Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický politik. Čo stojí za jeho popularitou? Kto ho dokáže prekonať a ako dopadnú voľby? V rozhovore pre Topky na tieto otázky odpovedá politológ Radoslav Štefančík.
Na Slovensku štrajkujú učitelia, sestry podávajú výpovede a hovorí sa stovkách či dokonca miliardách eur plýtvania či podozrenia z korupcie. A Smer má podľa prieskumov okolo 36 %, prečo?
Percentá Smeru by som nevidel ako osobitnú kategóriu, mali by sme ich vnímať spoločne s percentami SNS. Sociológ Vladimír Krivý v deväťdesiatych rokoch obhajoval tézu, že existuje prepojenie medzi voličmi predvojnovej HSĽS a HZDS. Inak povedané, na Slovensku existuje okrem iných aj určitý sociálny segment, ktorý podlieha čaru populizmu, má sklon k autoritárskym typom vládcov, nemá vyvinutý vzťah k právnemu štátu, spochybňuje myšlienky liberálnej demokracie, verí v silu východu a v úpadok západu.
A niekto tento segment predsa musí zastupovať. Raz je to SNS, potom HZDS, KSS, inokedy Smer. Takže, pokiaľ nebude mať Smer reálnu náhradu, tá jedna štvrtina až tretina slovenských občanov s právom voliť bude aj naďalej dôverovať stranám ako Smer alebo SNS, a to bez ohľadu na ich škandály. Majú to totiž v krvi, je to ich mentálne dedičstvo s koreňmi kdesi v predvojnovom Československu.
Ako by ste zhodnotil po štyroch rokoch vládu Smeru? Posunul Fico krajinu dopredu?
Určite posunul, ale smerom dozadu. Stačí si všímať titulky zahraničných periodík. Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, z pohľadu ekonomických reforiem dokonca ako vzor aj pre staré členské štáty EÚ. Boli sme stabilnou súčasťou NATO s jasne definovanými hodnotami. Dnes je Slovensko prezentované ako zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami, neschopná poučiť sa z vlastnej minulosti.
O čom sú sociálne balíčky Smeru?
Sociálne balíčky sú prejavom permanentnej kampane, ktorú Smer za verejné peniaze začal viesť už v momente, keď zostavoval vládu. Ide o ovplyvňovanie sociálnych segmentov (študentov, dôchodcov) za účelom zvyšovania svojich voličských preferencií, na úkor upadajúcej strednej vrstvy, ktorá to celé musí zaplatiť.
Prečo je Fico stále taký populárny u bežných Slovákov? Známa slovenská politologička Soňa Szomolányi povedala, že Fico nie je ničím výnimočný politik. Naozaj je to tak?
Do istej miery pani profesorke rozumiem. Napríklad taká nemecká filozofka židovského pôvodu Hannah Arendt sa na adresu istého Adolfa Eichmanna ešte pred jeho popravou vyjadrila, že to bol len obyčajný nemecký úradník, žiadna ozruta. A pritom bol spoluzodpovedný za životy miliónov Židov zavraždených v koncentračných táboroch. Ako človeka z mäsa a kostí je možné skutočne vnímať aj Roberta Fica.
Nebolo by to však voči nemu úplne fér. Je to predsa dvojnásobný premiér, schopný osloviť milión ľudí, s nadaním udržať pokope jeden veľký stranícky kolos. V podmienkach slovenského straníckeho systému fakt obdivuhodné. V mojich očiach je Robert Fico mimoriadne inteligentný človek a nadaný politik. Ak by už nerobil politiku, viem si ho predstaviť, ako obľúbeného učiteľa politológie, pretože jeho chápanie politiky je obzvlášť trefné. Len neviem, či by docent Fico robil za 750 eur v čistom. Jedine, ak by predal tie svoje luxusné hodinky.
Je obyčajný pragmatik alebo je za jeho rozhodovaním nejaká filozofia či ideológia?
Ak by bol Robert Fico filozof, sedel by zavretý v knižnici a dumal nad podstatou našej existencie. Ak by sme za ním chceli nájsť nejakú ideológiu, napríklad sociálnu demokraciu, ku ktorej sa hrdo hlási, poznali by sme ho ako zástancu zrovnoprávnenia homosexuálnych partnerstiev, obhajcu práv imigrantov, odporcu primitívneho nacionalizmu a určite by sa prezentoval rezervovaným prístupom k cirkevným autoritám. Lenže takto ho nikto z nás nepozná.
