Majitelia pozemkov pod cestami na Slovensku by mali konečne dočkať spravodlivej odplaty za zabratie pozemkov, na ktorých sa roky stavali cesty. Minister dopravy Ľubomír Vážny sa chce pustiť do riešenia najväčšieho problému v rezorte, vyplatiť majiteľov a vysporiadať pozemky pod 17-tisíc kilometrami ciest na Slovensku. Podľa rezortu dopravy riešenie stojí na zmene stavebného zákona a na ochote vlády ročne nájsť v štátnej kase jednu až 1,5 miliardy korún.
„Celkovo treba vyčleniť do 10 miliárd korún na vysporiadanie ciest prvej, druhej aj tretej triedy. Navrhujeme sedemročné obdobie na vyriešenie problému," doplnil minister Vážny.
Rezort výstavby chce, aby majitelia dostali najprv ponuku na zámenu pozemku za iný. Ak to odmietnu, dostanú zaplatenú trhovú cenu. Tam, kde sa však dohoda nenájde ani tak, by malo nastúpiť vyvlastňovanie. Zatiaľ však nie je jasné, či vláda schváli peniaze z rozpočtu na výkup pôdy.
Cesty prvej triedy vlastní štát cez Slovensku správu ciest. Majetkové pomery treba riešiť na viac ako dvoch tretinách parciel pod cestami. Regionálne cesty druhej a tretej triedy sú v ešte zložitejšej situácii. Jednotlivé kraje majú 60 až 85 percent ciest nevykúpených alebo bez jasného majiteľa.
Najväčší podiel takýchto pozemkov majú bratislavský a žilinský región. Najviac peňazí na riešenie však potrebuje banskobystrický a prešovský región, kde je najrozsiahlejšia sieť ciest. Každý z nich má vyplatiť 25-tisíc hektárov pozemkov. „Podľa odhadu treba na cesty prvej triedy asi 2,5 miliardy korún, na regionálne cesty 7,7 miliardy korún," zdôraznil Vážny.
Rezort dopravy navrhuje aj upraviť stavebný zákon, aby sa v prípade sporov dalo vyvlastňovať. Doterajšie vyvlastňovacie úpravy totiž podľa analýzy ministerstva dopravy riešili situácie len pre výstavbu nových ciest a nie pre pozemky, kde cesty stoja tridsať, štyridsať či prípadne sto rokov.
Nevyriešené vlastníctvo k pozemkom bráni župám využiť eurofondy vyčlenené do roku 2013. Na lokálne cesty je rezervovaných vyše 11 miliárd korún, ale nie je jasné, či ich kraje budú schopné použiť.
„Peniaze z európskych fondov potrebujeme na nevyhnutnú rekonštrukciu ciest. Prvoradá požiadavka je predložiť doklady o vlastníckom vzťahu k pozemkom pod cestami. Ak ich nebudeme mať, peniaze nezískame. Vo vlastnom rozpočte s peniazmi na tento účel nerátame," doplnila Soňa Jakešová, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja. Na úradoch samosprávnych krajov už čelia náporom žiadostí ľudí, ktorí si pýtajú svoje peniaze.
„Vlastníci žiadajú odškodnenie alebo vyplatenie za pozemok, kde roky stojí bez ich zvolenia cesta. Zatiaľ im len odpisujeme, že riešenie je v rukách vlády a štátu, nie regiónu," doplnil Ján Winkler z Trnavského samosprávneho kraja.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.