Cyklotrasa cez Masarykovu. Prvý pokus sa nevydaril, ale nádej nezomiera

Vlani v lete vzbudil veľkú nevôľu pokus vytvoriť cyklotrasu na Masarykovej ulici v Prešove. Pozrime sa do zákulisia pokusu, na začiatku ktorého bol dobrý úmysel, ale realizácia nevyšla.

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

V Prešove je našťastie dosť nadšencov cyklistickej dopravy, téme sa venujeme aj na zasadnutiach komisie mestského zastupiteľstva pre dopravu.

Predseda komisie je známy prešovský cyklista, využívajúci bicykel v každej ročnej dobe, len škoda, že momentálne sa stále zotavuje po dopravnej nehode, kde ako cyklista utrpel zranenia po strete s autom.

Projekt Central Meetbike

Na radnici sa realizuje projekt Central Meetbike. Analyzuje situáciu v cyklodoprave Prešova (v novembri boli zverejnené prvé výsledky výskumu dopravného správania obyvateľov Prešov), momentálne je vytvorený návrh cyklistického generelu mesta.

V auguste pod vedením Ing. arch. Petra Steinigera vznikol návrh niekoľkých nízkorozpočtových opatrení na zlepšenie cyklodopravy v meste.

Podrobnosti môžete nájsť v článkoch a odkazoch na konci tohto textu.

Poznatky z Nemecka

Začiatkom roka som vycestoval do Rakúska a Nemecka, aby som na vlastné oči videl a zdokumentoval, ako vyzerá infraštruktúra pre cyklistov tam a poznatky preniesol domov.

Vznikla komentovaná fotoreportáž, ktorú si môžete pozrieť na konci tohto textu.

Fotoreportáž som odovzdal členom komisie pre dopravu a aj členom predstavenstva dopravného podniku, keďže témy cyklodopravy a verejnej dopravy spolu úzko súvisia, ako môžete vidieť hneď z úvodných fotografií v reportáži.

Viacerí sme si takto sprostredkovane mohli názorne predstaviť, ako vyzerá integrácia cyklodopravy do života moderného mesta.

Krátko na to sa vybralo niekoľko zamestnancov radnice na pracovnú cestu do zahraničia, kde si na vlastnej koži vyskúšali, aké to je jazdiť na bicykloch tam.

Vrátili sa s poznatkom, že tam sú vodiči, cyklisti a chodci na seba zvyknutí a tolerujú sa. Potiaľ je to v poriadku.

Zámer cyklochodníka na Masarykovej

Na zasadnutí komisie pre dopravu pred letnými prázdninami sme si so záujmom vypočuli informáciu, že počas prázdnin sa podobným spôsobom zrealizuje prepojenie sídliska Sekčov s cyklochodníkom okolo rieky Torysy. Formou kombinácie vodorovného a zvislého značenia.

To znelo dobre, obavy trochu vyvolávalo to, že sme nevideli žiadnu dokumentáciu.

Vyslovil som názor, že všetci účastníci premávky si budú musieť na "germánske" cyklochodníky zvyknúť a nepojde to bez starostlivej osvety. Že namaľovať čiary a osadiť značky nestačí, aby to hneď začalo fungovať.

Vysvetľovať dopredu verejnosti svoje kroky, však naša radnica stále nevie alebo nechce. Vedieme o tom dlhé diskusie, ale presvedčiť, že je to pri vážnych veciach potrebné a vhodnejšie, sa mi zatiaľ nedarí, dokonca sa stretávam s odporom a argumentami, že je to zbytočné a dokonca nežiadúce.

Počas letných prázdnin za pár dní pribudli na Kuzmányho, Masarykovej, Weberovej, Kúpeľnej a na ul. 17. novembra značky a zelené čiary. Dodatočne sme sa v zastupiteľstve dozvedeli, že "akcia" nebola krytá rozpočtom a treba presunúť asi 14 000 eur na tieto práce z inej rozpočtovej položky.

Výsledok vyvolal rozpaky, pripomína nedokončené a nepremyslené dielo. Vyvolal diskusie vo verejnosti a aj v mestskom zastupiteľstve. Pochvalné veru neboli.

Problém, ktorý svojím nadšením a asi aj s dobrým úmyslom spôsobil niekto iný, sa vrátil aj na pôdu komisie pre dopravu.

