Diaľnica pri Prešove: To rozhodujúce je ešte stále pred nami. A je toho dosť

Správa o podpise zmluvy so zhotoviteľom diaľnice pri Prešove potešila, no zatiaľ to negarantuje dokončenie celej stavby. Kto sa dnes môže tešiť naozaj?

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Včera podpísal minister dopravy zmluvu o výstavbe diaľnice pri Prešove s konzorciom firiem, ktoré pred rokmi vyhralo súťaž o túto verejnú zákazku.

Podpis zmluvy znamená len to a iba to, že je rozhodnuté a spečatené, ktoré firmy budú za výstavbu diaľnice zodpovedať, za akých podmienok a na koľko peňazí sa môžu začať tešiť. Včera získali istotu, ktorú im už nikto len tak nevezme.

To sú zatiaľ jediní hráči v tejto hre, ktorí dnes majú naozaj úprimný dôvod oslavovať malé, ale pre nich veľmi významné víťazstvo. Minister v tejto hre včera dohral svoju rolu.

Slovensko je už dlhé roky závislé pri výstavbe diaľnic len od peňazí zo zahraničia. Ako krajina sme stratili schopnosť poskladať sa na ne vlastnými daňami.

Na slovenské pomery závratné množstvo cudzích peňazí z eurofondov nás doviedlo do situácie, že väčšine je ľahostajné aj to, kam všade putujú tie naše vlastné.

Európska komisia zatiaľ diaľnicu pri Prešove "neodklepla"

Financovanie diaľnice pri Prešove z eurofondov v súčasnosti potvrdené nie je.

Peniaze v štátnom rozpočte sú určené na niečo iné, nie na diaľnice. Na výstavbu slovenských diaľnic za vlastné sme postupne pozabudli.

Stavebné firmy a ich dodávatelia bez peňazí samozrejme stavať nebudú. Ich zamestnanci bez peňazí pracovať tiež dlhodobo nezvyknú.

Nastúpiť pred kamery a klepkať kladivkami nestojí takmer nič, no dopracovať sa k prvému motoristovi po novom úseku diaľnice, to je neporovnateľne ťažší oriešok.

Neostáva iné, len veriť

Áno, všetci veríme, lebo nám nič iné neostáva, že naša vláda naozaj splní všetky podmienky Európskej únie, aby nám únia cez eurofondy naozaj poslala peniaze od obyvateľov bohatších krajín na výstavbu diaľnice v Prešove. Vôľu má, no my sme tiež dobrovoľne pristúpili na jej podmienky, lebo sme chceli cudzie peniaze a tak ich musíme najprv splniť.

Nikto sa teda na základe včera podpísanej zmluvy ešte zatiaľ nezberá stavať a dokončiť v prešovskom lese ďalší úsek diaľnice medzi východom a západom našej krajiny.

Je už začaté všetko, čo Prešov zachráni?

Veľmi si prajem, aby sa od teraz zasa nepremrhali ďalšie roky pasívnym čakaním kompetentných a falošným uspokojovaním verejnosti z ich úst, aby bola v zápchach trpezlivá, veď predsa bola podpísaná zmluva, prípadne sa (dúfam, že to tak bude čoskoro) aj naozaj začalo stavať.

Aby sa nestalo, že kompetentní v skutočnosti nebudú robiť nič ďalšie, okrem pripisovania si zásluh, že akurát boli vo funkciách, keď minister podpísal zmluvu alebo keď robotníci kopali tunel a stavali mosty. V skutočnosti totiž budú stavať aj bez nich.

Prajem si, aby sa verejnosť nenechala uspať "víziami" kompetentných, že po dokončení diaľnice už konečne v Prešove zavládne dopravný raj, tak nech ich ľudia na niekoľko rokov prestanú otravovať každodennými zápchami a nechajú užívať svoje "zásluhy".

Alebo aby opäť nepodľahli pokušeniu vyrobiť "vinníka" mimo nich v prípade, že sa niečo pokazí alebo dokonca sami niečo pokazia. S tým máme v Prešove množstvo skúseností, tak sa už hádam poučíme.

Lebo ak nie, tak ľudu postačí opäť úplne málo - len ukázať prstom na niekoho, kto hovorí inak a koho treba ukrižovať - a skutočný vinník sa môže začať usmievať a užívať si pokoj.

"Začať" nerovná sa "dokončiť"

Hoci, úprimne povedané, táto manipulatívna hra zatiaľ v Prešove vždy kompetentným úspešne poslúžila na odpútanie pozornosti Prešovčanov inam od skutočnej podstaty väčšiny problémov.

Naučili sa tiež, že stačí sľúbiť ďalší "začiatok" v dostatočne vzdialenej budúcnosti a na rozbúrenú verejnú mienku to zafunguje ako spoľahlivé sedatívum.

Veď komu by dnes napríklad napadlo, že sám rezort, ktorého aktuálnemu šéfovi dnes "vďačíme" za podpis na zmluve, spackal prípravu výstavby diaľnice? Tak vážne, že dodnes musíme čakať na niečo, čo malo byť v poriadku už pred rokmi a v prešovských kopcoch už mohli robotníci dávno rúbať tunelovú dieru.

Čo robiť popri čakaní na dokončenie diaľnice?

Prešov nevyhnutne potrebuje uvádzať čo najskôr do života aj ďalšie účinné riešenia na zrýchlenie dopravy ľudí vnútri mesta a do mesta.

Nielen také, o ktorých sa dobre hovorí, ale v skutočnosti sú len drobnými a kozmetickými vylepšeniami.

V žiadnom meste také vedenie radnice - ktoré vidí svoju úlohu najmä v tom, že oznamuje a komentuje, čo robí minister, vyjadruje k tomu svoje pocity, oznamuje termíny, ktoré aj tak určuje niekto iný a vytvára tým dojem svojej dôležitosti - nerobí všetko, čo by robiť malo a čo by sa robiť dalo.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...