Známi špekulanti s pôdou narazili, definitívne tak prišli o milióny eur

Bratislavská firma Poľnohospodárska pôda skúpila obrovské pozemky pod chystaným závodom Jaguar Land Rover. Nakoniec však o tieto parcely prišla, čo nedávno potvrdili aj slovenské súdy.

Keď britská automobilka Jaguar Land Rover ohlásila pred 5 rokmi, že definitívne prichádza na Slovensko, vyplával na povrch veľký škandál s pozemkami pod jej budúcim závodom. Krátko nato, ako začal štát vykupovať parcely od ľudí, sa totiž ukázalo, že značnú časť ešte predtým stihla odkúpiť firma Poľnohospodárska pôda.

Cena vzrástla zo dňa na deň

Táto bratislavská eseročka získala rozľahlé pozemky na okraji Nitry od niektorých vlastníkov za ceny poľnohospodárskej pôdy. Tá sa v tom čase pohybovala na úrovni 0,2 až 0,4 eur za meter štvorcový.

Len niekoľko týždňov po tomto prevode, keď zástupcovia spoločnosti ubezpečovali pôvodných vlastníkov, ako tam chcú farmárčiť, štát vyhlásil výkup pozemkov pod chystaný priemyselný park pre Jaguar Land Rover.

Výkupnú cenu stanovil až na 15,11 eur za meter štvorcový. V praxi to znamenalo, že firma Poľnohospodárska pôda mohla zarobiť približne 2 milióny eur. Aj keď prevod spomínaných parciel stihol kataster zapísať, pôvodní vlastníci celý proces napadli.

Na ich stranu sa postavila aj nitrianska prokuratúra, ktorá podala proti tomuto zápisu protest. Následne kataster všetky prevody zrušil, čiže peniaze od štátu nakoniec získali pôvodní majitelia pôdy.

Súdy dali bodku

S týmto sa však špekulanti nechceli zmieriť, a tak celý postup napadli na súde, kde sa domáhali peňazí.

„Všetkým protestom prokurátora bolo orgánmi katastra vyhovené a zápis vlastníckeho práva v prospech označených subjektov bol zrušený. Spoločnosť Poľnohospodárska pôda napadla rozhodnutia o vyhovení protestu prokurátora správnymi žalobami na správnom súde,“ priblížil hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.

Bratislavská eseročka podala dokopy 71 žalôb, ktoré postupne skončili na Najvyššom súde a neskôr až na Ústavnom súde. Doteraz v priehehu tohto roka ani v jednom však Poľnohospodárska pôda neuspela. O všetkých 71 prípadoch zatiaľ naše súdy nerozhodli, avšak vzhľadom na predchádzajúce výroky je už teraz jasné, že špekulanti definitívne prehrali. Tým pádom prišli o možnosť ľahko zarobiť zhruba 2 milióny eur.

Známi špekulanti

Redakcia Aktuality.sk sa snažila získať aj stanovisko od zástupcov tejto firmy, ale telefónne číslo, ktoré majú uvedené na svojej webovej stránke, nie je aktuálne. Na naše otázky zaslané mailom taktiež nereagovali.

Posledný pridaný príspevok na webe Poľnohospodárskej pôdy je ešte z roku 2015 a týka sa práve sporného výkupu pozemkov pod nitrianskou automobilkou. Spoločnosť sa v tejto správe ohradila voči Radoslavovi Procházkovi (Sieť), ktorý sa týmto prípadom začal zaoberať.

Špekulatívny výkup pôdy pod závodom Jaguar Land Rover nebol v prípade tejto firmy ojedinelý. Takýmito spornými obchodmi sa zaoberala dlhšie. Majiteľom a konateľom spoločnosti je Marek Noga, ktorý v minulosti spolu so svojimi ďalšími biznis partnermi skupovali pozemky v okolí Bratislavy. Na nich nakoniec vyrástla rýchlostná komunikácia D4R7 v okolí Bratislavy.

Túto pôvodne ornú pôdu štát prostredníctvom Národnej diaľničnej spoločnosti vykupoval až za 70 eur za meter štvorcový. V tomto prípade však špekulanti zarobili, keďže ich kúpu a prevody nikto nenapadol.

Medzi Nogovými partnermi bol aj Martin Urminský, ktorý pracoval na ministerstve hospodárstva, keď ho viedol Peter Žiga (Smer-SD). Práve jeho médiá upodozrievali, že mohol poskytnúť informácie o rozhodovaní britskej automobilky v prípade vtedy chystaného závodu.

V súčasnosti je Poľnohospodárska pôda neaktívnou firmou. Za posledné roky totiž nevykazuje takmer žiadnu činnosť a jej tržby sú takmer nulové.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...