Župy: Hra na otvorenosť pokračuje

Rozhádaní politici v parlamente by si mali brať príklad zo Žilinskej župy. Jej predsedovi Jurajovi Blanárovi (Smer) sa daria aj také husárske kúsky, keď všetkých 18 bodov rokovania zastupiteľstva prejde bez jediného hlasu proti.

Tak si to riaďte sami! Aj takýto povzdych adresoval nitriansky župan Milan Belica (kandidoval za Smer, SNS, ASV) rozohneným poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Banskobystrický župan Marian Kotleba (ĽSNS) na zastupiteľstvo rovno neprišiel a poslancom sa neunúval oznámiť ani dôvody. Rokovania v trenčianskom a žilinskom kraji naproti tomu pripomínali skôr priateľské posedenia župana s poslancami bez ohľadu na ich politickú príslušnosť.

Takýto priebeh zastupiteľstiev samosprávnych krajov mohli v uplynulých mesiacoch pozorovať novinári i občania, ktorí sa ich rozhodli osobne zúčastniť alebo ich sledovali na internete. Takúto možnosť dnes poskytuje už sedem z ôsmich žúp, s výnimkou trenčianskej.

My sme sa rozhodli zájsť na rokovania zastupiteľstiev v spomínaných krajoch osobne. Popri rebríčku transparentnosti žúp, ktorí sme predstavili v októbri, sme totiž chceli aj na vlastné oči vidieť, ako funguje zastupiteľská demokracia na úrovni regiónov.

Aj napriek nízkemu záujmu voličov i novinárov o tento stupeň samosprávy, ako aj viacerým deštruktívnym vyjadreniam a krokom politikov smerom k župám, kraje stále hospodária s vyše miliardou eur ročne a rozhodujú o takých dôležitých oblastiach ako sú regionálne cesty, nemocnice, stredné školy, či sociálne a kultúrne zariadenia.

Župani zároveň patria medzi významných politikov, traja z nich sú aj medzi lídrami Smeru v prvej dvadsiatke na kandidátke strany pre parlamentné voľby. Kandidátne listiny svojich strán povedú aj Bratislavský župan Pavol Frešo (SDKÚ) a pravdepodobne aj Banskobystrický župan, ktorý pred voľbami svoje meno pridal aj do názvu svojej strany „Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko“.

Rokovania župných zastupiteľstiev zväčša veľa zástupcov médií a verejnosti nepritiahnu. Jednou z výnimiek bola inaugurácia extrémistického politika Mariana Kotlebu za Banskobystrického župana.

Za výkon funkcie župana zarábajú najvyšší predstavitelia krajov okolo 3 350 eur a mesačná odmena poslancov, ktorí obvykle zasadajú raz za dva mesiace v zastupiteľstve i v odborných komisiách, sa pohybuje od 400 do 700 eur podľa kraja. Kontrole župných predstaviteľov sa preto oplatí venovať trochu pozornosti.

Kde je župan?

To však nie je vždy jednoduché.  Aby sme napríklad vôbec zistili, kedy sa najbližšie zasadnutie zastupiteľstva v Banskej Bystrici bude konať, museli sme napísať na župný úrad, keďže harmonogram zasadnutí sme nikde na webovej stránke župy nenašli.

Rozhodnutie cestovať do Bystrice sa v tomto prípade ukázalo ako neprezieravé. Ak by sa na podobnú výpravu za svojimi župnými zastupiteľmi vybral napríklad obyvateľ Tornale, previezol by zbytočne vyše 260 kilometrov. Kotleba sa totiž na rokovanie nedostavil a poslanci väčšinového klubu Smer-KDH na protest neschválili program. So županom totiž chceli diskutovať o jeho kontroverznom rozhodnutí nepodpísať dotáciu pre Štúdio Tanca.

Prekážalo im aj to, že Kotleba im ani verejnosti nevysvetlil dôvody neúčasti. Úrad na druhý deň tvrdil, že išlo o rodinné záležitosti, podľa poslankyne Smeru Ľubice Laššákovej však skutočným dôvodom bolo jeho vystúpenie na proteste organizovanom radikálnou Dělnickou stranou sociálni spravedlnosti v Prahe.

Rušné bolo aj rokovanie zastupiteľstva Nitrianskej župy, ktoré je dlhodobo rozdelené na dva hlavné tábory – takzvanú slovenskú koalíciu a SMK. Rozpravy k bodom boli bohaté na emotívne vystúpenia, faktické poznámky a pozmeňovacie návrhy. Zažili sme aj rokovanie poslaneckého klubu na chodbe pred zasadacou sálou či nervózne reakcie župana Belicu, keď pozastavil možnosť ďalších vystúpení k prerokovávanému bodu s vysvetlením, že by tam „sedeli do Vianoc“.

Politická selanka

V Trenčíne naproti tomu osem bodov programu, medzi ktorými nechýbalo nakladanie s majetkom župy, výsledky kontroly NKÚ, či správa rektora univerzity o jej vzdelávacom a výskumnom potenciáli pri rozvoji kraja, poslanci prerokovali za niečo viac ako hodinu. Väčšinu času pritom zabralo vystúpenie rektora, diskusia k prerokovávaným bodom bola len minimálna.