Robert Fico je učebnicový typ pragmatika. Napokon, prečo by Robert Fico aj bol sociálny demokrat. Z historickej skúsenosti vieme, že slovenský národ sa vyznačuje sklonmi k autoritárskemu nacionalizmu, než k hodnotám tradičnej sociálnej demokracie, ktorú poznáme z krajín západnej Európy. Sociálna demokracia nikdy nebola dôležitou silou slovenských dejín a dodnes to tak ostalo.
Nie je kampaň Smeru založená na utečencoch a heslách ako chránime Slovensko trochu škandalózna?
Je viac ako škandalózna. Kampaň na utečencoch si v západnej Európe robia len radikálne až extrémistické formácie. Fico sa zahráva s ohňom. Burcuje človeka proti inému človeku, čo je skôr typické pre autoritárske režimy a nie pre liberálne demokracie. Pritom z historickej skúsenosti by sme mali mať povinnosť pomáhať. Presne tak, ako tisíckam Slovákov a Čechov, Maďarov a Poliakov pomáhali kedysi Rakúšania, Švajčiari, Nemci. Akoby zabudol vôl, že teľaťom bol.
Potrebuje Smer silného oponenta alebo je možný jeho rozklad zvnútra? Mečiar, dá sa povedať, sa zdiskreditoval sám, ale Ficov Smer vyzerá byť silnejší...
Tu by som odkázal na to, čo som už povedal predtým. Fico sa opiera o jeden silný socioekonomický segment. To nie je o Ficovi alebo o Smere, ale konkrétnom segmente ľudí so svojimi hodnotovými orientáciami. Mečiarovo HZDS upadalo kvôli nástupu Ficovho Smeru. Jeden populista nahradil druhého. Na druhej strane, Fico spravuje svoju stranu zodpovednejšie, vyhýba sa chybám smerom k vnútrostraníckym štruktúram, a pravdepodobne netrpí takým stupňom paranoje ako Mečiar. Ficova popularita v každom prípade raz skončí, ale bude to viac zásluhou nástupu Fica II alebo Mečiara III, ale nie kvôli nejakým pravicovým súperom.
Smer má vyše 70 nevýrazných poslancov, ľavicového revolucionára Blahu a možno jedinú političku, ktorá vyhovuje definícii progresívnej ľavice, Moniku Beňovú Flašíkovú. Čo drží pohromade Smer? Sú to biznis záujmy?
Všimnite si, že ak sa niečo v tomto štáte zomelie, ide spravidla o ľudí nejakým spôsobom napojených na Smer. Od toho bezvýznamného výrobcu diplomoviek z Piešťan, cez primátora Považskej Bystrice s viacerými funkcionárskymi úväzkami, cez odborníka na masáže, až po veľké miliónové kšefty s kompou, diaľnicami, tunelmi, futbalovými štadiónmi a neviem čím všetkým ešte. Ak Smer niečo drží pokope, nie sú to iba obrovské obchody hlavných akcionárov Smeru so štátom, ale aj tie najdrobnejšie kšeftíky radových členov Smeru s verejnými inštitúciami. Inak povedané, štát je dojnou kravou a všetci ľudia okolo Smeru si chcú, či už viac alebo menej, odchlipnúť z jej lahodného mliečka. Na Slovensku existujú dva spôsoby ako prenáramne zbohatnúť. Vyhrať v lotérii alebo obchodovať so štátom, ktorý spravuje práve Smer.
Aké heslá, téma, kampaň zaberá na Slováka najviac?
Záleží od momentálnej situácie. Pred časom sa zdalo, že by to mohla byť téma rómskej populácie, pred pár týždňami utečenecká vlna, dnes alarmujúci stav upadajúceho školstva a oligarchami vyrabovaného zdravotníctva. Politika je umenie možného, je nevyspytateľná, niekedy sa ťažko predvída. Pozrite si napríklad tlačenú verziu predvolebného programu SaS, nie toho na webovej stránke. O téme utečencov takmer žiadna zmienka a dnes je protiimigračný apel ich hlavným predvolebným posolstvom.
Na našej pravici je veľa malých strán. Hovorí sa, že by im pomohlo spájanie. Ale je to vôbec možné?
Odmietam myšlienku fungovania pravicového Smeru. Strana spravidla reprezentuje určitý socioekonomický segment. Problémom, a možno aj výhodou slovenskej pravice je, že strany reprezentujú viacero segmentov, konfesionálny, liberálny a nacionalistický. Takže je prirodzené, že tu ešte dlho bude jedna strana zastupujúca záujmy konfesionálne orientovaného voliča, jedna bude reprezentant voliča s voľnomyšlienkárskymi postojmi a potom tu bude aspoň jedna strana, ktorá vyjadruje záujmy maďarskej menšiny. Takže minimálny počet strán od stredu smerom na pravo bude ešte dlho v počte tri, prípadne plus jeden subjekt reprezentujúci tzv. protestného voliča. Žiadny veľký pravicový Smer pre tieto dôvody nepredpokladám.
