Za skládkou je stále Smer

Skládku v Pezinku už stavia iná firma, ale prepojenie na Smer zostalo. Ján Man starší presunul výstavbu spornej skládky na obchodných partnerov.

Bratislava - „Smer sa dištancuje od spájania s kauzou skládky odpadov pri Pezinku a dôrazne sa ohradzuje proti spôsobu medializácie, ktorej cieľom je jasná škandalizácia a poškodenie strany Smer,“ napísala vo februári hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.

Premiér Robert Fico o pár dní v TA3 zopakoval, že „niekto chcel nalepiť politickej strane, ktorá je dominantná vo vláde, nejakú nálepku čohosi“. Povedal, že vláda s lokálnou skládkou v Pezinku nemá „absolútne nič spoločné a skôr sa treba spýtať pravico­vých kolegov v Bratislave, kto má záujem na jej výstavbe“.

Rodinná firma člena pezinskej okresnej rady Smeru Jána Mana mladšieho sa práv na výstavbu skládky pre údajnú „hrubú mediálnu diskreditáciu“ vo februári vzdala v prospech americkej spoločnosti West­minster Brothers.

Firma Ekologická skládka, na čele ktorej stojí otec Jána Mana mladšieho, Ján Man starší, sa odvtedy pred médiami tvári, že s pezinskou skládkou nemá nič spoločné. „Už ma to nezaujíma, je to mimo mňa,“ povedal Man starší SME aj v piatok.

Primátor Pezinka Oliver Solga hovorí, že postúpenie práv na americkú firmu bola iba kamufláž, ktorá má zakryť nepríjemné prepojenie kauzy so Smerom. „Naďalej považujem politickú nomináciu pána Mana na čelo úradu, ktorý rozhoduje o vlastnom podnikateľskom zámere, za neetickú chybu Smeru,“ povedal.

Novú skládku odpadov v Pezinku, ktorá má vzniknúť iba niekoľko sto metrov od starej, úrady povolili v rozpore s územným plánom mesta, územné rozhodnutie utajili a vylúčili aj odkladný účinok rozhodnutia, čo by umožnilo stavať skôr, ako sa rozhodne o odvolaní. Stavba je oficiálne pozastavená, investor však stavia načierno.

Zmenili firmu, nie ľudí

Vo februári proti skládke protestovalo vyše päťtisíc Pezinčanov. Fica vyzvali, aby konal.

O štyri dni poslal žiadateľ o výstavbu skládky – pezinský podnikateľ Ján Man starší tlačovej agentúre správu, kde písal, že „po hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii sme projekt odovzdali tretej osobe“. Odpovedal tak na argument opozície, že skládka je biznisom ľudí blízkych Smeru.

Územné rozhodnutie pre sklád­ku vlani v máji vydal Krajský stavebný úrad v Bratislave, na čelo ktorého sa po voľbách dostal 26–ročný nominant Smeru Ján Man mladší, syn Mana staršieho a vlastník pozemku pod zamýšľanou skládkou.

Nástupcom v konaní o povolení skládky sa stala spoločnosť Westminster Brothers, založená v americkom štáte Delaware.

Podľa dokumentov, ktoré má redakcia k dispozícii, stojí za „americkou“ firmou, ktorú na Slovensku zastupuje Jozef Dučák, ďalší Slovák – Róbert Stanke. Vo výpise výročnej daňovej správy z 26. februára, teda po prevode práv, je Stanke uvedený ako prezident firmy. S Dučákom sedia vo vedení viacerých firiem.

Dučák aj Stanke podnikajú aj priamo s Jánom Manom starším. V roku 2000 spolu v Če­sku založili poradenskú firmu D.S.M. Consult. Názov tvoria začiatočné písmena ich priezvisk. Man starší prebral v roku 2003 od Stankeho aj firmu Vranovský pórobetón.

Stanke a Man na otázku, či sa poznajú, odpovedali až po poznámke, že sú spoločne v orgánoch. „Všetko môže byť,“ povedal Man a ukončil telefonát. Stanke priznal, že s Manom podniká, no so skládkou vraj nemá nič spoločné. „Že som prezident, je stará informácia. Bol som iba pri zakladaní.“ Firmu vraj založili v roku 2006 na iný účel. Delaware je známy možnosťou ľahko si založiť firmu cez internet.

