Vyvlastnenie ako za socializmu?

30. 10. 2000

Zdroj: Týždenník Markíza 45/2000

Bývate vo vlastnom rodinnom dome, na vlastnom pozemku? Napriek tomu oň môžete prísť bez vlastného zavinenia. Štát alebo obec vám ho vezme vo verejnom záujme a pripraví vás o majetok, ktorý právoplatne vlastníte. Tak, ako sa to stalo rodine D. v Prešove.

Dnes už takmer nikto nespochybňuje význam výstavby ciest či diaľnic. Sú podmienkou rozvoja a prosperity Slovenska. Ich trasy však často pretínajú pozemky konkrétnych ľudí a v ceste im stoja aj rodinné domy. Manželia D. sa o tom mohli presvedčiť na vlastnej koži. Ich starší rodinný dom sa stal predmetom záujmu zo strany Slovenskej správy ciest, ktorá sa rozhodla viesť stavbu novej cesty aj cez pozemok tejto rodiny. Nedohodli sa však s jeho vlastníkmi, a preto došlo k problémom, ktoré ich donútili siahnuť ku krajným prostriedkom, aby dom spomínanej rodiny vyvlastnili proti ich vôli. Manželia D. by sa aj presťahovali, ale boja sa, aby neostali na ulici. „Nebránime sa tomu. Keď verejný záujem chce cestu, sme ochotní presťahovať sa. Nechcú nám však dať primeranú náhradu za náš dom, hoci im to vyplýva priamo z ústavy. Ponúkajú nám cenu podľa zastaranej vyhlášky na oceňovanie nehnuteľností, za ktorú si nekúpime ani byt, nieto ešte dom,“ hovorí pán D., ktorý sa bojí spolu s manželkou, že prídu o strechu nad hlavou.

Prídu o svoj rodinný dom?

Hrozby sa splnili. Najprv im vyvlastnili pozemok, na ktorom bývajú. Rozhodnutie je už napriek odvolaniu, ktoré podali, právoplatné. Momentálne prebieha vyvlastňovacie konanie, ktorým manželia prídu aj o rodinný dom. „Nepochybujeme o tom, ako to dopadne. O nezaujatosti a kompetentnosti štátnych úradníkov nemôže byť ani reč. Cestárov a okresný úrad riadi jedna vláda, a preto nemôžu ísť proti sebe,“ pokračuje. V snahe pomôcť rodine, ktorá sa ocitla v nezávideniahodnej pozícii, ale rovnako aj Slovenskej správe ciest (SSC) sa do veci zapojilo mesto Prešov pod vedením primátora. Mesto prišlo s viacerými ponukami. Najprv ponúkli štvorizbový byt, neskôr dva dvojizbové. Po rôznych handrkovaniach, keď sa cena a ponuky striedali, prišlo už takmer k dohode. Manželia však nepristúpili na zmluvu bezvýhradne, a z dohody tak nebolo nič. Problém bol vraj v tom, že zmluvu nepodpísal ich syn, ktorý v dome tiež býva.

„Prekvapilo nás, že sme dostali odmietavú odpoveď z tohto, podľa nás vymysleného dôvodu, pretože dom nie je napísaný na jeho meno, ale na naše,“ hovorí pani D.