Môže byť Radoslav Procházka druhým Mikulášom Dzurindom?
Na Mikuláša Dzurindu ešte dlho nikto nedozrie. Pozrite si rozhovory s ním. Majú hlavu a pätu, obsahujú myšlienku, Dzurinda sa pevne hlási k hodnotám západnej civilizácie, nelavíruje medzi jedným a druhým, ako napríklad Fico. Iste, prepočítal sa pri nominácii Eduarda Kukana za kandidáta na hlavu štátu alebo pri vedení strany, keď do popredia vyletela Iveta Radičová. Keby za ňou pevne stál, jej vláda by to ustála.
Porovnávať Procházku s Dzurindom je teda určite neprístojné. Vezmime si taký prozaický príklad. Dzurindu som videl na televíznej obrazovke opitého iba raz, keď nezvládol oslavu narodenín bývalého prezidenta Schustera. Sieť ešte ani v parlamente nie je a už sa predsedovi očká ligocú, pričom večer povie jedno a na druhý deň, už s triezvou hlavou a „vyprošťovákom“ v žalúdku tvrdí niečo iné. Takto sa nespráva zodpovedný politik. Ale nemožno vylúčiť, že o takých 10 – 15 rokov dozrie aj Procházka na kvality Mikuláša Dzurindu. Ak ešte bude v politike. Veď ani Dzurinda sa nestal predsedom vlády hneď potom, ako odišiel od koľajnice.
Čo sa stalo so SASkou? Z dravej proreformnej strany postupne odišli viaceré tváre a v súčasnosti bojuje o holé parlamentné prežitie.
SaS sa od počiatku definovala ako strana protestných voličov, hoci bola dlho úplne mylne prezentovaná ako liberálny subjekt. To znamená, že okrem užívateľov ľahkých drog oslovovala aj ľudí s nedôverou voči etablovaným politickým stranám. Lenže z historickej skúsenosti Slovenska vyplýva, že ak strana vyletí z mimoparlamentného prostredia priamo do vlády, býva tým najnestabilnejším subjektom. Klinec do rakvy zabila SaS svojim prístupom k Radičovej vláde. Namiesto podpory ju pomohla povaliť.
SaS nesie hlavnú vinu za pád Radičovej vlády, teda spolu s Matovičom a ešte niekoľkými ďalšími poslancami. SaS pomohla povaliť vládu, do ktorej pravicový volič vkladal toľko nádeje. A zároveň tým dostal Smer do nekontrolovateľnej mocenskej pozície schopnej ovládať azda každú bunku v tejto spoločnosti. No a v konečnom dôsledku, z dnešného pohľadu, Sulík zabíja liberalizmus a tým aj svoj projekt liberálnej strany, keď sa prezentuje slovníkom hodným ktoréhokoľvek radikála alebo extrémistu.
Naopak, Slovenskej národnej strane pod Andrejom Dankom namerali prieskumy až 10 percent. Ako je to možné? Čo môže za nárast národniarov?
Budem k vám úprimný, neverím žiadnej slovenskej agentúre, ktorá meria voličské preferencie. Viaceré indície, aj ľudia z tohto prostredia mi naznačili, že kupovanie prieskumov alebo ich manipulácia skutočne existuje. Aj keď to ťažko dokázať.
Avšak odhliadnuc od môjho dešpektu k prieskumom verejnej mienky pri tejto otázke by som odkázal už na vyššie vyslovené. SNS spolu so Smerom reprezentuje určitý sociálny segment. Ak je volič nespokojný s Ficom, ide k SNS a naopak. Keby teraz Fico pritvrdil a začal opäť tárať o starých Slovákoch, Jánošíkovi, preskočil by vatru zvrchovanosti, prípadne by začal verbálne napádať maďarskú menšinu, voličské preferencie by sa opäť preskupili. Lenže SNS pod hranicou piatich percent si dnes Fico nemôže dovoliť, keďže s ňou počíta do budúcej vlády. Žiadna iná strana totiž nebude pre Smer takým stabilným partnerom, ako práve SNS.
