Diaľnica pri Prešove: To rozhodujúce je ešte stále pred nami. A je toho dosť

Správa o podpise zmluvy so zhotoviteľom diaľnice pri Prešove potešila, no zatiaľ to negarantuje dokončenie celej stavby. Kto sa dnes môže tešiť naozaj?

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Včera podpísal minister dopravy zmluvu o výstavbe diaľnice pri Prešove s konzorciom firiem, ktoré pred rokmi vyhralo súťaž o túto verejnú zákazku.

Podpis zmluvy znamená len to a iba to, že je rozhodnuté a spečatené, ktoré firmy budú za výstavbu diaľnice zodpovedať, za akých podmienok a na koľko peňazí sa môžu začať tešiť. Včera získali istotu, ktorú im už nikto len tak nevezme.

To sú zatiaľ jediní hráči v tejto hre, ktorí dnes majú naozaj úprimný dôvod oslavovať malé, ale pre nich veľmi významné víťazstvo. Minister v tejto hre včera dohral svoju rolu.

Slovensko je už dlhé roky závislé pri výstavbe diaľnic len od peňazí zo zahraničia. Ako krajina sme stratili schopnosť poskladať sa na ne vlastnými daňami.

Na slovenské pomery závratné množstvo cudzích peňazí z eurofondov nás doviedlo do situácie, že väčšine je ľahostajné aj to, kam všade putujú tie naše vlastné.

Európska komisia zatiaľ diaľnicu pri Prešove "neodklepla"

Financovanie diaľnice pri Prešove z eurofondov v súčasnosti potvrdené nie je.

Peniaze v štátnom rozpočte sú určené na niečo iné, nie na diaľnice. Na výstavbu slovenských diaľnic za vlastné sme postupne pozabudli.

Stavebné firmy a ich dodávatelia bez peňazí samozrejme stavať nebudú. Ich zamestnanci bez peňazí pracovať tiež dlhodobo nezvyknú.

Nastúpiť pred kamery a klepkať kladivkami nestojí takmer nič, no dopracovať sa k prvému motoristovi po novom úseku diaľnice, to je neporovnateľne ťažší oriešok.

Neostáva iné, len veriť

Áno, všetci veríme, lebo nám nič iné neostáva, že naša vláda naozaj splní všetky podmienky Európskej únie, aby nám únia cez eurofondy naozaj poslala peniaze od obyvateľov bohatších krajín na výstavbu diaľnice v Prešove. Vôľu má, no my sme tiež dobrovoľne pristúpili na jej podmienky, lebo sme chceli cudzie peniaze a tak ich musíme najprv splniť.

Nikto sa teda na základe včera podpísanej zmluvy ešte zatiaľ nezberá stavať a dokončiť v prešovskom lese ďalší úsek diaľnice medzi východom a západom našej krajiny.

Je už začaté všetko, čo Prešov zachráni?

Veľmi si prajem, aby sa od teraz zasa nepremrhali ďalšie roky pasívnym čakaním kompetentných a falošným uspokojovaním verejnosti z ich úst, aby bola v zápchach trpezlivá, veď predsa bola podpísaná zmluva, prípadne sa (dúfam, že to tak bude čoskoro) aj naozaj začalo stavať.

Aby sa nestalo, že kompetentní v skutočnosti nebudú robiť nič ďalšie, okrem pripisovania si zásluh, že akurát boli vo funkciách, keď minister podpísal zmluvu alebo keď robotníci kopali tunel a stavali mosty. V skutočnosti totiž budú stavať aj bez nich.

Prajem si, aby sa verejnosť nenechala uspať "víziami" kompetentných, že po dokončení diaľnice už konečne v Prešove zavládne dopravný raj, tak nech ich ľudia na niekoľko rokov prestanú otravovať každodennými zápchami a nechajú užívať svoje "zásluhy".

Alebo aby opäť nepodľahli pokušeniu vyrobiť "vinníka" mimo nich v prípade, že sa niečo pokazí alebo dokonca sami niečo pokazia. S tým máme v Prešove množstvo skúseností, tak sa už hádam poučíme.

Lebo ak nie, tak ľudu postačí opäť úplne málo - len ukázať prstom na niekoho, kto hovorí inak a koho treba ukrižovať - a skutočný vinník sa môže začať usmievať a užívať si pokoj.

"Začať" nerovná sa "dokončiť"

Hoci, úprimne povedané, táto manipulatívna hra zatiaľ v Prešove vždy kompetentným úspešne poslúžila na odpútanie pozornosti Prešovčanov inam od skutočnej podstaty väčšiny problémov.

Naučili sa tiež, že stačí sľúbiť ďalší "začiatok" v dostatočne vzdialenej budúcnosti a na rozbúrenú verejnú mienku to zafunguje ako spoľahlivé sedatívum.

Veď komu by dnes napríklad napadlo, že sám rezort, ktorého aktuálnemu šéfovi dnes "vďačíme" za podpis na zmluve, spackal prípravu výstavby diaľnice? Tak vážne, že dodnes musíme čakať na niečo, čo malo byť v poriadku už pred rokmi a v prešovských kopcoch už mohli robotníci dávno rúbať tunelovú dieru.

Čo robiť popri čakaní na dokončenie diaľnice?

Prešov nevyhnutne potrebuje uvádzať čo najskôr do života aj ďalšie účinné riešenia na zrýchlenie dopravy ľudí vnútri mesta a do mesta.

Nielen také, o ktorých sa dobre hovorí, ale v skutočnosti sú len drobnými a kozmetickými vylepšeniami.

V žiadnom meste také vedenie radnice - ktoré vidí svoju úlohu najmä v tom, že oznamuje a komentuje, čo robí minister, vyjadruje k tomu svoje pocity, oznamuje termíny, ktoré aj tak určuje niekto iný a vytvára tým dojem svojej dôležitosti - nerobí všetko, čo by robiť malo a čo by sa robiť dalo.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...