Žena na čele matovičovcov

Na prvom mieste kandidátky Matoviča a Lipšica je Veronika Remišová, investigatívna blogerka so skúsenosťami zo Západu. Je to odvážne a zaujímavé rozhodnutie.

Keď sme minulý týždeň hovorili s Veronikou Remišovou a pripravovali text o nej do .týždňa, netušili sme ešte, na ktorom mieste kandidátky OĽaNO a NOVA bude. Ani ona to nevedela. S týmito zoskupeniami totiž nemá veľa spoločného, akurát od nich dostala ponuku a využila ju. A dnes ide do kampane z prvej pozície kandidátky.

Dať na prvé miesto kandidátky Veroniku Remišovú je pomerne odvážne rozhodnutie Matovičovcov a Lipšicovcov, pretože Remišová je známa len v istom okruhu ľudí. Mali na výber oveľa známejšie mená – napríklad Anna Verešová, Alan Suchánek, Oto Žarnay či Viera Dubačová. Igorovi Matovičovi zjavne vyšiel plán dostať na svoju kandidátku atraktívne mená.

Sú to ľudia, ktorí nechcú mať nič s politickými stranami, ale chcú svoje idey presadzovať v parlamente. Všetko sú to ľudia, ktorí majú dobrú povesť, silný príbeh, prejavili osobnú statočnosť – a zároveň veria tomu, že im spojenie s Igorom Matovičom nijako neublíži. Že budú v parlamente najmä sami za seba. To je možno trochu naivné očakávanie. Byť v parlamente solitérom je pozícia slabá a nevďačná. A byť v klube s nevypočítateľným Igorom Matovičom vec značne riskantná. Lenže iným politickým stranám sa nepodarilo presvedčiť tieto silné osobnosti, ktoré majú politické ambície, aby vstúpili do ich radov, čo je tiež vec hodná zamyslenia. A tak ostal v ponuke Igor Matovič a jeho čudné hnutie.

Igor Matovič výborne rozumie politickému marketingu a oslovovať zaujímavých ľudí – to mu tiež ide. Vybrať za jednotku na kandidátke Veroniku Remišovú je pozoruhodné rozhodnutie. Mohli by sme škodoradostne poznamenať, že je zo všetkých popredných kandidátov najfotogenickejšia, najmladšia a ide z nej akási nákazlivá radosť zo života, čo sa do predvolebnej kampane obzvlášť hodí. Marketingovo sa to dá naozaj dobre využiť. Ale to by bolo trochu voči Remišovej nespravodlivé.

Verejnosti je totiž už dlhšie známa ako investigatívna blogerka. Absolventka Sorbony a žena s dlhoročnou pracovnou skúsenosťou v štruktúrach Európskej komisie sa rozhodla pred časom aj s rodinou vrátiť na Slovensko. A mala ambíciu verejne sa angažovať. Využila na to svoju schopnosť a skúsenosť pracovať s faktami. S politikmi nemala žiadne osobné spory, len chcela vedieť, či hrajú čistú hru. Trochu sa teda pohrala s číslami, údajmi, ktoré si našla v rôznych svetových či domácich databázach, dala veci dokopy -- a minister hospodárstva Pavlis potom neustál konflikty záujmov, ktoré Veronika Remišová odhalila. Iná významná kauza sa týkala ministra Žigu a čudného tendra na kompu vo Vojke. V tomto prípade sa síce silného košického ministra nepodarilo celkom odpísať, na kandidátke Smeru má stále popredné miesto, ale Žigovo postavenie v strane už údajne nie je po tejto kauze také neotrasiteľné. Veronika Remišová sa osvedčila aj ako komunálna poslankyňa v bratislavskom Starom meste si musia dávať oveľa väčší pozor na to, čo poslancom predkladajú, odkedy Remišová sedí v miestnom zastupiteľstve. Podozrivé zákazky, zmanipulované tendre, pozakrývané konflikty záujmov – to je jej parketa.

 

Remišová je vzdelaná žena, vie analyticky myslieť a má vysoké ambície. Tie ambície však nemajú charakter nejakej funkcie a už vôbec nie straníckeho vplyvu. Ona chce meniť svet k lepšiemu a to menej tradičnými prostriedkami. Za svoj vzor označuje Katarínu Sienskú, sväticu, učiteľku cirkvi zo 14. storočia. Mimochodom, táto žena presadzovala svoj obrovský vplyv najmä listami, ktoré písala najvyšším predstaviteľom cirkvi. Je možné, že ak by žila Katarína Sienská dnes, možno by tiež bola blogerkou.

Či bude Veronika Remišová úspešná aj v politike, v parlamente? Nie je to vylúčené, ale vôbec to nie je ani isté. Má rada rýchle, rukolapné a viditeľné výsledky a tie sa v parlamentných naťahovačkách a navyše v opozičných laviciach ťažko dosahujú. So svojimi blogmi možno dokáže viac ako s poslaneckým mandátom.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...