Pokles preferencií platí aj pre vždy stabilné KDH. Ľudia ako Jozef Mikloško či Pavol Hrušovský na kandidátke môžu svedčať iba o zotrvačnosti, prežívaní. Môže sa pri súčasnom trende stať, že v ďalších parlamentných voľbách neprejdú do parlamentu?
Výhodou KDH je, že má svojich stabilných voličov, teda ľudí s hodnotovými orientáciami pod vplyvom náboženstva. T. j. bez ohľadu na personálnu výbavu, ktorá je v týchto voľbách na kandidátke KDH skutočne mizerná, dosiahne vždy tých svojich osem percent. Takže v prípade KDH by som nebol skeptik. Z jeho radov už odišlo skutočne niekoľko silných politických osobností, no napriek tomu si stále udržiava svoj percentuálny štandard.
Ako hodnotíte vzostup strán ako Boris Kollár, SKOK! či Šanca?
Boris Kollár dnes predstavuje alternatívu pre protestného voliča, ako napríklad kedysi Richard Sulík. Netreba však zabúdať, že aj Kotleba predstavoval alternatívu pre protestných voličov a dnes je banskobystrický úrad župana semenisko politických extrémistov. Skok a Šancu sa neoplatí komentovať. Sú to strany, ktoré niekoľko mesiacov po voľbách buď ukončia svoju aktivitu, alebo sa z nich stane diskusný krúžok. Čo napríklad vieme o Šanci? Asi len toľko, že má predsedníčku s veľkými okuliarmi a okrúhlou tvárou, ale to je asi tak všetko.
Čo by pomohlo pravicovým stranám podľa Vás?
Pravicovým stranám by v prvom rade pomohlo, keby sa ich predsedovia vzdali myšlienky, že sú ich majiteľmi. Platí to minimálne v prípade OĽaNO a SaS. Viac by mali pracovať v regiónoch, budovať stranícke štruktúry, nespoliehať sa len na sociálne siete a prezentáciu svojich lídrov. Pred voľbami by mali určite ukázať vôľu, že dokážu navzájom spolupracovať a podržať vlastnú vládu za každých okolností. Skutočne je ťažké spolupracovať so stranou, ktorá nesie so sebou biľag povalenia vlády, v ktorej sedia jej ministri. Voľba hlavy štátu totiž ukázala, že segment podporujúci Smer a SNS môže byť prehlasovaný segmentom, ktorého záujmy reprezentujú pravicové strany.
Predstavme si situáciu, že by vládu zostavovalo 5 či 6 súčasných pravicových strán. Vydržali by spolu 4 roky? Viete si to predstaviť?
Prvá vláda Mikuláša Dzurindu bola síce vytvorená zo štyroch strán, ale pôvodne šlo dokopy o 10 subjektov. Chcelo to však skutočne dobrého vyjednávača na jej čele. Vláda zo štyroch či piatich subjektov nemusí byť problém, ak si strany jasne zadefinujú priority a procedúry hlasovania. Vládu predsa nemôže povaliť postoj k interrupciám, zmluve s Vatikánom alebo nejaký problém ďalekého Bruselu. Robert Fico po páde Radičovej vlády charakterizoval správanie SaS ako iracionálne. Mal úplnú pravdu. Koalícia totiž prežije, ak sa strany správajú racionálne a nepodliehajú príliš emóciám.
Je takmer jasné, že Smer sám vládu nezostaví. Akého partnera do koalície si bude hľadať?
Takého, ktorý mu zabezpečí stabilitu vládnutia a kšefty s jeho akcionármi bude prehliadať. Ak SNS bude mať dostatok hlasov, je jasný koaličný partner Smeru.
Čo možno očakávať od prípadnej budúcej vlády Smer a SNS?
Na začiatku tohto rozhovoru ste sa ma opýtali, či sa Slovensko pohlo za vlády Smeru II. A ja som povedal, že áno, ale smerom dozadu. Takže podobné by to bolo aj v prípade vlády Smeru a SNS. Smerovanie by ostalo, možno by sa to cúvanie ešte zrýchlilo.
Môže prezident Kiska ovplyvniť výsledok volieb?
Ak by bol priamy a otvorený, zrejme áno. Nepatrne. Ale predpokladám, že sa bude snažiť len diplomaticky naznačiť, akým smerom by sa mala krajina uberať. A to na driemajúceho voliča pravice zatiaľ nezaberie.
Jeho iniciatíva verejnaobjednavka.sk by sa dala chápať aj ako útok proti politike Smeru, súhlasíte?