Lobing zostal

„Man mladší nechcel, aby sa tam objavovalo jeho meno a za ním značka Smeru – aby nepoškodzovali Smer,“ myslí si primátor Pezinka Oliver Solga. Manovci podľa neho zrejme konali aj pod tlakom premiéra.

Fica spájanie skládky so Smerom znervózňovalo, protesty Pezinčanov označil za zmanipulované, médiá podľa neho mohli byť podplatené. Za kauzou podľa neho stála „istá finančná skupina, ktorá má stavebné zámery v inej časti Bratislavy“, a ktorá skládkou šéfa stavebného úradu zo Smeru vydierala.

Identita nového stavebníka pezinských aktivistov neprekvapila. „Potvrdzuje sa, čo sa prejavovalo počas celého konania. Hoci práva boli vraj dávno prevedené na americkú firmu, Manovci ďalej napádali rozhodnutia úradov, podávali na nás trestné oznámenia a presviedčali okolité obce, aby skládku podporili,“ hovorí právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová.

„Nebyť politickej nominácie, na základe ktorej sa dostal pán Man na čelo stavebného úradu, skládka v rozpore s územným plánom mesta by nezískala územné rozhodnutie,“ hovorí jej kolega Jaroslav Pavlovič. Pripustil, že rozhodnutia v prospech skládky padali aj za vlády Mikuláša Dzurindu.

Čaputová si myslí, že Smer investíciu poistil aj inak. „Novela stavebného zákona bola zrejme inšpirovaná skládkou a má jej slúžiť.“ Novela od poslancov Smeru umožní investorom za istých okolností nerešpektovať platný územný plán miest.

Štátny tajomník ministerstva výstavby a krajský predseda Smeru Martin Glváč, ktorý tiež pochádza z Pezinka a Mana mladšieho do funkcie presadzoval, naďalej odmieta, že by kauza súvisela so Smerom. „Pán prednosta, akonáhle prišla sklád­ka na krajský stavebný úrad, namietol svoju zaujatosť,“ argumentuje. „Je to vynikajúci odborník a keby sme mali v štátnej správe sto takýchto ľudí, musel by štát tlieskať.“

V prospech skládky potom rozhodli Manovi podriadení.

Kto je Dučák

Podnikateľa Jozefa Dučáka (56) do obchodného registra prvý raz zapísali v roku 1995. Jeho spoločníci hovoria, že sa nedá zaradiť k niektorej obchodnej alebo finančnej skupine, a je skôr „voľný hráč“.

Podľa informácií SME sa Dučák dlhé roky pozná s Jánom Manom starším, ktorý previedol práva na pezinskú skládku odpadov na americkú firmu, ktorú na Slovensku zastupuje práve Dučák. Na žiadosť SME o vyjadrenie Dučák neodpovedal.

Dučák má väzby aj na ľudí z finančnej skupiny J&T. Do roku 2002 bol vo firme Laurinská spoločníkom Ladislava Janča, nominanta J&T v Západoslovenskej energetike. Sedí aj v predstavenstve firmy Lomnické lúky, kde je v dozornej rade Martin Malaník, ktorý pôsobil v J&T Banka Praha a J&T Finance Group Bratislava.

S niektorými ľuďmi z J&T má blízky vzťah aj štátny tajomník Smeru Martin Glváč. Priatelí sa s členom vedenia spoločnosti Igorom Rattajom, známym z kauzy prevodu pozemkov v Čiernej Vode, ktoré získala spoločnosť LM – Real, blízka Glváčovi.

J&T prebrala aj firmu 1. garantovaná, kde je Rattaj predsedom predstavenstva. V predstavenstve sedel od roku 2001 do 2005 aj Dučák, a aj v ďalších firmách, ktoré patrili 1. garantovanej – Koliba production & services, Novácke chemické závody, Solivary, Kontinuita poisťovňa a Jasná Nízke Tatry, kde v predstavenstve sedí aj poslanec Smeru Mojmír Mamojka. V predstavenstve Lomnic­kých lúk je s Ľudmilou Kiňovou, ktorá má rovnakú adresu ako exposlanec HZDS Ivan Kiňo, údajný sponzor Smeru.

Dučák je aj v developerskej spoločnosti Zillion, ktorá chce obnoviť Vydricu pod Bratislavským hradom.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...