Najväčšiu kritiku si zaslúžili kolízie na chodníku na Masarykovej ulici. Chodci nerešpektujú "zelené čiary" na chodníku a tak jazda na bicykli tam vôbec nie je príjemná a ani bezpečná.

Realizátor (o projektantovi radšej nehovorím) si príliš veľa starostí nerobil s kolíznymi bodmi. Tam, kde technické podmienky nie sú vhodné pre bezpečnú jazdy na bicykli, "vypomohli" dopravné značky. Ich efekt je však mizivý, väčšina ľudí ich buď nepozná alebo nerešpektuje.

Najhoršie však je, že nikto nevysvetlil verejnosti pointu celého pokusu. Miestne médiá priniesli články s informáciami o kolíziách.

Chýba ohľaduplnosť, ale najmä osveta

Je pravda, že v germánskych krajinách si obyvatelia rokmi zvykli na potrebu vzájomnej ohľaduplnosti medzi vodičmi, cyklistami a chodcami. U nás je ohľaduplnosť na nižšej úrovni.

Bolo jasné, že nejako začať treba. Aj to sme vedeli, že na výchovu k ohľaduplnosti by cyklochodník mal byť premyslený a takpovediac vzorový. Bez zákerných konfliktých bodov, ktoré budú odpútavať pozornosť. Čiže zvoliť veľmi starostlivo pilotné miesto resp. trasu.

Po inšpiráciu sa nemuselo ísť ďaleko, stačilo napríklad do Košíc. Je pravda, že aj tam nie je všetko všade v poriadku, ale výberom tých dobrých skúseností sa dá "vyskladať" finančne únosný vzor.

Ale prinajmenšom sa dala osvojiť zásada, že keď sa niečo robí, nemožno to robiť polovičato.

Čo ďalej?

Našťastie rýchlo sa našla zhoda v tom, že letný pokus nevyšiel podľa predstáv jeho autorov.

Pri jesennom prerokovávaní generelu cyklistickej dopravy Prešova sme videli projekty nového riešenia najexponovanejších kritických miest prepojenia Sekčova a Torysy, týkajúce sa práve Masarykovej ulice.

V mnohom pripomínali tie dobré vzory, ktoré môžete vidieť aj na fotoreportáži z Nemecka a Rakúska. Možno sú na prvý pohľad trochu prehnané, ale keďže ide o novinku, ktorá by mala byť veľmi názorná a neprehliadnuteľná aj pre vodičov a chodcov, nemusí to byť na začiatok na škodu.

Naviac už existuje aj návrh niekoľkých nízkorozpočtových opatrení na podporu bezpečnosti cyklodopravy v iných častiach mesta, spomínaný v úvode.

Realizuje sa aj môj návrh, aby v územnom pláne mesta vznikol a bol jeho záväznou časťou aj samostatný výkres cyklistickej dopravy. Doposiaľ cyklodoprava, ako fenomén, pre územný plán totiž prakticky neexistovala.

Ak všetko pôjde ako má, v prvých mesiacoch tohto roka by územný plán mal postúpiť do schvaľovania v mestskom zastupiteľstve. Potom by mala byť koncepcia vedenia cyklotrás po meste prvýkrát jasná a najmä záväzná aj pre stavebný úrad.

(Tip: Poklikaním na obrázok otvoríte fotoreportáž v samostatnom okne, kde si tempo prepínania obrázkov môžete určovať sami.)

Dosiahnúť úroveň Nemecka v integrovaní cyklodopravy do života mesta asi ešte nejaký čas potrvá. Začal ekonomicky nie veľmi priaznivý rok, čo sa možno odrazí aj v tejto oblasti a realizácia sa bude musieť prispôsobiť nelichotivej situácii v mestskej pokladnici.

Verím však, že postupne sa pohyb po meste na bicykloch stane pre mnohých Prešovčanov prirodzenou súčasťou života. Vhodne doplní verejnú dopravu a spolu s ďalšími opatreniami pomôže upokojiť automobilovú dopravu v meste, ušetrí Prešovčanom čas, peniaze a utuží zdravie.

V budúcnosti by som na mojich poslaneckých internetových stránkach chcel priniesť ďalšie názorné príklady, pomocou ktorých sa budem snažiť prinášať osvetu medzi tých, ktorí o cykloopatreniach v našom meste rozhodujú.

Privítam o nich diskusiu, či už priamo pod týmto článkom alebo na facebooku.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.