Záhradkárov čaká trhová realita

Odkúpenie pozemkov pod záhradkárskymi osadami môže vyjsť užívateľov od apríla oveľa drahšie. Zákon totiž stanovil, že musia platiť trhové ceny. Dosiaľ ich reguloval štát. Platí to aj pri prenájmoch.

Skoro 30-tisíc záhradkárov bude už od prvého apríla musieť platiť trhové nájomné majiteľom pozemkov, na ktorých stoja záhrady. Ide o pôdu pod záhradkovými osadami, ktoré začali vznikať v 60. rokoch.

Užívanie záhradky sa teda predraží. V súčasnosti platí napríklad Stanislav Žiaran nájomné 4,8 eura za rok za 725 štvorcových metrov záhrady v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Od apríla môže byť nájom viac ako tisícnásobne drahší. Za rok by musel Žiaran zaplatiť takmer 1500 eur.

Trhovú cenu nezaplatí

Podľa novely zákona o užívaní pozemkov v zriadených záhradkárskych osadách musia už totiž platiť záhradkári majiteľom trhové ceny nájomného. Rovnako by museli zaplatiť trhové ceny aj v prípade, že by si chceli záhradku odkúpiť. Zákon ešte musí podpísať prezident.

Žiaran by si ju chcel kúpiť, pred niekoľkými rokmi ponúkal za štvorcový meter majiteľom 3,3 eura. Oni od neho chceli 83 eur. Odmietol. Hovorí, že takúto sumu nezaplatí ani dnes.

Advokát Vladimír Kordoš z advokátskej kancelárie BNT hovorí, že podobnú cenu mu môžu určiť aj podľa novelizovaného zákona. „Reálne sa pozemky tohto druhu predávajú v Bratislave za 45 až 60 eur za štvorcový meter," hovorí Kordoš. Vychádza z informácií realitných kancelárií.

„Samozrejme, dajú sa nájsť lacnejšie aj drahšie. Záleží na tom, v akej lokalite Bratislavy sa pozemky nachádzajú," dodáva Kordoš. Ak sa plánuje v danej časti mesta výstavba, cena sa, samozrejme, zvyšuje.

Ak by Žiaran musel zaplatiť čo len 45 eur za štvorcový meter, kúpna cena by bola viac ako 32,5­tisíca eur. „Za takúto ju určite nebudeme kupovať," hovorí Žiaran, ktorý je už v dôchodkovom veku.

To nie je výnimka – dôchodcami je 90 percent záhradkárov. Záhradkárska osada v Devínskej Novej Vsi požiadala Obvodný pozemkový úrad v Bratislave o vyrovnanie pred 11 rokmi. Konanie sa neukončilo.

Cenu určí znalec

V prípadoch, v ktorých už rozhoduje obvodný pozemkový úrad, však majitelia pozemkov pod záhradkami nebudú môcť svojvoľne určovať odkupnú cenu.

„Ceny sa budú určovať znaleckým posudkom pre konkrétnu záhradkársku osadu," vysvetľuje hovorca ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kadáš.

Znalci budú postupovať podľa vyhlášky ministerstva spravodlivosti o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.

„Ide o komplikovaný výpočet, podľa ktorého vedia vypočítať kúpnu cenu iba znalci," hovorí Juraj Korček, tajomník Slovenského zväzu záhradkárov.

Aká by mohla byť aspoň približne táto znalcom stanovená cena, nechce nikto povedať. Ani ako príklad. „K výške náhrady je problematické sa vyjadriť, pretože na cenu pozemku majú vplyv mnohé aspekty, ktoré budú zohľadnené v znaleckom posudku," hovorí Jozef Marček z Krajského pozemkového úradu v Trnave.

Pozemkový úrad oznámi vypočítanú kúpnu cenu záhradkárom, ktorí budú mať na výber dve možnosti. Buď budú s cenou súhlasiť a stanú sa majiteľmi pozemkov, alebo nebudú súhlasiť a zoberú svoj návrh na odkúpenie pozemkov späť. „Obvodný pozemkový úrad v takom prípade konanie zastaví," hovorí Marček.

Ak záhradkári zoberú návrh späť, majiteľ pôdy s ňou môže začať ľubovoľne disponovať. To znamená, že ak bude chcieť, môže pôdu predať inému záujemcovi.

