Zamýšľaná výstavba cesty od Lipníkov pri Prešove, cez Vranov nad Topľou až po Sninu dostala stopku. Ministerstvo tvrdí, že taký plán nikdy nebol a cestu sa neoplatí stavať pre slabú vyťaženosť. Opozičný poslanec naopak reaguje, že rozhodnutie ministerstva dopravy robí z východniarov občanov druhej kategórie, pritom sa má stavať „nezmyselná“ cesta cez rodisko premiéra.
Prešov - Cestná komunikácia medzi Prešovom, od obce Lipníky a Vranovom, je dôležitou dopravnou tepnou. Slávka Dzurňáková z Vranova nad Topľou jazdí po tejto ceste pravidelne.
„Malo by sa to riešiť. Je to len úzka dvojprúdovka, mohli ju rozšíriť aspoň o jeden jazdný pruh, keď už nič iné. Veľmi zle sa jazdí, najmä v zime,“ hovorí o ceste, ktorá je roky v nezmenenom stave.
„V podstate dvadsať rokov je takýto stav. Odkedy po nej jazdím. Nič sa za ten čas nezmenilo, s výnimkou bežných opráv. Treba spraviť niečo, čo by zlepšilo bezpečnosť a plynulosť dopravy.“
Ministerstvo dopravy malo v týchto dňoch vydať rozhodnutie o zrušení budovania rýchlostnej cesty R9 (prípojka k R4) od Lipníkov (okres Prešov) cez Vranov, Humenné až po Sninu, smerom na Ukrajinu.
Na tento fakt poukázal niekdajší štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Ján Hudacký, v súčasnosti poslanec Národnej rady SR za KDH.
Podľa jeho slov je rozhodnutie ministerstva o zrušení vybudovania cesty jedným „z ďalších príkladov ignorácie vládnej strany sociálno-ekonomických podmienok najchudobnejšieho regiónu Slovenska“.
Hudacký konštatoval, že R4 by mohla zvýšiť ekonomický potenciál regiónu. Poukázal napríklad na fakt, že vranovský priemyselný park zíva prázdnotou, humenský na tom nie je oveľa lepšie: „Viacerí potenciálni investori zdôvodnili svoje negatívne rozhodnutie práve zlou cestnou infraštruktúrou.“
Rýchlostné cesty R4 a R9 by podľa neho mohli „rozprúdiť ekonomiku regiónu, zlepšiť prístup k tejto infraštruktúre takmer všetkých okresných miest, čo zlepší mobilitu občanov za prácou, stimulovať investície a významne prispievať k tvorbe pracovných miest“.
Podľa poslanca je ďalšou dôležitou vecou nebezpečný horský priechod Petič, ktorý bol v projekte R9 riešený tunelom. Preto považuje stopnutie cesty za „tragické“.
Príčinu vidí v tom, že prioritu dostala cesta R8, ktorá spája Nitru s Bánovcami nad Bebravou a prechádza cez rodisko premiéra - Topoľčany. Túto cestu označil za „nezmyselný pomník“, ktorý východniarov zaradí medzi „občanov druhej kategórie“.
Ministerstvo dopravy to vidí inak. Podľa hovorcu rezortu budovanie rýchlostnej cesty R9 nebolo zrušené, pretože sa s ním nikdy nepočítalo v žiadnom strategickom dokumente ministerstva dopravy.
„Išlo len o ideový zámer bývalého vedenia ministerstva dopravy, ktorý nebol dotiahnutý ďalej ako do podoby akéhosi sentimentálneho návrhu bez reálneho opodstatnenia doloženého dopravnými číslami,“ reagoval Martin Kóňa z MDVRR.
Informáciu, že namiesto toho zaradilo ministerstvo do plánu cestu Nitra - Bánovce, označil za nesprávnu:
„Tieto dva projekty spolu žiadnym spôsobom nesúvisia, navyše s touto cestou sa počítalo skôr, ako sa začalo rozprávať o R9 (proces posudzovania environmentálnych vplyvov tu bol ukončený v januári 2011, teda za ministrovania pána Figeľa). Ani tu nie sú jasné termíny výstavby - dnes vieme povedať len toľko, že ani s touto cestou sa v súčasnom programovom období eurofondov neráta.“
Kóňa spresnil, že presné termíny a priority budovania diaľničnej siete prinesie aktualizácia plánu výstavby diaľníc a rýchlostných ciest, ktorú MDVRR pripravuje v týchto mesiacoch a chce ju predstaviť na jeseň.
„Už dnes je však jasné, že cesta R9 v prioritách ministerstva v súčasnosti nefiguruje,“ potvrdil stopku pre cestu Lipníky - Vranov - Humenné - Snina.
Rozhodnutie odôvodnil nízkou intenzitou dopravy: „Na tejto trase premáva zhruba 6-tisíc vozidiel denne, pre porovnanie na bratislavskom Prístavnom moste rozprávame o 100-tisíc vozidlách za 24 hodín. Navyše, táto rýchlostná cesta je prakticky paralelná s plánovanou diaľnicou D1 z Košíc cez Michalovce a Sobrance na Ukrajinu. Dobudovanie diaľnice D1, ktorá má spojiť západ a východ krajiny, je jednoznačne našou prioritou.“
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Rýchlostná cesta cez rodisko Fica bude, cez Figeľov región nepôjde
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.