Vyvlastňovanie poisťovní ide na arbitráž. Bráni sa vlastník Unionu

Je plánované vyvlastňovanie zdravotných poisťovní, ktoré je jednou z možností, ako dosiahnuť vládny cieľ, mať len jednu zdravotnú poisťovňu, vo verejnom záujme? Rozhodne o tom arbitráž, kam sa obránil vlastník poisťovne Union. Tej totiž hrozí možnosť, že ju štát vyvlastní.

Majiteľ Unionu zdravotnej poisťovne, holandská spoločnosť Achmea, dnes doručila Vláde slovenskej republiky oznámenie o arbitrážnom konaní republikou v súvislosti s plánmi vlády SR vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne.  „Achmea plánuje investíciu v Union zdravotnej poisťovni, a. s., zachovať a zastáva názor, že plánované vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Navyše spôsob, akým Slovenská republika má v úmysle pokračovať v procese vyvlastnenia, je jasne v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách. Pristúpením k tejto arbitráži sa Achmea snaží odvrátiť hroziace vyvlastnenie,“ uvádza v stanovisku, ktoré poskytol spravodajskému portálu Aktuality.sk hovorca spoločnosti Achmea Bert Renson. Achmea si už ustanovila arbitra, vláda SR má teraz dva mesiace na to, aby urobila to isté. Títo dvaja arbitri si vyberú nezávislého predsedu.

Ako Rensen dodáva nová arbitráž nasleduje krátko po tom, ako už jeden Medzinárodný arbitrážny tribunál v decembri 2012 rozhodol v prospech spoločnosti Achmea. Zároveň ustanovil, že Slovenská republika musí zaplatiť náhradu škody vzniknutej spoločnosti Achmea v rokoch 2007 až 2011, kedy boli jej vlastnícke práva v Union zdravotnej poisťovni, a. s., obmedzené. Navyše, tribunál rozhodol, že Slovenská republika musí zaplatiť spoločnosti Achmea právne náklady arbitrážneho konania. „Najvýraznejším rozdielom medzi týmito dvomi arbitrážami je, že zatiaľ čo predchádzajúca arbitráž bola vyvolaná tým, že Slovensko zbavilo spoločnosť Achmea – vlastníka súkromnej zdravotnej poisťovni Union – niektorých vlastníckych práv, novou arbitrážou sa vlastník snaží zabrániť priamemu vyvlastneniu Union zdravotnej poisťovne, a. s.,“ upresňuje hovorca.

Odkúpenie, vyvlastnenie...

Vláda v júli minulého  roku jednomyseľne odsúhlasila, že chce prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. „Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že mali by z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP," uviedol premiér Robert Fico. Poznamenal, že očakáva ťažké súboje, ale zámer je jasný.

Vládny zámer jednej zdravotnej poisťovne hovorí o troch možnostiach jej vytvorenia. Fico za najideálnejšiu považuje dohodu o odkúpení. V prípade nedohody hovorí o vyvlastnení, ktoré označuje za bežný inštitút. O tom, koľko by mohol štát zdravotným poisťovniam vyplatiť, Fico zatiaľ špekulovať nechce, avizoval, že cenu poisťovní by preto mal stanoviť nezávislý uznávaný audítor. Tým by sa malo vyhnúť spochybňovaniu toho, či došlo k primeranej náhrade pri využití vyvlastnenia.     

Už krátko po oznámení plánu vlády reagoval Daniel Lipšic: „Zdá sa nám, že tieto operácie slúžia k tomu, aby znovu dostali finančné skupiny peniaze, ktoré absolútne nezodpovedajú reálnej hodnote toho, čo vlastnia. Táto krajina nemá 50 miliónov na platy zdravotných sestier, na druhej strane chceme poslať možno 400 miliónov eur niekam na Cyprus Pente. To je absurdná situácia."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.