Rozdiel medzi regulovanou a trhovou cenou zaplatí aj štát
Niektorým majiteľom pozemkov pod osadami doplatí trhovú cenu štát. Iným musia zaplatiť záhradkári.

Majitelia pozemkov pod 462 záhradkovými osadami na Slovensku museli akceptovať, že im záhradkári zaplatili za odkúpenie pôdy regulovanú cenu.

Stalo sa tak ešte podľa starého zákona. Prípadne si zobrali náhradný pozemok, ktorý im ponúkol Slovenský pozemkový fond.

Štát doplatí rozdiel

Ak sa rozhodli pre finančné vyrovnanie, môžu sa tešiť. Od prvého apríla im totiž štát musí vyplatiť rozdiel medzi tým, čo už dostali, a trhovou cenou. Tú stanoví Obvodný pozemkový úrad na základe znaleckého posudku.

Bývalí majitelia pôdy sa však na pozemkovom úrade musia o toto právo sami prihlásiť. Urobiť tak musia najneskôr do konca tohto roku. „Inak ich právo zaniká," konštatuje hovorca Slovenského pozemkového fondu Ľudovít Kavjak.

Nárok na finančné vyrovnanie od štátu majú aj majitelia pozemkov pod tými záhradkárskymi osadami, o ktorých sa reálne ešte rozhoduje.

„Ide o prípady, v ktorých bude právoplatne rozhodnuté o schválení vykonania projektu pozemkových úprav do 31. marca 2011," vysvetľuje hovorca ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kadáš.

Ak o vyrovnaní rozhodne pozemkový úrad až v apríli či neskôr, majiteľom pozemkov musí trhovú cenu zaplatiť už záhradkár.

Môže prísť aj exekútor

Záhradkári sa zmien boja. „Analyzujeme postup, ktorý bude možný," hovorí Juraj Korček, tajomník zväzu záhradkárov.

Podľa neho táto zmena bude znamenať, že množstvo pozemkov ostane opustených.

Najviac sa obávajú záhradkári z veľkých miest – Bratislavy, Košíc a v Tatrách. „Podľa prieskumu, ktorý sme robili, budú mať určite záhradkári problém s vlastníkmi pozemkov vo veľkých mestách.

Problém budú mať záhradkári aj pri platení trhového nájomného. Nové ceny musia zaplatiť aj tí, ktorí podali návrh na vyrovnanie.

Záhradkári, ktorí žiadosť nepodali, pritom musia dbať na to, že ak nezaplatia trhové nájomné, „dostávajú sa do omeškania a majiteľ môže nájom ukončiť výpoveďou a nárokovať si nezaplatené nájomné aj úrok z omeškania," vysvetľuje advokát Vladimír Kordoš.

Majiteľ záhradky môže pritom podať na súd návrh na vypratanie pozemku. Ak nájomca napriek súdnemu rozhodnutiu odmietne pozemok vypratať, je prenajímateľ oprávnený požiadať o vypratanie exekútora, dodáva Kordoš.

Opravujú omyly minulosti

Štát robil desaťročia chyby. Európsky súd pre ľudské práva mu ich spočítal a nakázal napraviť.

Novela zákona, ktorá od apríla spôsobí bôľ záhradkárom a radosť majiteľom pôdy, reaguje na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva.

Ten v roku 2007 rozhodol, že Slovensko musí zaplatiť urbariátu v Trenčianskych Biskupiciach náhradu za rozdiel ceny stanovenej zákonom a trhovej ceny určenej znalcom za pozemky pod záhradkovou osadou. Urbariát bol majiteľom pozemkov a musel ich predať za regulované sumy.

Štát totiž v roku 1991 prijal zákon, ktorým chcel vyrovnať vzťahy medzi záhradkármi a vlastníkmi pôdy. Tie sa naštrbili v 60. rokoch, keď začali JRD rozdávať záhradkárom pozemky, ktoré zhabali pôvodným vlastníkom po vojne v čase kolektivizácie.

Podľa zákona z 90. rokov musel vlastník záhradkára na svojej pôde strpieť. On mu za to musel platiť nájomné. Ale regulované. Záhradkári mali tiež predkupné právo k pôde. Tiež za štátom regulované ceny.

Možnosťou vlastníka bolo zobrať nízku kúpnu cenu alebo náhradný pozemok od Slovenského pozemkového fondu. Štát im to teraz musí vykompenzovať.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...