Ešte som túto stránku nenavštívil, takže vám neviem presne povedať niečo k jej obsahu. Vyjadril by som to slovami Roberta Fica, prezident Kiska zatiaľ neútočí, iba slabučko hryzká.
Ako by ste zareagovali na nárek pravicového voliča, že nepôjde voliť, lebo nie je koho?
Že je to nezmysel. Takúto situáciu sme tu mali pred rokom 1989. Dnes tu máme niekoľko strán ideologicky aj hodnotovo rozdielnych, takže výber je. Treba si však uvedomiť, že strany nie sú charitatívnymi organizáciami, sú v nich združení ľudia túžiacimi po moci a okolo nich sa motajú supy v podobe oligarchov a finančných skupín. Nikdy nebudú dokonalé. Určite sa ale medzi nimi nájdu aj subjekty, ktoré mieru demokracie dokážu dostať aspoň na takú úroveň, ako tu bola v roku 2006.
Do volieb zostáva už len menej ako mesiac, aká téma by mohla výraznejšie zamávať s preferenciami?
Môžu sa objaviť tri scenáre. Prvý, buď sa už neobjaví nová téma. Fico bude čakať, kedy učitelia, sestričky a ten gréckokatolícky kňaz konečne stíchnu, aby si opäť mohol vychutnať svoj monológ na tému migračnej politiky.
Druhý scenár predstavuje možnosť, že sa tu objaví skutočný problém, o ktorom zatiaľ nič nevieme, ale možno ho len tušíme. Ako pred voľbami 2010 nahrávka s hlasom podobným Ficovi, ktorý hovorí o čiernych straníckych peniazoch alebo spis Gorila pred voľbami 2012.
Napokon, nemožno vylúčiť ani tretiu možnosť, a síce scenár inšpirovaný z amerického filmu Vrtieť psom. T. j. že marketingoví stratégovia Smeru, spolu s SIS a RTVS zinscenujú vymyslenú udalosť, ktorá otrasie verejnou mienkou v prospech Smeru. V uvedenom filme to bol zinscenovaný vojenský konflikt, aby odpútal pozornosť od úchylného kandidáta na funkciu prezidenta. V podmienkach Slovenska to môže byť obťažovanie alebo až znásilnenie slovenskej devy niekoľkými utečencami z Afriky alebo Blízkeho východu, ideálne moslimského vierovyznania. Garantujem, že väčšina verejnosti by na problémy učiteľov alebo zdravotných sestier razom zabudla.
Ako hodnotíte situáciu v krajinách V4? Prečo sú populárni Orbán, Kaczynski, Fico alebo Zeman?
Situácia je alarmujúca, pretože ich víťazstvo a podpora vo verejnosti svedčí o zlyhaní projektu liberálnej demokracie v prostredí transformovaných režimov strednej Európy. Je evidentné, že komunistom sa nepodarilo vytvoriť komunizmus ako politický systém, ale určite vytvorili komunistického človeka ako spôsob myslenia a uvažovania. Výsledkom je človek, ktorý nemá zmysel pre princípy právneho štátu a demokracie.
Čo ich spája? Hrajú na city a pudy spodných prúdov v spoločnosti?
Keby len spodných prúdov. Podporuje ich predsa aj časť miestnej politickej a ekonomickej elity. Ide o dôsledok toho, že sme sa s vlastnou minulosťou dostatočne nevysporiadali a doteraz nostalgicky spomíname na starý režim. Aj preto nemáme problém voliť bývalých komunistov, eštebákov alebo potomkov eštebákov.
Hrozí strednej Európe nejaké kvázi odtrhnutie od smerovania liberálnej demokracie? Inými slovami, je možné že lídri V4 spravia posun k Putinovmu Rusku?
Až tak dramaticky by som to zatiaľ nevidel. Aj Slovensko už kedysi predstavovalo čiernu dieru na mape Európy a dostali sme sa z toho. Zvolenie prezidenta Kisku bolo tiež dobrou vizitkou úrovne našej občianskej spoločnosti. Nie je to také zlé, ako sa to na prvý pohľad javí. Je však jasné, že predstava liberálnej demokracie na západ od českých hraníc je iná, ako predstavy o spravovaní vecí verejných v postkomunistických štátoch. V západnej Európe už zaznievajú hlasy, že prijatie bývalých komunistických štátov do EU bola chyba. To znamená, že sa tu skutočne niečo deje a zvyšok Európy to citlivo vníma. Bude závisieť len od nás, či sa vrátime k prívlastku tatranského tigra, alebo svojou mentálnou výbavou budeme aj naďalej živiť tú zdochýnajúcu mrcinu.
