Skládky a spaľovne na Slovensku

Pravidelne aktualizovaný prehľad medializovaných informácií. Najnovšie informácie sú na začiatku stránky. Podobne spracované informácie o iných kauzách hľadajte v obsahu.

Prešovčania protestujú proti spaľovni

Nesúhlas s plánovaným rozšírením kapacity spaľovne nebezpečných odpadov v Prešove vyjadruje čoraz viac občanov. Spoločnosť, ktorá spaľovňu prevádzkuje, preto uvažuje, že by zámer uskutočnila v neďalekom Veľkom Šariši.

Petíciu k...

05. 06. 2008 | čítať ďalej...

Prešov: Petícia proti spaľovni bude k dispozícii aj v centre mesta

Prešov – Počas Dní mesta Prešov chcú členovia združenia Priateľov Zeme-SPZ získať od občanov približne 2 000 ďalších podpisov pod petíciu proti rozšíreniu spaľovne nebezpečných odpadov v Prešove. V infostánku na Hlavnej ulici...

03. 06. 2008 | čítať ďalej...

SDKÚ žiada prezidenta vrátiť novelu stavebného zákona

Bratislava - Poslanecká novela stavebného zákona z dielne nominantov strany SMER-SD Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovačócyho je nesystémové a zbytočné riešenie. Vládny návrh stavebného zákona, ktorý je novou právnou normou, je...

03. 06. 2008 | čítať ďalej...

SIŽP povolenie na výstavbu skládky v Pezinku nezrušila

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zatiaľ nerozhodla o zrušení vydania integrovaného povolenia na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Ako pre TASR reagoval hovorca inšpekcie Michal Štefánek, konanie je prerušené....

30. 05. 2008 | čítať ďalej...

Povolenie stavať v Pezinku skládku inšpekcia nezrušila

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zatiaľ nerozhodla o zrušení vydania integrovaného povolenia na výstavbu skládky odpadov v Pezinku.

30. 05. 2008 | čítať ďalej...

Petíciu proti rozšíreniu prešovskej spaľovne odpadov podpísalo 4500 občanov

Prešov - Petíciu proti plánovanému rozšíreniu kapacity spaľovne nebezpečných odpadov spoločnosti Fecupral v Prešove podpísalo do dnešného dňa 4500 občanov mesta a okolitých obcí. Podpisy pod petíciu začali zbierať 27. apríla...

29. 05. 2008 | čítať ďalej...

Absurdná a účelová novela (stavebného zákona)

Nikto zo samosprávy si nedal tú námahu, či skôr nenašiel odvahu, aby verejne a nahlas upozornil na to, čo sa chystá, a protestoval proti tomu.

27. 05. 2008 | čítať ďalej...

Smer vidí za skládkou Dzurindu

Nominant Smeru na čele úradu, čo skládku odobril, figuruje v orgánoch firiem žiadateľa.

27. 05. 2008 | čítať ďalej...

Čo majú spoločné

Predseda Smeru vyhlasuje, že jeho strana nemá so skládkou v Pezinku „nič spoločné“. Pritom z dvoch Manovcov, ktorí ju tam chcú mať, jeden za Smer kandidoval, druhý je v jeho okresnej rade a obsadil verejnú funkciu ako nominant...

26. 05. 2008 | čítať ďalej...

Za skládkou je stále Smer

Skládku v Pezinku už stavia iná firma, ale prepojenie na Smer zostalo. Ján Man starší presunul výstavbu spornej skládky na obchodných partnerov.

26. 05. 2008 | čítať ďalej...

Mladí zelení vyzývajú pezinského viceprimátora, aby odstúpil z funkcií

Bratislava - Mimovládna organizácia Mladí zelení dnes vyzvala poslanca Národnej rady SR Jána Čecha (Smer-SD), aby odstúpil z postu viceprimátora Pezinka a dobrovoľne sa vzdal mandátu poslanca v mestskom zastupiteľstve...

26. 05. 2008 | čítať ďalej...

Smer bojuje za developerov

Ficovi poslanci presadili, že súkromné firmy majú väčšiu silu ako obce a mestá.

23. 05. 2008 | čítať ďalej...

