Výstavba parku pre Jaguar sa môže zbrzdiť, padla prvá žaloba Aktivista sa domáha, aby štát posúdil posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Zabrzdenia výstavby parku sa však štát neobáva.

BRATISLAVA, NITRA. Výstavba priemyselného parku, kde má stáť aj štvrtá automobilka Jaguar Land Rover, sa môže zbrzdiť. Dôvodom je žaloba, ktorú podal nitriansky aktivista Roman Cerulík.

Rozhodol sa ju podať ako obyvateľ dotknutého územia a vlastník pozemkov, ktoré sú nielen v strategickom parku, ale aj v okolí. Žalobu podal proti nitrianskemu Okresnému úradu. Dôvodom bolo, že sa úrad rozhodol neposudzovať vplyv automobilky na životné prostredie.

Cerulík teraz od súdov žiada, aby celý proces zvrátili. Jednak, aby nariadili úradom posúdiť vplyvy na životné prostredie a svoje skoršie rozhodnutie odložili. Ak by súdy takto rozhodli, mohlo by to výstavbe závodu pre štvrtú automobilku spôsobiť problém. Nazdávajú sa viacerí odborníci.

"Jednoznačne áno. Ak súd povolí odklad vykonateľnosti, celé povoľovacie konania sa odložia," vraví partner advokátskej kancelárie Maple&Fish Viliam Karas.

Podobný názor má i konateľ advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law Dávid Oršula. Výstavbu priemyselného parku by to z jeho pohľadu mohlo spomaliť. Stalo by sa to vtedy, ak si súd osvojí argumenty, ktoré uviedol v žalobe Roman Cerulík.

Oršula vysvetlil, že to bude prekážkou pri procese získania územného a následne stavebného rozhodnutia pre automobilku.

Čo Cerulíkovi prekáža

Ak by súdy rozhodli v prospech Cerulíka, posudzovanie vplyvu na životné prostredie by sa dostal na stôl po tretíkrát. Výstavbu priemyselného parku pre Jaguar mal Okresný úrad v Nitre na stole už dva krát.

Začiatkom októbra prvý raz rozhodol, že vplyv novej automobilky na životné prostredie posudzovať nebude. Investičný zámer dala posúdiť Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Podľa zákona, nie je posúdenie vplyvu na životné prostredie nevyhnutné, ak sa splnia určité limity.

Druhý raz nitriansky Okresný úrad rozhodol v polovici decembra. Vtedy odvolanie, ktoré podal aj Cerulík, zamietol, čím potvrdil rozhodnutie, ktoré urobil jeho vlastný odbor starostlivosti o životné prostredie.

Aktivisti však mali na celý proces opačný názor. Aj vo svojich odvolaniach tvrdili, že sa v investičnom zámere limity podliezli. Medzi nimi bol aj počet parkovacích miest. Napríklad podľa zámeru ich má byť v areáli 440. Platí pritom, že takýto počet parkovacích miest nepodlieha povinnému posudzovaniu ich vplyvu na životné prostredie.

Ak by ich bolo o 60 viac, úrad by sa nimi musel povinne zaoberať. Cerulík hovorí, že ich bude oveľa viac ako 440. Vychádza z investičnej zmluvy, ktorú štát s Jaguar Land Rover podpísal v polovici decembra.

"V nej sa hovorí o 2834 pracovných miestach, pričom podľa slovenskej technickej normy je na každé 4 pracovné miesta jedno parkovacie miesto. V Strategickom parku sa bude nachádzať parkovisko s predpokladanou kapacitou 3300 parkovacích miest, vrátane bicyklov a motoriek," konštatuje Cerulík.

Hovorí, že žalobu musel podať preto, že štát pre investíciu Jaguar Land Rover skreslil údaje, ktoré sú podkladom pre zistenie nutnosti povinného posudzovania vplyvov tejto investície na životné prostredie.

Štátne orgány podľa neho rozhodli na základe neúplných a zavádzajúcich údajov, keď odmietli posudzovanie vplyvov tejto najväčšej investície desaťročia na životné prostredie.

Termín rozhodnutia súdu ostáva nejasný. Hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči skonštatoval, že lehota na rozhodnutie o odklade vykonateľnosti v zákone nie je uvedená. Môže sa teda pokojne stať, že súd bude žalobu posudzovať niekoľko mesiacov, pričom závod pre Jaguaru Land Rover sa už bude dávno stavať.

"V tejto chvíli súd koná a postupuje v zmysle zákona," dodal Pivarči.

Pomoc pre Jaguar

Investičná agentúra o aktivitách Romana Cerulíka vie. Jej hovorca Richard Dírer skonštatoval, že sa Cerulík už v minulosti vyhrážal podaním žaloby a informovaním médií, ak štát nevykúpi všetky jeho pozemky, vrátane tých, ktoré štát nepotrebuje pre účely strategického parku, za požadovanú cenu 220 eur za meter štvorčových.

To je podľa Dírera v príkrom rozpore so znalecky stanovenou trhovou cenou a zodpovedá cene za stavebný pozemok v lukratívnych častiach Bratislavy. Podanie žaloby však nekomentovali.

"Obsahom žaloby sa budeme zaoberať po jej doručení. Sme však presvedčení, že žaloba nepredstavuje žiadne riziko z hľadiska výstavby Strategického parku," konštatoval Dírer.

Na porovnanie. Keď chcel Volkswagen rozširovať výrobné kapacity, Okresný úrad Bratislava v júli tohto roka rozhodol, že zvýšenie počtu parkovacích miest sa musí posudzovať.

Zmluvu s Jaguarom štát podpísal v decembri minulého roka. Zaviazal sa, že zamestná približne 2 900 ľudí.

Štát mu priamo v investičných stimuloch dá 130 miliónov eur. Konečná suma sa však môže priblížiť až k 400 miliónom eur. Pomoc pre Jaguar by sa však Slovensku mala vrátiť. Vládni analytici predpokladajú, že vďaka Jaguaru sa ekonomika Slovenska posilní do roku 2020 o 2,5 percenta hrubého domáceho produktu, teda o 1,9 miliardy eur.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.