Výstavba diaľnice pri Levoči odštartuje v lete

Výstavba dvoch úsekov diaľnice D1 Jánovce - Jablonov pri Levoči, v celkovej dĺžke 18,5 kilometra, odštartuje v lete. Potvrdil to minister dopravy Ján Figeľ (KDH) počas piatkovej návštevy Spiša. Pôvodne aprílový termín začatia oneskorili námietky súťažiacich v diaľničnom tendri. Podľa Figeľa, odštartovala aj projektová príprava na diaľničný privádzač Spišská Nová Ves - Levoča.

Levoča - Výstavba diaľničných úsekov počíta s investíciou 360 miliónov eur. Prvý deväťkilometrový úsek povedie zo Spišského Štvrtka po Levoču, druhý o pol kilometra dlhší bude pokračovať po Spišské Podhradie. Tu v súčasnosti prebieha výstavba druhého polovičného profilu diaľnice D1 Jablonov - Studenec.

Výber v apríli

Aprílový termín začatia výstavby diaľnice pri Levoči zastavili námietky spoločnosti Doprastav, a. s. Namietala proti podmienkam v súťažných podkladoch a s tým súvisiacimi konaniami na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Stalo sa tak potom, čo Národná diaľničná spoločnosť doplnila súťažné podklady v oboch tendroch podmienkami o priebežnom plnení výstavby, jeho sledovaní a prípadnom postihu za ich nedodržanie.

Zdôvodnila to tým, aby mala reálnu možnosť a prostriedky riadiť aj časový vývoj stavby a prijímať náležité opatrenia pri ich nedodržiavaní.

Podľa slov rezortného ministra, pri prvom menšom úseku diaľnice v súčasnosti končí už prvá fáza obdobia prihlasovania do tendra.

"Predpokladám, že začiatkom apríla bude možné začať výber. Čo sa týka
9,5-kilometrového úseku diaľnice, súťaž je pomalšia. Želám si, aby firmy nesúťažili v obštrukciách, ale v konkrétnych konštruktívnych ponukách," zdôraznil J. Figeľ.

Stroje chce mať už v lete

Potvrdil, že ak všetko pôjde ako má, na oboch diaľničných úsekoch sa začnú práce v lete. "Keď sa súťaž vyhodnotí, podpíšeme zmluvu, v lete tu budú stroje. Očakávam čulý stavebný ruch," zdôraznil minister.

Niekoľkomesačné posunutie termínu nevníma ako negatívum. "Už vlani sme tu mali diaľničný úsek pri Spišskom Podhradí, ktorý urýchlili politické tlaky minulej vlády. Úsek bol najrýchlejším aj v dočasnom uzatvorení, pre potrebné opravy. Dôležitá je kvalita, cenová primeranosť a dodržiavanie všetkých pravidiel. Technológia výstavby nemá rada politické šturmovanie," uviedol minister.

Investičná výstavba v tomto roku bude pokračovať aj na cestách I. triedy na Spiši a pod Tatrami. "Prebieha projektová príprava na vybudovanie privádzača budúcej D1 miest Levoča a Spišská Nová Ves. Rozsiahlou obnovou v tomto roku prejde i cesta I. triedy medzi Popradom a Kežmarkom. Tá bola v minulých rokoch preťažovaná, čo sa odrazilo na jej kvalite. S poľskou stranou finalizujeme obnovu cesty od Mníška nad Popradom až po poľskú hranicu," doplnil J. Figeľ.

Diaľnica na Spiši

Pri výstavbe dvoch úsekov D1 Jánovce - Jablonov pôjde o investíciu vo výške 360 miliónov eur bez DPH.

Stavebné práce na prvom deväťkilometrovom úseku vedúcom od Spišského Štvrtka po Levoču za predpokladanú cenu 94,65 mil. eur bez DPH by mali trvať dva a pol roka.

Druhý úsek v dĺžke 9,5 kilometra, ktorý bude pokračovať po Spišské Podhradie, má predpokladanú cenu 265,68 mil. eur bez DPH. Jeho výstavba je naplánovaná na viac ako tri a štvrť roka.

Súčasťou druhého a zároveň drahšieho úseku diaľnice bude dvojrúrový tunel Šibenik dlhý 635,5 metra, ako aj mimoúrovňová križovatka a privádzač Levoča.

Stavby oboch častí diaľnice chce štát financovať z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie a štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...