Primátori: Novela stavebného zákona je vyrobená na "kauzu Pezinok"

Primátori krajských miest nesúhlasia s parlamentom schválenou novelou stavebného zákona, považujú ju za absurdnú a účelovú. Preto požiadajú prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby novelu nepodpísal.

23. 05. 2008 | čítať ďalej...

Podľa primátorov novela stavebného zákona nahráva investorom

Primátori krajských miest nesúhlasia s parlamentom schválenou novelou stavebného zákona, považujú ju za absurdnú a účelovú. Preto požiadajú prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby novelu nepodpísal.

Zhodli sa na tom na dnešnom...

23. 05. 2008 | čítať ďalej...

Poslanci zjednodušili stavbu skládky v Pezinku

Za absolútne účelovú považuje pezinský primátor Oliver Solga novelu zákona, čo podnikateľom povoľuje vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie.

22. 05. 2008 | čítať ďalej...

Podnikateľ a staviteľ si bude môcť vybrať územný plán

Parlament schválil novelu, ktorá povoľuje podnikateľom vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. Stavebné úrady by mali rozhodovať podľa toho, ktorý územný plán si žiadatelia o územné rozhodnutie...

22. 05. 2008 | čítať ďalej...

Inšpekcia vyzvala zastaviť práce na pezinskej skládke

Slovenská inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát ŽP Bratislava vyzvala stavebníka Westminster Brothers, INC na bezodkladné zastavenie prác na stavbe skládky v Pezinku.

SIŽP vyzvala stavebníka, aby zastavil práce na skládke...

21. 05. 2008 | čítať ďalej...

Na skládke v Pezinku stavajú. Dostanú pokutu

Nepovolená skládka v Pezinku sa predsa stavia. Štátni inšpektori životného prostredia potvrdili, že sa na mieste neťaží hlina, ale napriek zákazu budujú miliardovú skládku.

20. 05. 2008 | čítať ďalej...

Veľkošarišania nechcú separačný dvor a skládku

V lokalite Lapanč v katastri Veľkého Šariša má vyrásť recyklačný dvor. Obyvatelia sú proti. Prekáža im najmä doprava, ktorá by zaťažila obytnú zónu vo Veľkom Šariši. Podali aj hromadnú pripomienku v rámci posudzovania vplyvov na...

19. 05. 2008 | čítať ďalej...

Fishy smell lingers over Pezinok waste dump

Claim and counter-claim over work at banned site.

19. 05. 2008 | čítať ďalej...

Inšpektori: Nevieme, či sa stavia

Doterajšie kontroly nezákonné práce neobjavili, nové objekty však áno. Dozor sa začne dnes.

16. 05. 2008 | čítať ďalej...

Inšpekcia v piatok skontroluje skládku v Pezinku

Inšpektorát životného prostredia (IŽP) začne v piatok 16. mája vykonávať štátny stavebný dohľad nad výstavbou skládky v Pezinku.

15. 05. 2008 | čítať ďalej...

Údajnú výstavbu skládky v Pezinku rozoberal parlament

Bratislava - Poslanci parlamentného výboru pre životné prostredie si na svoje zasadnutie 15. mája predvolajú zástupcov bratislavského Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) a krajského stavebného úradu. Majú vysvetliť, aké...

13. 05. 2008 | čítať ďalej...

Pezinčania sa na vlastné oči presvedčili, ako im "nestavajú" skládku

Asi 700 Pezinčanov aj aktivistov z iných miest v piatok absolvovalo pochod proti výstavbe skládky odpadov vo svojom meste.

10. 05. 2008 | čítať ďalej...

Spor o pezinskú skládku pokračoval pochodom

Pezinok - Pezinčania dnes opäť vyšli do ulíc svojho mesta, aby protestovali proti plánovanej výstavbe skládky odpadu len niekoľko stoviek metrov od jeho historického centra. Demonštrovali preto, že skládka sa napriek chýbajúcemu...

09. 05. 2008 | čítať ďalej...

Obce okolo Pezinka hovoria skládke áno

Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu sú za výstavbu skládky odpadov v schválenej Novej jame v Pezinku, proti ktorej je veľký odpor občanov i mesta.

09. 05. 2008 | čítať ďalej...

Malokarpatský región skládku v Pezinku chce

Bratislava - Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu (ZMOMKR) sú za výstavbu skládky odpadov v schválenej Novej jame v Pezinku, proti ktorej je veľký odpor občanov i mesta.

