obrátiť sa na súd. „Každé rozhodnutie štátneho orgánu je preskúmateľné súdom,“ zdôrazňuje.
A po prijatí návrhu novely stavebného zákona by sa vyvlastňovanie muselo vykonať za trhovú cenu. Nebráni sa však myšlienke, že celý proces vyvlastňovania by mohol upravovať úplne nový a samostatný zákon. Uvažovalo o tom aj ministerstvo životného prostredia, pričom zmeny chcelo urobiť najneskôr do roku 2004.
Stavebný zákon sa v časti o vyvlastňovaní nezaoberá ani definíciou toho, čo je verejný záujem, ktorý umožňuje obmedziť právo na majetok. Vymenúva len jednotlivé druhy stavieb, pri ktorých možno vyvlastňovať. A konštatuje, že verejný záujem sa počas tohto procesu musí preukázať. Inými slovami to v praxi znamená, že verejným záujmom je všetko, čo týmto slovným spojením označí samospráva alebo štát.
Sporným je aj pojem „verejnoprospešné stavby podľa schválenej územnoplánovacej dokumentácie“. Do územných plánov obcí sa dostávajú napríklad nákupné centrá.
„Verejnoprospešnosť je v týchto prípadoch veľmi otázna. Prečo by malo byť verejným záujmom vyvlastnenie súkromného majetku v prospech súkromného obchodníka,“ pýta sa E. Kovačechová.
Na hrane chápania verejného záujmu je aj zaradenie veľkých súkromných investícií do dôvodov na vyvlastnenie. Táto novinka pribudla do slovenskej legislatívy po prijatí zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií v roku 1999.
V tomto bode si nie je istý ani M. Hodák. „Prílev zahraničných investícií nepochybne pomáha slovenskému hospodárstvu. No označiť to za verejný záujem, vďaka ktorému môže štát či obec niekomu siahnuť na majetok, je sporná záležitosť,“ uznáva.
V Česku sa v súčasnosti vedú okolo vyvlastňovania pozemkov pre strategické priemyselné zóny búrlivé diskusie. Návrh sociálnodemokratického premiéra Vladimíra Špidlu z februára tohto roka vyvolal nevôľu nielen opozičnej ODS, ale aj jeho vlastných koaličných partnerov.
Česká vláda vysvetľuje, že sa len chce vyhnúť opakovaniu prípadu Heleny Regecovej, ktorá dlho odmietala predať pozemky na továreň Philipsu v Hraniciach na Morave. Podľa advokáta H. Regecovej Petra Kšádu je vládna predstava návratom pred november 1989, keď zákon umožňoval vyvlastnenie pre potreby národného hospodárstva.
„Je to snaha rozšíriť vyvlastňovanie vo verejnom záujme na vyvlastňovanie v záujme súkromnom. Nech si súkromné firmy získavajú pozemky od súkromných osôb normálnym spôsobom.
Toto by bola snaha štátu násilne zasahovať do ich vzťahov, a to v prospech jednej strany,“ vyhlásil napríklad podľa Mladej fronty Dnes predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.
Na Slovensku sa možnosť vyvlastniť majetok v prospech významného investora dostala do zákona bez podobných problémov. V praxi sa však investori snažia ponúkať skôr vyššie ceny, aby s majiteľmi pozemkov nemali problémy.
Napríklad pri stavbe infraštruktúry k priemyselnému parku Lozorno priplatil investor k vyhláškovej cene 49 korún za štvorcový meter ďalších 101 korún. Aj napriek tomu sa však našli majitelia, ktorí s ponukou nesúhlasili, a štát ich vyvlastnil za vyhláškových 49 korún.
KTO VYVLASTŇUJE:
„Nerozumeli sme tomu. Zatiaľ neevidujeme od týchto ľudí ani žiadne súdne podania,“ čuduje sa námestník generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest pre investičnú prípravu a výstavbu František Brtáň.
Problémy nechce mať ani spoločnosť Trnavainvest, s.r.o., Trnava, ktorá pripravuje pozemky pre investíciu francúzskej automobilky PSA Peugeot Citröen. Majiteľom poľnohospodárskej pôdy ponúkla 130 korún za štvorcový meter. Výkupy sa začali začiatkom marca a firma predpokladá, že bude s majiteľmi pôdy podpisovať približne sto zmlúv týždenne.
„Je to doteraz najzaujímavejšie nastavená cena za pôdu na Slovensku,“ hovorí konateľ firmy Milan Jankura. K cene za pôdu sa berie aj priemerná náhrada, kde sa vypočítava, koľko by z tejto pôdy mohol majiteľ dostať v budúcnosti. Systém výkupov v Trnave bol zorganizovaný tak, aby štát nemal problémy splniť záväzky, ktoré dal strategickému investorovi.
Foto – Miro Nôta
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Nehnuteľnosti
Azda nebude treba pušku (Komentár)
Prešovská rodina vyše šesť rokov vzdoruje úradníkom
Rozhodnutie krajského súdu je dôležitý precedens
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.