Vyštudoval politológiu a nemecký jazyk a literatúru na Prešovskej univerzite v Prešove. Štúdium politológie absolvoval aj na Friedrich-Schiller-Universität v Jene. Doktorandské štúdium ukončil na Katedre politológie Fakulty medzinárodných vzťahov Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Pôsobil na UCM v Trnave, v súčasnosti na FAJ Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Získal Medzinárodné parlamentné štipendium Nemeckého Spolkového snemu v Berlíne a postdoktorandské vedecké štipendiá na Viedenskej univerzite a na Herderovom inštitúte v Marburgu. Je autorom viacerých vedeckých článkov a knižných publikácií uverejnených doma a v zahraničí. Vedecky sa venuje výskumu politických strán a medzinárodnej migrácie
Čo by ste spravili, ak by ste mali miliardu eur?
Ústrednou témou novej koncepcie by malo byť vzdelávanie, nie školstvo
Podnikatelia zmeny vnímajú citlivo, vraví v rozhovore partner KPMG Slovensko
Ekonóm: Našou slabinou sú regióny aj školstvo
Improvizovaný prejav prezidenta Andreja Kisku ku stavu školstva (A DOSŤ!)
Ako sa v našej politike delí a užíva moc. Očami zveda, ktorý bol pri tom
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
O princípoch tvorby v slovenskom šoubiznise hovorí jeden z najúspešnejších režisérov a showrunnerov Pepe Majeský.
Psychologička o budúcnosti práce.
Väčšina z nás chce umrieť v kruhu svojich najbližších a tých, ktorí ich milovali. Napriek tomu drvivá väčšina ľudí na Slovensku umiera osamelo v nemocniciach.
Years&Years – King s nádherným hlasom Martina Kaprálika v slovenskom znení.
Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj, veď stačí týždeň zaťať zuby a vydržať, hovorí Adela Penesová, ktorá sa venuje pacientom s obezitou a cukrovkou či s vysokým krvným...
Behaviorálny ekonomik Dan Ariely, autor Predictably Irrational (Predpovedateľne Neracionálne), používa klasické ilúzie a jeho vlastné neintuitívne (a niekedy až šokujúce) výsledky výskumu na odhalenie toho, že pri rozhodovaní nie...
Umieranie a posledné dni človeka sprevádzajú príznaky. Pre blízkych, môže byť prínosom, ak dokážu signály blížiaceho sa konca rozpoznať.
Spravodlivosť v prípade politikov je podriadená politickému boju. A tým prestáva byť spravodlivosťou.
Čo všetko je dôležité vedieť a vopred si ujasniť.
Volajú nás millenials alebo Generácia Y.
Nasledujte sympatickú Slovenku cez krásy Slovenska: Bratislava, Košice, Nitra, Spišský hrad, Levoča, Spišská Nová Ves, Telgárt, Svätý Kríž, Liptovský Mikuláš, Bojnice, Zvolen, Piešťany, Kremnica, Banská Štrba, Levoča, Prešov,...
Na Slovensku panuje obrovská nedôvera v samých seba, všetko slovenské akoby nemalo hodnotu.
Pribúdajú správy o stúpajúcom počte detí, ktoré pociťujú stres zo súčasného vývoja vo svete, pričom za jeho hlavný zdroj je považovaný práve príval správ zo sociálnych sietí.
Profesor T. Snyder pred potrebou „mať pokoj“ varuje aj v demokracii: občan, ktorému na udržaní demokracie záleží, by nielen mal chodiť voliť, ale – ak má dôvod – by sa mal stať aj aktívnym v miestnej politike a mal by chcieť byť...
Päť rokov stačí na to, aby človek ukázal, čo v ňom je. Preto sa Jana Dubovcová už neuchádzala o funkciu verejnej ochrankyne práv. Najviac ju mrzí, že na Slovensku stále diskriminujeme deti v prístupe ku vzdelaniu.
Dnes za mnou prišla moja bývalá žiačka, ktorá sa odsťahovala s mamou do Rakúska. Porozprávali sme sa o tom ako sa jej darí, ako to vyzerá v jej novej škole.
Z obľuby priemyselného konzervovania potravín už začíname chvalabohu poľavovať a vraciame sa k rešpektu k domácim zavareninám a nakladanej zelenine.
Pět let studovali psychologové Masarykovy univerzity generaci dospívajících Čechů, kteří čelí předsudkům, že jsou líní a odmítají zodpovědnost. Ukazuje se ale, že oni spíš jen řeší složitější situace, v nichž se jejich předchůdci...