Podobne „konsenzuálne“ prebiehalo aj zasadnutie zastupiteľstva v Žiline. V rozpravách síce vystúpilo pár poslancov, bolo však zrejmé, že zastupiteľstvo nie je miestom, kde prebiehajú skutočné diskusie o návrhoch. To ostatne potvrdilo aj vyjadrenie, ktoré zaznelo na zastupiteľstve niekoľkokrát - že návrh bol prerokovaný poslaneckým grémiom a preto župan očakáva schválenie. Pri 18 hlasovaniach sa neobjavil jediný hlas proti.

Ak sa pozrieme na všetkých päť tohoročných rokovaní žilinskej župy, z 94 hlasovaní neprešli iba štyri. Pri zvyšných 90 hlasovaniach bolo ZA v priemere až 88,3 percenta poslancov. To je vskutku obdivuhodná súdržnosť na úrovni najjednotnejšieho poslaneckého klubu v Národnej rade – poslancov za stranu Smer. S jediným rozdielom, že v žilinskej župe je aspoň podľa volebných výsledkov pomer poslancov za Smer, pravicu a nezávislých 19:17:16. Ďalší piati poslanci boli zvolení za SNS a HZDS.

Juraj Blanár bude môcť takmer určite využiť svoje bohaté skúsenosti so spájaním ľavice a pravice zo žilinskej župy aj v Národnej rade. Smer ho do volieb nominuje z 11. miesta kandidátky.

Hlasovacie stroje

Porovnanie rokovaní v štyroch krajoch naznačuje, že ak v samotnom zastupiteľstve alebo medzi poslancami a županom chýba politický konflikt, verejná kontrola výkonu samosprávy je značne sťažená. Veľká časť argumentov a diskusií totiž prebieha v iných orgánoch ako v samotných zastupiteľstvách.

Tými sú predovšetkým zriadené komisie, ktoré sa síce zvyknú nazývať odbornými, v skutočnosti v nich však sedia predovšetkým poslanci a ich zloženie zväčša kopíruje politické rozloženie v zastupiteľstve.

Zasadnutia týchto orgánov sa však na rozdiel od zastupiteľstiev konajú zväčša s vylúčením verejnosti. Z ôsmych žúp majú komisie prístupné verejnosti len dve, jednou z nich je Žilina, kde sa však zas mnohé kľúčové rozhodnutia dejú na politických grémiách. V rámci nich sa stretávajú zástupcovia všetkých poslaneckých klubov a na ich zasadnutia sa nedostanete takmer určite. (V prípade miest a obcí môže podobnú úlohu hrať mestská a obecná rada).

V praxi sa tak často stáva, že verejnosť na zastupiteľstvách sleduje už len schvaľovanie materiálov, ktoré boli vopred interne prerokované a upravené podľa dohôd medzi politickými subjektami. Verejne prístupné zastupiteľstvá sú v takom prípade degradované už len na „hlasovaciu mašinériu", kde sa predložený návrh schváli jednohlasne, prípadne s drobnými zmenami takmer bez diskusie.

Zlé, zlé vlády

Výnimkou z pravidla zvyknú byť v župách niektoré témy, pri ktorých sa politická diskusia či konflikt nevedú po straníckej línii, ale medzi záujmami rôznych regiónov kraja. To sa ukázalo aj v Nitre, jednoznačne najbúrlivejšiu diskusiu vyvolal návrh zmeny územného plánu. Predmetom hlavného sporu bolo práve to, cez ktoré regióny kraja má viesť rýchlostná cesta R7.

Aby nedošlo k nedorozumeniu, nemyslíme si, že pre dobrý výkon samosprávy sú nevyhnutní hašteriví politici, ktorí s každou šarvátkou bežia ihneď do médií. Na druhej strane, ak sa väčšina kľúčových diskusií a rozhodnutí deje de facto za zavretými dverami, len veľmi ťažko môže verejnosť posúdiť ich zmysluplnosť a efektívnosť.

Veľmi sa potom nedá čudovať ani tomu, ak ľudia v župných voľbách hlasujú nohami, alebo sa rozhodujú podľa bilbordov s Ficom či Figeľom, ktorých inak so župami nespája nič. Ak nerátame zmarené referendum z roku 1997, rekordne najnižšiu účasť zo všetkých volieb a plebiscitov dosiaľ drží práve 2. kolo župných volieb v roku 2005 (11,07 percenta).

Ak chcú politici tento nezáujem zvrátiť, nestačí sa iba sťažovať na doterajšie vlády, ktoré nedotiahli komunálnu reformu a mnohé kompetencie, ktoré v iných krajinách spadajú pod regióny, stále ponechali v rukách štátu. Niečo sa dá zmeniť aj hneď.  Dobrým začiatkom by bolo zlepšiť informovanie o činnosti regionálnej samosprávy a jej rozhodovanie skutočne otvoriť aj verejnosti.

Podrobne monitorujeme:

R7, rýchlostná cesta

Antikorupčné témy

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...