Opravuje sa zastávka na Marka Čulena, cítiť blízkosť volieb

Dnešný kontrolný deň som strávil na našom Sídlisku II. Prišiel som po diskusiách s občanmi na jar s návrhom, aby bol obnovený popukaný chodník na zastávke na ulici Marka Čulena.

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Spolu s poslancami za našu mestskú časť sme odsúhlasili túto opravu, dúfajúc, že úrad zabezpečí kvalitnú opravu za primerané náklady.

Oprava v súčasnosti prebieha, dôjde ku výmene obrubníkov, ktoré ohraničujú nástupnú plochu. Opravu mierne komplikuje plytko zakopaný kábel verejného osvetlenia.

Žiaľ, zrejme desiatky rokov starý chodník schátral tak, že je nutný hlbší zásah, nestačí len oprava asfaltu na povrchu, pretože asfalt za tieto roky už doslova "zmizol".

Zo zastávkou sa spája jeden príbeh, môj osobný. Je to jedna z dvoch zastávok, ktoré si pamätám ešte ako dieťa, keďže práve táto zastávka bola tou, kde som vystupoval pri mojej každodennej ceste do materskej školy na Októbrovej ulici. Do tej, kde je dnes základná umelecká škola.

Vtedy tam bol prístrešok, myslím, že modrý plechový, na dnešnú dobu už zastaralý a neestetický. No v prípade vetra a dažda bol funkčný, chránil cestujúcich pred nepriazňou počasia.

Dozvedel som sa, že sa v ňom po večeroch schádzali nespratníci, rušili obyvateľov ulice a tak bol prístrešok v dávnejšej minulosti odstránený, aby nespratníci nemali príležitosť sa tam zdržiavať kvôli iným činnostiam, ako čakanie na autobus.

Je jednou z mojich priorít, aby v meste fungoval systém mestskej hromadnej dopravy a cestovanie bolo popri vhodnej hustote spojov aj kultúrne.

V rámci tejto opravy sa opravuje len povrch nástupnej plochy. Prístrešok by na zastávku nepochybne patril tiež, no vzhľadom na okolnosti je to téme vhodná na konzultáciu s obyvateľmi, ktorí na to môžu mať tiež názor. Na dnešnom stretnutí som sa od okoloidúcich dozvedel, že by prístrešok privítali. V lokalite žije dosť starších ľudí, ktorí už autami nejazdia. 

Do balíka zlepšovania podmienok pre čakanie cestujúcich je aj schválenie zmluvy s reklamnou firmou, ktorá prevádzkuje reklamné prístrešky a jeden taký sľúbila pri zimnom štadióne. Hlasovalo sa o tom na zasadnutí zastupiteľstva pred prázdninami.

Pod mojim drobnohľadom je aj nedokonalá zástávka na Kolárovej ulici pri lesníckej škole, kde na úrade hľadajú spôsob, ako priblížiť hranu nástupnej platformy bližšie ku vozovke.

V nedeľu som bol na Terchovskej ulici, kde už stavebná firma začala výkopové práce na obratisku autobusov.

Na úrade som bol na sérii rokovaní o zastávkach pri záhradkárskej osade na Cemjate, smerom na Bzenov. Keďže autobusy prešovskej verejnej dopravy jazdia až do Bzenova a na území mesta sú záhrady, žiada sa tam vytvoriť zastávky. Zdanlivo jednoduché zadanie komplikuje fakt, že ide o štátnu cestu a za jednou krajnicou sú zvodidlá. Úrad už vypracoval riešenie a odhadol cenu, no tá sa mi na prvý pohľad zdá dosť vysoká, no nevidel som ešte projekt.

Voľby sú za dverami, nastal čas pripisovania si "zásluh"

Položartom sa hovorí, že hoci si prevádzku mesta platia obyvatelia vlastne sami, tak pred voľbami sa ku mnohým novým či opravovaným veciam v meste prihlásia mnohí a pripisujú si zásluhy za to či ono.

Systém samosprávy, hoci nie je priveľmi komplikovaný, je pre mnohých nezrozumiteľný a tak je pripisovanie si zásluh u slabšie informovanej verejnosti pomerne rozšírená disciplína.

Aj napriek tomu, sa snažím ako poslanec venovať viac pozornosti najmä veciam, ktoré by radnica mala alebo už zabezpečuje v našej mestskej časti.

Včera som bol na stretnutí s projektantom, stavebným dozorom, zástupcom odboru hlavného architekta a riaditeľkou materskej školy na ulici Československej armády. Pripravuje sa totiž zateplenie tejto materskej školy, projektantská firma momentálne dokresľuje projekt. Peniaze sú v rozpočte mesta schválené, no aj za optimálnych podmienok sa zrejme nebude môcť so samotnou stavnou začať skôr, ako na jeseň, kde hrozí riziko nepriaznivého počasia.

Zajtra je podobne zamerané stretnutie v domove seniorov na Cemjate.

Je takým malým paradoxom, že ide o zariadenia v našej mestskej časti, ktoré pokrývajú obidva konce ľudského života.

Pomaly sa končí júl, prvý mesiac prázdnin a dovoleniek, začína august a po ňom napriek teplote na teplomeri zrejme začne horúca politická jeseň, kde sa o mestských témach zrejme bude hovoriť viac, ako býva na jeseň zvykom.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...