Súhlas združenia dnes...

09. 05. 2008 | čítať ďalej...

K aktivistom proti pezinskej skládke sa pridáva aj Ekofórum

Ekofórum vyzýva občanov, aby sa zúčastnili na piatkovom protestnom pochode

08. 05. 2008 | čítať ďalej...

Na inšpekciu životného prostredia podali pre skládku sťažnosť

Pezinok - Občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta podáva sťažnosť na zvláštny postup inšpektorov Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) pri kontrole výstavby skládky odpadov v Pezinku.

Inšpektori si počas...

07. 05. 2008 | čítať ďalej...

Inšpekcia: Na skládke sa nestavia

Inšpekcia životného prostredia tvrdí, že na skládke v Pezinku sa ťaží hlina. Miestni aktivisti to považujú za absurdné.

06. 05. 2008 | čítať ďalej...

"Staviteľ" pezinskej skládky vracia úder aktivistom aj primátorovi

Spoločnosť Pezinské tehelne a.s. podala v pondelok prostredníctvom svojho štatutárneho zástupcu Jána Mana trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.

Reagovala...

05. 05. 2008 | čítať ďalej...

Tehelne podali na primátora Pezinka trestné oznámenie

Pezinok - Spoločnosť Pezinské tehelne a.s. podala dnes prostredníctvom svojho štatutárneho zástupcu Jána Mana trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy....

05. 05. 2008 | čítať ďalej...

Čoho sa tak bojí(me)?

Nepochopiteľná reakcia pre­miéra Roberta Fica po tom, ako bol pristihnutý pri spáchaní dopravného priestupku, je ďalším dôkazom – ak ešte vôbec nejaký potrebujeme – že slovenská identita je veľmi vratká.

05. 05. 2008 | čítať ďalej...

Drzá firma z Delaware

Na začiatku marca Slovenská inšpekcia životného prostredia napravila prešľap svojej bratislavskej úradovne a vydala predbežné opatrenie, aby sa skládka odpadov v Pezinku prestala (až do právoplatného rozhodnutia) stavať. Napriek...

05. 05. 2008 | čítať ďalej...

Napriek zákazu sa na skládke pracuje

Na mieste plánovanej skládky v Pezinku pracujú stavebné mechanizmy, hoci jej stavba je zakázaná. Inšpekcia životného prostredia a polícia zatiaľ nezasiahli.

03. 05. 2008 | čítať ďalej...

V Pezinku stavajú skládku napriek zákazu

Pezinok - V Pezinku sa rozbehla výstavba kontroverznej skládky, ktorou sa po februárových protestoch stoviek obyvateľov tohto vinohradníckeho mesta zaoberala aj vláda.

ČTK o tom dnes informovali zástupcovia občianskej iniciatívy...

02. 05. 2008 | čítať ďalej...

Pezinok dal skládku, ktorú nechce, na pohľadnicu

Schránku riaditeľa inšpekcie zaplnia pohľadnice jamy, kde má vzniknúť skládka.

30. 04. 2008 | čítať ďalej...

Neapolu v lete znovu hrozí kríza s odpadom

Rím - V Neapole opäť vypukol poplach kvôli odpadkom. Maximálne za 69 dní sa v regióne Kampánia znovu zaplnia skládky, v ktorých za posledné mesiace zlikvidovali 700.000 ton odpadu.

Okrem toho do konca júla vypršia zmluvy, ktoré...

28. 04. 2008 | čítať ďalej...

Radnica pripravuje výstavbu bazénu

Prioritou prešovského primátora Pavla Hagyariho ohlásenou pre tento rok je výstavba 50-metrového krytého bazénu. Teraz primátor uviedol, že reálnejšie je hovoriť o jeho dokončení v prvom štvrťroku 2009. Bazén sa bude stavať na...

22. 04. 2008 | čítať ďalej...

Rozbiehajú petíciu proti rozšíreniu spaľovne Fecupral

Občianske združenie (OZ) Priatelia Zeme začalo včera zbieranie podpisov na petíciu proti 21-násobnému zvýšeniu kapacity spaľovne nebezpečných odpadov Fecupral v Prešove. Petíciou žiadajú Ministerstvo životného prostredia SR a...

