Vyvlastňovanie poisťovní ide na arbitráž. Bráni sa vlastník Unionu

Je plánované vyvlastňovanie zdravotných poisťovní, ktoré je jednou z možností, ako dosiahnuť vládny cieľ, mať len jednu zdravotnú poisťovňu, vo verejnom záujme? Rozhodne o tom arbitráž, kam sa obránil vlastník poisťovne Union. Tej totiž hrozí možnosť, že ju štát vyvlastní.

Majiteľ Unionu zdravotnej poisťovne, holandská spoločnosť Achmea, dnes doručila Vláde slovenskej republiky oznámenie o arbitrážnom konaní republikou v súvislosti s plánmi vlády SR vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne.  „Achmea plánuje investíciu v Union zdravotnej poisťovni, a. s., zachovať a zastáva názor, že plánované vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Navyše spôsob, akým Slovenská republika má v úmysle pokračovať v procese vyvlastnenia, je jasne v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách. Pristúpením k tejto arbitráži sa Achmea snaží odvrátiť hroziace vyvlastnenie,“ uvádza v stanovisku, ktoré poskytol spravodajskému portálu Aktuality.sk hovorca spoločnosti Achmea Bert Renson. Achmea si už ustanovila arbitra, vláda SR má teraz dva mesiace na to, aby urobila to isté. Títo dvaja arbitri si vyberú nezávislého predsedu.

Ako Rensen dodáva nová arbitráž nasleduje krátko po tom, ako už jeden Medzinárodný arbitrážny tribunál v decembri 2012 rozhodol v prospech spoločnosti Achmea. Zároveň ustanovil, že Slovenská republika musí zaplatiť náhradu škody vzniknutej spoločnosti Achmea v rokoch 2007 až 2011, kedy boli jej vlastnícke práva v Union zdravotnej poisťovni, a. s., obmedzené. Navyše, tribunál rozhodol, že Slovenská republika musí zaplatiť spoločnosti Achmea právne náklady arbitrážneho konania. „Najvýraznejším rozdielom medzi týmito dvomi arbitrážami je, že zatiaľ čo predchádzajúca arbitráž bola vyvolaná tým, že Slovensko zbavilo spoločnosť Achmea – vlastníka súkromnej zdravotnej poisťovni Union – niektorých vlastníckych práv, novou arbitrážou sa vlastník snaží zabrániť priamemu vyvlastneniu Union zdravotnej poisťovne, a. s.,“ upresňuje hovorca.

Odkúpenie, vyvlastnenie...

Vláda v júli minulého  roku jednomyseľne odsúhlasila, že chce prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. „Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že mali by z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP," uviedol premiér Robert Fico. Poznamenal, že očakáva ťažké súboje, ale zámer je jasný.

Vládny zámer jednej zdravotnej poisťovne hovorí o troch možnostiach jej vytvorenia. Fico za najideálnejšiu považuje dohodu o odkúpení. V prípade nedohody hovorí o vyvlastnení, ktoré označuje za bežný inštitút. O tom, koľko by mohol štát zdravotným poisťovniam vyplatiť, Fico zatiaľ špekulovať nechce, avizoval, že cenu poisťovní by preto mal stanoviť nezávislý uznávaný audítor. Tým by sa malo vyhnúť spochybňovaniu toho, či došlo k primeranej náhrade pri využití vyvlastnenia.     

Už krátko po oznámení plánu vlády reagoval Daniel Lipšic: „Zdá sa nám, že tieto operácie slúžia k tomu, aby znovu dostali finančné skupiny peniaze, ktoré absolútne nezodpovedajú reálnej hodnote toho, čo vlastnia. Táto krajina nemá 50 miliónov na platy zdravotných sestier, na druhej strane chceme poslať možno 400 miliónov eur niekam na Cyprus Pente. To je absurdná situácia."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.