Za tunelovaním Braniska vraj môže byť Palacka

Fico naznačil, že právo disponovať s účtami, na ktorých mali skončiť peniaze získané podvodom, mal exminister dopravy a bývalý pokladník SDKÚ Gabriel Palacka.

16. 04. 2008

Premiér Robert Fico dnes obvinil opozičnú SDKÚ-DS, že jej bývalí nominanti nesú zodpovednosť za údajné podvody pri stavbe diaľničného tunela Branisko.

Dispozičné právo na účty mal exminister Palacka, tvrdí premiér Fico

Fico tiež tvrdil, že technologická časť stavby tunela bola predražená na 1,97 miliardy korún zo 670 miliónov korún.

Podľa jeho slov sa prvýkrát v modernej histórii Slovenska vytvoril plastický obraz toho, ako bolo možné tunelovať štátne prostriedky, predovšetkým cestou fiktívnych faktúr na práce, ktoré neboli vykonané. Tie boli podľa neho následne preplatené Slovenskou správou ciest (SSC). Peniaze potom odchádzali na účet do Švajčiarska, kde boli prerozdeľované na osobné účty ľudí zo Slovenska.

Z účtov mohol podľa Fica brať exminister

"Vyšetrovanie bude smerovať aj do Lichtenštajnska a do Veľkej Británie, pretože sa veľmi intenzívne pracuje s informáciou, že dispozičné právo k týmto účtom mal Gabriel P.," vysvetlil. Premiér mieni, že keď bude prípad dotiahnutý do konca, tak sa slovenskej verejnosti ukáže klasický spôsob, ako sa na štátnych zákazkách dali vytunelovať stámilióny korún.

Palacka bol ministrom dopravy v rokoch 1998 a 1999.

Premiér viní SDKÚ

"Nepochybne išlo o tunelovanie spôsobené nominantami súčasnej opozičnej SDKÚ," vyhlásil dnes pred novinármi Fico. Reakciu SDKÚ ČTK zisťuje. Ministerstvo dopravy viedli v predchádzajúcich dvoch Dzurindových vládach práve nominanti SDKÚ. Najdlhší diaľničný tunel na Slovensku sa začal stavať v roku 1996, v prevádzke je od roku 2003.

Na otázku, či sa tieto podvody diali s požehnaním práve SDKÚ, uviedol, že nebude komentovať žiadne previazania. "To nechajme na orgány činné v trestnom konaní." Verí však, že kauza bude dotiahnutá do konca aj preto, lebo by bola "obrovská" škoda, keby občania nemohli vidieť, že existujú možnosti, ako takýchto ľudí dostať pod kontrolu.

Strana sa s Palackom nestretáva

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš sa bližšie k prípadnej účasti SDKÚ na údajnom tunelovaní nevyjadril. "Keby sa chcel pán predseda vlády tváriť spravodlivo, tak by sa mal v prvom rade pozrieť okolo seba do vládnej koalície," vyhlásil Janiš.

Upozornil pritom napríklad na sporné tendre na ministerstvách obrany či vnútra a tiež na údajnú kriminálnu minulosť šéfa koaličnej SNS Jána Slotu.

Janiš sa zároveň od bližšieho spájania Palacku s SDKÚ dištancoval. "Pán Palacka je súkromná osoba. SDKÚ sa s pánom Palackom nestretáva," povedal. "V prípade, ak k niečomu došlo, sú tu orgány činné v trestnom konaní. Našou snahou bolo vždy, aby tieto kauzy neboli spolitizované, ale aby sa došetrili," dodal.

Švajčiarom dáme všetky informácie, ktoré budú potrebovať

Fico pripomenul, že tento prípad je výsledkom intenzívnej slovensko-švajčiarskej spolupráce. "Ja som švajčiarskej strane zagarantoval, že budeme poskytovať všetky informácie, ktoré budú potrebovať," podotkol.

Pokračoval, že vláda SR bude v rámci svojich možností pri rešpektovaní procesného postavenia vyšetrovateľov a pri rešpektovaní nezávislého postavenia prokuratúry vytvárať podmienky týmto orgánom na to, aby mohli pracovať. "Už len samotné vznesenia obvinení voči konkrétnym osobám, už len samotný obsah obvinení, už len to, ako sa účty vo Švajčiarsku prelievali, je jednoducho neuveriteľné. Individuálne osobné účty najvyšších predstaviteľov SSC plné peňazí - toto len naznačuje, čo sa asi dialo v určitom období," povedal.

Na čele správy ciest bol aj Mikolaj

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru vo veľmi úzkej spolupráci so švajčiarskou políciou v uplynulých dňoch obvinil desať osôb z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a podvodu v tejto kauze.

Medzi obvinenými sú traja bývalí riadiaci pracovníci SSC Dušan M., Roman V. a Valerián H., bývalá zamestnankyňa odboru tunelov SSC Krystyna S., Ján G., ktorý je trestne stíhaný aj vo Švajčiarsku za podplácanie verejných činiteľov a pranie peňazí. Obvinení sú aj zástupcovia dodávateľa technológií ZPA Křížik Prešov Július H., Helena E., Milan Dž., Boris V. a Peter K. Slovenskej republike spôsobili škodu, ktorá je doteraz vyčíslená na 260 miliónov korún, pričom táto suma nemusí byť konečná.

Na čele SSC stál v rokoch 1995 až 1998 súčasný minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Minister však dnes odmietol spájanie svojej osoby s týmto prípadom. "Ja som bol odvolaný z funkcie Gabrielom Palackom hneď po voľbách a potom tam boli touto stranou nominovaní ľudia, na ktorých je dnes vznesené trestné oznámenie," poznamenal.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...