Vláda ide za jednou poisťovňou. Aj za cenu vyvlastnenia

So štartom v roku 2014 na Slovensku definitívne vznikne jediná štátna zdravotná poisťovňa. Projekt zlúčenia súčasných troch poisťovní do jednej už odobrila vláda. Unitárny systém zdravotného poistenia má podľa kabinetu začať fungovať bez ohľadu na to, či s tým dve súkromné poisťovne Dôvera a Union budú súhlasiť. Krajným scenárom bude ich vyvlastnenie.

Vláda definitívne odobrila, že od roku 2014 bude fungovať len jedna štátna zdravotná poisťovňa.

"Toto je vybavené, rozhodnutá vec," komentoval verdikt premiér Robert Fico. Podľa rezortnej ministerky Zuzany Zvolenskej sa spojením poisťovní vytvoria podmienky, "aby každé jedno euro, ktoré občania zaplatia do zdravotného systému, bolo tam aj využité". Vládny projekt počíta s tým, že sa pri zlučovaní dohodne s majiteľmi súkromných poisťovní a štát im za akcie zaplatí. "Ak nám to nedajú tak, bude to vyvlastnené," povedal premiér.

Fico ani Zvolenská zatiaľ nepovedali, koľko bude vykúpenie poisťovní stáť. Objavili sa dohady, že súkromní vlastníci by mohli žiadať až pol miliardy eur. Premiér dôrazne odmietol, že by poisťovne mali až takú vysokú hodnotu. Netají však, že ani na vyplatenie podstatne nižšej sumy štát voľné peniaze nemá. Majiteľov plánuje odškodniť cez podiely štátu v niektorých spoločnostiach. Hovorí sa napríklad o akciách vo firme Slovak Telekom.

Vlastníci Dôvery a Unionu tvrdia, že dobrovoľne z trhu neodídu. "Vláda schválila zámer, ktorý je namierený proti pacientovi, a navyše v rozpore s pravidlami právneho štátu," uviedla po prijatí projektu prezidentka Združenia zdravotných poisťovní Katarína Kafková. Združenie, ktorého členmi sú Dôvera a Union, žiada kabinet, aby svoj plán prehodnotil. Chce vyvolať širokú odbornú diskusiu o efektívnom modeli poisťovacieho systému. Podľa Kafkovej sa vláda stavia proti názoru 1,8 milióna občanov, ktorí sú klientmi súkromných poisťovní.

Generálny riaditeľ Unionu Roman Podolák pohrozil medzinárodnou arbitrážou. Podľa schváleného projektu však riziko arbitrážneho konania nebude prekážkou zlúčenia poisťovní. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že hrozba pokuty zo strany arbitrážneho tribunálu by bola reálna len pri nedodržaní štandardov a podmienok zákonného vyvlastnenia, ktoré však štát nemieni porušiť.

Spôsob oceňovania poisťovní má určiť nový transformačný zákon, ktorý by mal platiť od mája 2013. Aby sa vylúčil vplyv terajšej štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, má štát pri transformácii zastupovať novozaložená Spoločnosť pre unitarizáciu, ktorú ministerstvo zdravotníctva založí najneskôr do decembra tohto roku.

Hodnotu poistných kmeňov privátnych poisťovní by mal zistiť štátom určený nezávislý audítor. Pokiaľ by na audit nepristúpili, štát ich bude môcť oceniť bez auditu. Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie. "Princíp unitarizácie sa javí byť v súlade s ústavou, ktorá umožňuje, aby sa určité spoločenské vzťahy, respektíve činnosti vo verejnom záujme vylúčili z hospodárskej súťaže," konštatuje sa v materiáli.

Vláda k zámeru jedinej zdravotnej poisťovne nezískala súhlas sociálnych partnerov. Odborári síce súhlasili, ale zamestnávatelia boli proti. Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov si myslí, že monopol na poistnom trhu negarantuje kvalitnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti a efektívnejšie financovanie. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení by zase s projektom súhlasila len v prípade, ak by nová poisťovňa bola verejnoprávnou inštitúciou a jej dozorné a správne orgány by sa tvorili na tripartitnom princípe, keď by časť z nich určoval štát, časť odborári a časť zamestnávatelia.

Opozičné strany sú pripravené obrátiť sa na Ústavný súd. Predstavitelia KDH, Mostu-Híd a SDKÚ považujú vládny zámer za pravdepodobne protiústavný, ekonomicky nevýhodný a namierený proti pacientom. Šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ pripomína, že Ficov pokus môže vyjsť nakoniec Slovensko draho a zarobí na ňom finančná skupina Penta, ktorá je majiteľom Dôvery.

Predseda SDKÚ Pavol Frešo vidí lepšiu cestu v posilňovaní konkurencie na trhu zdravotného poistenia, ktoré by mohlo aj pacientovi priniesť lepšiu zdravotnú starostlivosť. "Monopol je najhorší spôsob, ako môže niečo fungovať," zhodnotil unitárny systém Frešo. Výkup podielov súkromných poisťovní Frešo spochybnil, pretože peniaze, ktoré sa naň minú, sa podľa neho do zdravotníctva už nikdy nevrátia.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...