S primátorom sa nedohodli

A čo na to mesto? Pre výstavbu novej cestnej komunikácie dôjde v Prešove k asanácii ôsmich rodinných domov. „Zabezpečili sme náhradné byty pre šesť rodín a v jednom prípade sa poskytlo finančné vyrovnanie z účelového fondu. Podmienky sú pre každého rovnaké. Napriek nadštandardnej ponuke, ktorú sme predložili pánovi D., sme sa s ním nedohodli na zmluve, pretože ich syn ako vlastník zmluvného vzťahu ju odmietol podpísať. Preto sme ďalej nemali čo riešiť. Naša ponuka však naďalej platí,“ tvrdí Ing. Juraj Kopčák, primátor mesta Prešov. Tak či onak, manželia D. chcú zvyšok svojho života dožiť v rodinnom dome. Naopak, cestári nezaháľajú, ale usilovne pracujú na tom, aby spomínanú cestu uviedli do prevádzky v riadnom termíne. V ceste im stojí už len dom rodiny D. „Mysleli sme, že časy socializmu, keď sa znárodňovalo vo veľkom a so smiešnou náhradou, sú už dávno preč. Opovážili sme sa vystrčiť hlavu a povedať, že nechceme ísť bývať na sídlisko. Rozhodnú o tom však za nás. Máme tu aj záhradu a ovocné stromy. V našom veku je to na nezaplatenie, keď sa človek môže poprechádzať po záhrade. Sú tu aj veľké nebytové priestory. Neviem, ako kosačku nasťahujeme do paneláku?“ rozhorčuje sa pani D.

„Argumentovali nám aj tým, že je to starý dom, ktorý nemá veľkú cenu, no pritom môže ešte slúžiť aj našim vnúčatám,“ dodáva. Predstavitelia SSC im vraj tiež uznali, že nimi ponúkaná cena je neprimeraná, no inú im vraj nemôžu poskytnúť. Ako však tvrdí Ing. Dušan Matonok, riaditeľ Slovenskej správy ciest, práve zo strany vlastníkov nehnuteľnosti nie je záujem o uzavretie kúpnej zmluvy, a preto musí príslušný úrad pokračovať vo vyvlastňovaní. „Prechod vlastníctva na štát je jednoznačne vo verejnom záujme. Technické riešenie bez odstránenia ich nehnuteľnosti nie je možné.“ Výstavba štátnej cesty je podľa rodiny srdcovou záležitosťou prešovského primátora, jeho volebného programu a tiež danej dodávateľskej firmy. Doposiaľ bol vyvlastnený majetok 20 – 30 zväčša starších ľudí.

Manželia na pranieri

Manželia D. sa však ocitli, takpovediac, na pranieri. „Vrcholom bolo to, keď nás primátor roznášal v médiách ako nejakých zločincov a nezabudol zdôrazniť naše mená. V rozhlasovom vysielaní povedal, že sme príčinou problémov a prekážkou celej výstavby. Nie je fér, keď sa človek nemôže proti takýmto útokom brániť. Čudujeme sa, že nám ešte nehádžu kamene do okien,“ hovorí pani D. „Chcú nás odtiaľto vyštvať aj násilím. My však využijeme všetky právne prostriedky, ktoré nám dáva zákon, nevynímajúc napríklad aj súd. Požiadame o výklad Ústavný súd SR, pretože v Ústave SR sa hovorí o primeranosti náhrady, ktorú nám majú dať. Nedovolíme, aby štátni úradníci obchádzali slovenské zákony,“ hovorí na záver pán D., ktorý sa svojho ťažko nadobudnutého majetku so svojou manželkou nevzdá.

Marián Harčarík, vedúci odboru životného prostredia OÚ Prešov

„Pokiaľ nedôjde k dohode o návrhu kúpnej ceny, zákon umožňuje investorovi podať návrh na vyvlastnenie. Najlepším prostriedkom by bola dohoda. Vyvlastnenie je však poslednou a legitímnou možnosťou, ktorá vyplýva zo zákona. Inštitút vyvlastnenia je v tomto prípade opodstatnený, pretože ide o verejnoprospešnú stavbu nábrežnej komunikácie. Je určená presná cena, ktorú určil súdny znalec, pán D. má však o náhrade inú, cenovo vyššiu predstavu. Čoskoro vydáme rozhodnutie, proti ktorému môže pán D. podať odvolanie na krajský úrad, ten posúdi, či sme postupovali podľa zákona, alebo nie. Nevylučujeme, že sa pán D. obráti na súd. V každom prípade finančnú kompenzáciu za dom poukážeme súdu a ten rozhodne, či sú nároky pána D. naozaj oprávnené.“

Podrobne monitorujeme:

Prešov, Nábrežná komunikácia

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...