Vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní je z hľadiska ústavy možné, no podľa R. Procházku je tento spôsob rizikový

O. GÖRNER, moderátor:

"Vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré ako krajné riešenie vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne avizuje premiér Robert FICO, je z hľadiska ústavy možné. Tento spôsob je však podľa opozičného poslanca Radoslava PROCHÁZKU rizikový a existujú efektívnejšie možnosti, ako upraviť finančné toky v zdravotníctve. Podrobnosti má Erik POTOCKÝ."

E. POTOCKÝ, redaktor:

"Hoci pri zavedení systému jednej zdravotnej poisťovne vláda uprednostňuje dohodu s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní, v prípade nedohody nevylučuje ani možnosť ich vyvlastnenia vo verejnom záujme. Predseda vlády Robert FICO."

R. FICO:

"Vyvlastnenie je bežné na základe zákona vo verejnom záujme za primeranú náhradu. Takto to hovorí aj ústava Slovenskej republiky. Tam potom, ak bude jasne definovaný verejný záujem, a aby sme boli veľmi opatrní potom pri definovaní verejného záujmu, aby sme sa nestali predmetom rôznych sporov, tak sa neobávam, že by takéto rozhodnutie vlády Slovenskej republiky mohlo byť predmetom arbitrážnych konaní."

E. POTOCKÝ:

"Premiérov poradca pre oblasť spravodlivosti a ústavný právnik Eduard BÁRÁNY definíciu verejného záujmu považuje za možnú a ústavne priechodnú."

E. BÁRÁNY:

"Na prvé počutie ja tam nejaký problém s verejným záujmom nevidím. Verejný záujem na zabezpečení zdravotnej starostlivosti alebo financovania zdravotnej starostlivosti. Ja som to podrobne neštudoval zatiaľ, nevidím problém v otázke verejného záujmu pri prípadnom vyvlastňovaní zdravotných poisťovní."

E. POTOCKÝ:

"Iný názor má poslanec KDH a člen ústavnoprávneho výboru Radoslav PROCHÁZKA, hoci ústavne schodné vyvlastnenie akcionárov súkromných poisťovní považuje za technicky možné."

R. PROCHÁZKA:

"Ale je pre štát ekonomicky nevýhodný a aj právne podstatne nebezpečnejší ako alternatívy, ktorými sa dá dospieť k tomu istému cieľu oveľa efektívnejšie a účinnejšie. Podľa mňa to najväčšie bremeno, ktoré je s týmto nápadom spojené, že v skutočnosti sa súkromným poisťovniam zisk nevezme, ale sa im práve na dlhé roky vyplatí dopredu z našich spoločných peňazí."

E. POTOCKÝ:

"Podľa Radoslava PROCHÁZKU existujú spôsoby, akými je možné zefektívniť finančné toky v zdravotníctve bez toho, aby štát musel vynakladať vlastné zdroje, a sám má pripravený návrh takejto alternatívy."

R. PROCHÁZKA:

"Pre štát by bolo ekonomicky výhodnejšie a právne bezpečnejšie zrušiť povinné zdravotné odvody, zdravotnú starostlivosť v zákonom určenom rozsahu financovať zo štátneho rozpočtu a umožniť plnohodnotnú súťaž cez možnosť dobrovoľného doplnkového zdravotného poistenia."

E. POTOCKÝ:

"Ministerka zdravotníctva Zuzana ZVOLENSKÁ sa diskusii o alternatívnych možnostiach nebráni. Pluralitu v zdravotnom poistení však v súčasnej situácii slovenského zdravotníctva nepovažuje za prospešnú."

Z. ZVOLENSKÁ:

"Viete, že aj mojou osobnou preferenciou vždy bolo to, že tento stav, ktorý je, pluralita je v našom prípade dosť takou nadbytočnou, možno že aj finančne zbytočne lukratívnou záležitosťou. Jednoznačne podporujem to, že finančný systém, financovať zdravotníctvo tak, ako ho teraz poznáme, naozaj potrebuje absolútne zmenu. Či už bude tak alebo tak, je na našej vzájomnej dohode, ale ja to veľmi vítam a tú zmenu určite chceme nastoliť."

E. POTOCKÝ:

"Na základe zámeru schváleného vládou má Zuzana ZVOLENSKÁ do konca septembra vypracovať postup krokov, ktoré povedú k existencii jedinej štátnej zdravotnej poisťovne k 1. januáru 2014."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.