"Žena je schopná pojať čokoľvek a okamžite to porovnávať a integrovať s tým, čo pozná. Ak sa pozrie na muža, okamžite ho rieši na rôznych úrovniach, nielen ako vyzerá, ale predovšetkým, či je spoľahlivý, aké má zázemie,...
Lekár Peter Stachura zblízka vidí, aké utrpenie prežíva zomierajúci človek, ak sa mu zdravotníctvo či príbuzní príliš snažia pomôcť.
Väčšinu mužov priťahujú silné ženy. Niekto si na nich trúfne, iný len pozerá a predstavuje si, aká je asi v posteli, ale všetci sú nejakým spôsobom vzrušení.
Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove nikdy nezabúdať? Psychológ a lektor Marek Herman nám porozprával o tom, čo je pre každé dieťa v živote najdôležitejšie pre to, aby v živote nebolo "stratené"....
Vplyv časopisu Zem a vek alebo Slobodného vysielača je podľa Juraja Smatanu obmedzený. Hlavné slovo majú najrôznejšie facebookové skupiny, ktoré šíria účelovo vybrané články o migrantoch.
Skutky, ktoré sa nestali, korupcia, ktorá neexistuje. Vedci ponúkajú návod, ako si zachovať psychické zdravie.
Človek v stredoveku veril v napĺňanie spravodlivosti omnoho viac, než je to dnes.
Nezakazujte si sladké, gumené medvedíky sú dobré na kĺby, hovorí výživová lekárka.
Lžou populizmu je, že „prinavráti pracovné miesta“. Nevie pritom ani priznať, kam sa v skutočnosti podeli. Spasí nás univerzálny základný príjem? Aby áno, tak určite by však boli nutné aj vysoké dane na finančné služby a...
Jej názory sú dnes nepopulárne a dráždia nielen feministky. Je za rovnosť medzi mužmi a ženami, ale rovnakosť prísne odmieta. Skúma fyziológiu človeka a vplyv pohlavných hormónov na jeho myslenie. Trvá na tom, že mozog muža je...
Citát je z recenzie knihy Steva Hiltona s názvom Ľudskejšie.
Ľudia trpia ilúziou morálnej nadradenosti. Ak majú všetci pocit, že sú morálne majáky, zvyšuje sa riziko konfliktu, lebo si myslia, že majú pravdu, zatiaľ čo ostatní sa isto mýlia, píšu psychológovia.
Gustave le Bon bol zrejme prvým významným mysliteľom, ktorý si všimol fenomén masy – jej zvláštne vlastnosti a kľúčový význam pre súčasnosť.
Bude to súboj, v ktorom budú komplikované rady skúsených a múdrych ľudí stáť proti intuitívnym a dobre vyzerajúcim riešeniam založeným na nepodloženom presvedčení.
Hľadali sme príčiny, prečo je medzi mladými kresťanmi toľko nezadaných ("single").
Ombudsmanka Jana Dubovcová pomenovala v rozhovore s týždenníkom Trend niekoľko príčin neutešeného stavu a zlej nálady medzi obyvateľmi Slovenska.
Dostali sme sa do fázy, keď majú politici oproti novinárom výhodu, pretože tradičné médiá vôbec nepotrebujú. Ak aj poskytnú rozhovor, tak ten priestor využijú na to, aby mohli urážať novinára či jeho médium.
Prvou je nepoctivosť kampaní. V nich sa právo zbohatnúť vydáva za základné ľudské právo. Politici sa štylizujú do role toho, kto zabezpečí každému zbohatnutie, iba ho treba zvoliť.
B. Sanders vstupoval do komunálnej politiky zrejme s cieľom niečo urobiť a vyriešiť. Inými slovami hlavnou prioritou bolo mesto. Celé, nielen niečo z toho. Ak by takto rozmýšľali samosprávy u nás, asi by to vyzeralo inak. Ale to...
Jiří Jelínek je od roku 2004 generálnym riaditeľom spoločnosti Fischer Group. Pôsobí v oblasti cestovného ruchu.
Pozrite sa, ako tie údaje vyzerajú a čo všetko sa z nich dá zistiť. Nemec Malte Spitz dokázal získať po žalobe údaje od Deutsche Telekomu, ktoré o ňom tento operátor zhromažďoval počas šiestich mesiacov.
A ak si uvedomíte, aké dáta o vás majú napríklad mobilní operátori, môžete byť radi, že žijeme v demokracii.