18. 04. 2008 | čítať ďalej...

Ochranári a investor sa sporia pre spaľovňu v Prešove

Ekológovia z organizácie Priatelia Zeme tvrdia, že spoločnosť Fecupral, ktorá plánuje spaľovňu postaviť, chce do nej odpady dovážať zo zahraničia.

17. 04. 2008 | čítať ďalej...

Na Deň Zeme bude ďalší happening proti skládke odpadu v Pezinku

Bratislava - Občianska iniciatíva "Skládka nepatrí do mesta" opäť upozorní na kontroverzný plán výstavby novej skládky odpadu v Pezinku.

O vývoji kauzy po úspešnej občianskej demonštrácii z februára bude iniciatíva...

16. 04. 2008 | čítať ďalej...

Na skládku v Pezinku upozorní ďalší koncert

Bratislava - Občianska iniciatíva (OI) Skládka nepatrí do mesta na Deň Zeme, 22. apríla plánuje znovu upozorniť na kontroverzný plán výstavby novej skládky odpadu v Pezinku. Po úspešnej občianskej demonštrácii z februára sa...

16. 04. 2008 | čítať ďalej...

Spaľovňa nebezpečných odpadov chce zvýšiť objem

Časť Prešovčanov pred niekoľkými týždňami znepokojila informácia o snahe spoločnosti Fecupral zvýšiť kapacitu miestnej spaľovne nebezpečných odpadov. Namiesto súčasných tisíc by tak mohla po modernizácii spaľovať až 21-tisíc ton...

26. 03. 2008 | čítať ďalej...

Fico mal o skládke zlé informácie

Primátor Pezinka Oliver Solga si myslí, že úradníci premiéra zavádzali zámerne.

08. 03. 2008 | čítať ďalej...

Fecupral: Nebezpečný odpad nevyrábame!

Predstavitelia spoločnosti Fecupral sú znepokojení informáciami, ktoré v poslednom čase v Prešove rezonujú. Preto sa ich podľa konateľa Štefana Hanigovského rozhodli dať na pravú mieru. Problém súvisí so zámerom Fecupralu...

07. 03. 2008 | čítať ďalej...

Zastavili výstavbu skládky v Pezinku

Bratislava - V Pezinku sa zatiaľ nesmie stavať skládka odpadov, ktorá vyvolala protesty tamojších občanov. Slovenská inšpekcia životného prostredia totiž zrušila rozhodnutie bratislavského inšpektorátu, že odvolanie proti...

06. 03. 2008 | čítať ďalej...

Zastavenie výstavby skládky považujú Pezinčania za plus

Bratislava - Pezinčania považujú zrušenie rozhodnutia, ktorým sa umožňuje okamžitá výstavba skládky, za pozitívny signál. "Slovenská inšpekcia životného prostredie nám dala za pravdu a zrušila rozhodnutie pre jeho nezákonnosť. Je...

05. 03. 2008 | čítať ďalej...

Aktvisti privítali pozastavenie výstavby skládky v Pezinku

Bratislava - Aktivisti z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta privítali rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorým bolo umožnené odvolanie voči integrovanému povoleniu povoľujúcemu výstavbu...

05. 03. 2008 | čítať ďalej...

Inšpekcia pozastavila výstavbu spornej skládky v Pezinku

Bratislava - V Pezinku sa zatiaľ nesmie stavať krajská skládka odpadov, ktorá vyvolala protesty tamojších občanov a dohady o nečistom postupe úradníka z vládneho Smeru-SD. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) totiž...

05. 03. 2008 | čítať ďalej...

<

1

2

3

4

5

6

7

>

Úradné dokumenty
I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most - zamietnutie odvolaní

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje vydanie rozhodnutia o zamietnutí odvolaní č. OU-PO-OVBP2-2014/19127/62950/ŠSS-ST zo dňa 25. 7. 2014 proti rozhodnutiu Mesta Prešov, prot. č. B/12800/2013-Tu zo dňa 28. 2. 2014.

Diaľnica D4 Bratislava, Jarovce - Ivanka, Sever

Návrh kompenzačných opatrení.

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most - územné rozhodnutie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje vydanie územného rozhodnutia o umiestnení líniovej stavby, prot. č. B/12800/2013-Tu zo dňa 28. 2. 2014

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...