Ministerstvo dopravy navrhuje, aby štát mohol stavať diaľnice aj na cudzích pozemkoch. Stavebné konanie o výstavbe diaľnice môže násilne zasiahnuť do ústavných práv.
Stavebné konanie o výstavbe diaľnice môže násilne zasiahnuť do ústavných práv
Ministerstvo dopravy navrhuje, aby štát mohol stavať diaľnice aj na cudzích pozemkoch.
BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy včera zverejnilo ďalší návrh zákona na zjednodušenie vyvlastňovania. Ak by prešiel, stavebné úrady budú môcť v prípade diaľnic vydať stavebné povolenie bez toho, aby investor preukázal vlastníctvo k pozemkom. Stavebník tak má urobiť až pri kolaudácii, teda až potom, keď bude stavba hotová.
Ministerstvo to obhajuje tým, aby „miliardové investície nestáli z dôvodu licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie“.
Advokát a bývalý predseda federálneho ústavného súdu Ernest Valko hovorí o jednoznačnom porušení vlastníckych práv. Upozorňuje na stavebný zákon, podľa ktorého stavebník musí byť buď vlastníkom, alebo nájomcom pozemku.
„Je to jasný znak nástupu boľševizmu,“ povedal aktivista inciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie Richard D r u t a r o v s k ý.
Nový návrh prichádza napriek tomu, že pred prázdninami parlament schválil zákon o urýchlení výstavby diaľnic z dielne rezortu dopravy. Dalšiu normu o urýchlení vyvlastňovania pripravilo ministerstvo výstavby. Tú vláda odložila.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová sa k návrhu rezortu dopravy včera nevyjadrila, lebo ho ešte nečítala. Výhrady mala k návrhu ministerstva výstavby. „Nechápala som, prečo sa ide cestou obmedzenia práv občanov, a nie skrátením lehôt.“
Návrh zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri výstavbe niektorých pozemných komunikácií má umožniť stavebným úradom vydávať stavebné povolenia bez toho, aby stavebník preukázal vlastníctvo k stavebnému pozemku. Preukázanie vlastníctva sa má požadovať až pri kolaudačnom konaní, teda vtedy, keď je už stavba reálne postavená.
Aj takýmto opatrením chce minister dopravy Ľubomír Vážny urýchliť výstavbu severnej časti diaľnice medzi Bratislavou a Košicami a rýchlostnej cesty medzi Nitrou a Hronským Beňadikom. Ide o úseky, na ktorých výstavbe sa má podieľať aj súkromný kapitál.
Podľa časového plánu by mal byť zákon schválený tak, aby sa k 1. marcu budúceho roka mohli uzatvoriť prvé zmluvy s dodávateľmi a mohlo sa začať stavať.
„Stavebný zákon jednoznačne hovorí, že investor musí byť buď vlastníkom, alebo nájomcom stavebných pozemkov,“ povedal advokát Ernest Valko. „Je to jednoznačné porušenie ústavného práva na vlastníctvo majetku,“ tvrdí advokát.
Valko zároveň upozornil na vznikajúcu nerovnosť v právach. Štát a stavebné firmy získajú právomoc stavať cesty na cudzích pozemkoch, pričom „ja ako občan na cudzom stavať nemôžem“.
Návrh zákona je podľa Richarda D r u t a r o v s k é h o z iniciatívy za Spravodlivé vyvlastňovanie jasným príznakom nástupu boľševizmu na Slovensku. „Ak to prejde takto v parlamente, hneď sa musíme opýtať, kam chce táto vláda eštezájsť,“ povedal aktivista. Ministerstvo návrh zdôvodňuje aj tým, aby „miliardové investície nestáli z dôvodu licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami“.
Ďalším zo sporných návrhov nového zákona je to, že príslušným stavebným úradom bude ten úrad, ktorý určí ministerstvo výstavby. Môže sa teda stať, že o diaľnici, ktorá pretne vilovú štvrť v Košiciach, sa rozhodne v Bratislave.
Návrh zákona má obmedziť aj lehotou, počas ktorej sa občan môže vyjadriť k jednotlivým častiam stavebného konania. Ak napríklad stavebný úrad stanoví ústne pojednávanie, musí zabezpečiť, aby dotknuté osoby mali na prípravu stanovísk tri pracovné dni. Ak občan termíny nedodrží, stavebný úrad to bude považovať za jeho súhlas s návrhom. Zároveň rezort dopravy navrhuje skrátenie lehôt na vydanie rozhodnutia, ako aj na odovolanie proti nemu.
Napríklad lehota na podanie rozkladu ma byť sedem dní. V súčasnosti je spravidla 15 dní.
Návrh nového zákona počíta s tým, že náhrada za vyvlastnenie sa poskytuje len v peniazoch. „Bez povinnosti stavebníka zabezpečiť vyvlastnenému náhradné bývanie,“ povedal D r u t a r o v s k ý.
Aby ľudia boli ochotní svoj nehnuteľný majetok štátu predávať, ministerstvo navrhuje zvýšiť predajnú cenu určenú súdnym znalcom o 20 percent. V prípade, že investor bude súhlasiť so zabezpečením náhradného bývania alebo pozemku, hodnota týchto náhradných nehnuteľností tiež nesmie byť vyššia ako 1,2 násobok jej znaleckej hodnoty. Ak sa tak stane, občan si rozdiel musí doplatiť zo svojho.
Podľa D r u t a r o v s k é h o návrhom zákona sa legitimizuje to, že náhradou za rodinný dom je akýkoľvek byt. Návrh totiž počíta s tým, že občana môže investor umiestniť v zariadení sociálnych služieb alebo mu sprostredkovať bývanie v nájme či podnajme.
Vláda chce novým zákonom splniť časť programového vyhlásenia, ktorým sa zaviazala do roku 2010 vybudovať sto kilometrov diaľnic. Premiér Robert Fico šiel ešte ďalej a do konca roku 2010 chce mať postavenú celú diaľnicu až po Košice. Podľa uznesenia vlády z polovice augusta má ministerstvo dopravy použiť aj súkromný kapitál.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Dôkaz, že premiér Fico vytýčil úplne pomýlený politický cieľ, verejnosti predložil pred pár hodinami minister dopravy Vážny. Urýchliť výstavbu diaľnic chce aj tak, že stavebný úrad vydá stavebné povolenie vrátane povolenia na búracie práce bez toho, aby Národná diaľničná spoločnosť ako stavebník preukázala vlastníctvo k pozemkom. Vlastníctvo má preukázať až počas kolaudácie, teda vtedy, keď je už stavba hotová. Šialené.
Môže niekto v tejto krajine legálne stavať na cudzej pôde? Nemôže. Prečo by takúto výhodu mal mať štát? Vraj preto, lebo urýchlenie výstavby diaľnic je prioritou vlády a, samozrejme, aj mnohých motoristov. Slušný motorista však musí odmietnuť také urýchľovacie praktiky, ktoré zo Slovenska namiesto právneho štátu robia džamahíriju.
A mal by ich odmietnuť aj preto, lebo ak sa pri výstavbe diaľnic bude hľadieť na vlastnícke práva ako na prekážku, ktorú treba čo najrýchlejšie odstrániť, je to diaľnica k tomu, že sa takto začne hľadieť aj na človeka. To vtedy, keď na obranu svojich práv proti štátu niečo hlesne.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.