Za vyvlastnenie bude žaloba, hrozí Penta

Majitelia poisťovne Dôvera odkazujú štátu: Nie sme na predaj.

Finančná skupina Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera, sa v prípade snahy štátu vyvlastniť ju bude brániť. V Rozhovore týždňa pre HN to prvýkrát pripustil partner Penty Eduard Maták (na snimke) zodpovedný za investície v zdravotníctve. Nevyvrátil, že to môže znamenať aj ďalšie medzinárodné arbitráže. Podobne sa už skôr vyjadril aj druhý súkromný hráč na trhu – poisťovňa Union.

Hľadá sa verejný záujem

Maták argumentuje tým, že zákony sú na ich strane. „Nie je naplnená ústavná podmienka verejného záujmu. Slovenský právny poriadok pozná vyvlastnenie iba v rámci stavebného zákona. V prípade súkromnej firmy definujete verejný záujem veľmi ťažko.“

„Je predčasné špekulovať o akýchkoľvek súdnych sporoch,“ reaguje Martina Lidinská z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva.

Ústavný právnik Peter Kresák dáva majiteľom Dôvery za pravdu. „Pri dnešnom stave by sa Penta mohla veľmi dobre brániť.“ Nemyslí si preto, že vyvlastnenie, o ktorom hovoril premiér Robert Fico, je veľmi reálne.

Tvrdí, že vláda by mohla síce prijať zmenu zákona, kde by umožnila vyvlastnenie zdravotných poisťovní, no aj napriek tomu by to bol stále problém. „Museli by si nájsť veľmi závažné dôvody, ktoré by oprávňovali takýto zásah do vlastníckeho práva.“ Také dôvody podľa neho momentálne nie sú. „Čiže v súčasnom stave by mala Penta reálnu šancu na úspech,“ hovorí Kresák.

Vláda pripúšťa vyvlastnenie súkromných poisťovní, pretože si z verejných zdrojov ukrajujú podľa nej priveľké zisky.

Penta – jediný majiteľ Dôvery

Penta pritom práve ohlásila, že odkúpila polovicu akcií Dôvery od spoločnosti Prefto Holding Limited a je už jej jediným majiteľom. Dôvodom na ústupok ich partnera sú podľa Matáka tvrdé mediálne vyhlásenia a legislatívna neistota. „My v tomto biznise chceme zostať, tak sme im ponúkli takú cenu, ktorá bola pre nich prijateľná.“ Cenu
neuviedol.

Vyvlastnenie je jedna z troch možností, ako plánuje vláda Roberta Fica stiahnuť súkromné poisťovne z trhu s cieľom vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu. Úrad vlády na Matákove slová nereagoval, odkázal nás na ministerstvo zdravotníctva.

Cena? Stovky miliónov

Pri prípadných súdnych sporoch môže byť okrem zadefinovania verejného záujmu problémom aj cena, za ktorú štát poisťovne vyvlastní. „Súkromné poisťovne by mohli viesť súdne spory napríklad kvôli tomu, že by sa im finančná náhrada, za ktorú boli vyvlastnené, nezdala adekvátna,“ povedal Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva SAV. Cenu poisťovní má určiť audítor, ktorého vyberie ministerstvo Zuzany Zvolenskej. Zatiaľ je len známe, aká je hodnota poisteného kmeňa Dôvery – ku koncu roka 2011 to bolo 455 miliónov eur. Poistenci druhej súkromnej poisťovne Union by na základe tohto čísla podľa odhadu odborníkov mohli vyjsť na 130 miliónov eur. Celková hodnota poisťovní sa však ešte môže meniť aj v závislosti od toho, aké zisky vytvoria za tento rok.

Brániť sa bude aj Union

Podobný postoj ako Penta zastávajú aj majitelia Unionu. Ako sa pre HN vyjadril jej majiteľ Achmea, sú znepokojení vyjadreniami vlády o vyvlastnení. „Achmea starostlivo vyhodnotí právnu legitimitu akéhokoľvek návrhu vlády, ktorý ma negatívny vplyv na vlastníctvo a investíciu Achmey v Union zdravotnej poisťovni,” povedal hovorca Achmey Frank ter Borg. Riaditeľ poisťovne Roman Podolák dodal, že urobia všetko na zachovanie systému zdravotného poistenia s viacerými poisťovňami. „Verím, že tento systém je efektívnejší ako systém jednej poisťovne bez konkurencie,“ odôvodnil Podolák.

Nebolo by to pritom prvýkrát, čo by sa poisťovne bránili na medzinárodných súdoch. Obe už so štátom viedli arbitráže kvôli zákazu zisku, ktoré zaviedla prvá vláda Roberta Fica. V prípade Dôvery bola pozastavená kvôli tomu, že medzi jej vlastníkom holandskou spoločnosťou HICEE bola ešte slovenská firma Dôvera Holding. Majitelia poisťovne sa však poučili a zmenili vlastnícku štruktúru tak, aby bola HICEE priamym majiteľom Dôvery. V prípade arbitráže Dôvery šlo o pol miliardy eur.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.