Rozhodujeme sa na základe emócií, zostávame na povrchu a nemáme motiváciu rozmýšľať, hovorí psychológ Dalibor Špok. Sociálne siete nám ukazujú iba to, čo nám vyhovuje.
Má ešte len pätnásť rokov, ale už dvakrát nachytal prostejovskú radnicu pri porušovaní zákona. Študent Jakub Čech donútil "dospelých" úradníkov konať s ním ako so seberovným.
Tomáš Garrigue Masaryk bol český filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov ČSR, prvý prezident ČSR a predtým predseda Dočasnej vlády Československa.
Prezident Andrej Kiska v rozhovore pre týždenník Trend, uverejnenom 2. novembra 2016, odpovedal na otázku: "Spomenuli ste, že ekonomike sa darí, mzdy rastú, ale napriek tomu nálada v spoločnosti nie je dobrá. Aká je cesta úniku z...
Moslimovia si môžu vybrať pokojný život, alebo politický, ktorého zmyslom je presviedčanie ostatných a vojna, hovorí Bill Warner, ktorý študuje politický islam.
"Nesprávne je robiť rozdiel medzi mravnosťou veľkou a malou. Že sa politik v záujme štátu nemusí a nemá obzerať na mravné predpisy. Vec sa má v skutočnosti tak, že človek, ktorý napríklad klame a podvádza v politickom živote,...
Výška úrokov platí pre každú krajinu inak. Napríklad Nemecko by potrebovalo vyššie sadzby, ako má napríklad Taliansko.
Rodičia nevedia pri očkovaní potlačiť emócie, hovorí Mária Hatoková z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.
Na autobusovej linke medzi Bratislavou a Viedňou jazdia traja dopravcovia. Okrem Slovak Lines aj RegioJet českého podnikateľa Radima Jančuru a Blaguss.
Nikdy to nie je duchovná alebo intelektuálna elita, ktorá má schopnosti riadiť štát tak, aby to prispelo ku všeobecnému dobru.
Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo. Končí sa rok 2015, máme internet v mobilných telefónoch, onedlho budú na cestách jazdiť elektrické autá...
Pri spätnom pohľade je ľahké pripomenúť si výroky, ktoré sa uchytili, lebo kandidáti pre ne nakoniec prehrali.
„Ľudia sa vždy dajú doviesť k tomu, aby s vodcom súhlasili. Je to jednoduché. Stačí im povedať, že sú napadnutí a verejne odsúdiť pacifistov z nedostatku vlastenectva. To zaberie v každej krajine.“
Ak sa mladí ľudia od začiatku leta nezamestnali, niekde robia chybu. Práce je dosť.
Trať medzi Bratislavou a Žilinou sa rekonštruovala tak dlho a zanedbali sa bežné opravy, až sa niektoré úseky stali neprejazdnými, vysvetľuje v rozhovore JIŘÍ KUBÁČEK, bývalý generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh...
Internetový diskutér využil kuriózny záber z Google Street View ako odpoveď na otázku, že kde sa podľa neho nachádza Slovensko.
Kto nerozumie svetu, verí konšpiráciám, hovorí známy český psychiater Cyril Höschl.
To, že niektoré dnešné deti sú závislé na mobiloch, sú pohltené kybersvetom, že by len stále surfovali na nete a hrali počítačové hry, sa na nás valí z každej strany. Skúsme sa na to pozrieť inak.
Nikto z menovaných nedobyl svoj úrad so zbraňou v ruke, dostal sa tam len a výlučne pomocou hlasov voličov.
Stačí sa riadiť jednoduchými pravidlami. Šoféri to nezvládnu.
Pomenovanie problémov na Ukrajine ukáže v plnej nahote tie isté problémy aj na Slovensku. Akurát na Ukrajine už majú po Majdane a začali ich riešiť.
Záber z hudobného festivalu v Thajsku. Tancujúca mládež určite vyvolá zvláštne pocity v nejednom z nás. Takýto tanečný štýl u nás nevidieť.
Živočíchy, ktoré roznášajú peľ, zabezpečujú až 75 percent svetových plodín. Postupne však vymierajú.
Slovensko je krajina, ktorá má potenciál, aby sa tu ľuďom veľmi dobre žilo. K dosiahnutiu tohto cieľa by nebolo treba urobiť až tak veľa.
Nemusím živiť dve autá, manželka sa vrátila k svojej profesii a bývame vo väčšom. To sú prvé dojmy lekára Borisa Mavrodieva po návrate z Veľkej Británie, kde pôsobil posledných deväť rokov.
Bývalý šachový veľmajster a politický aktivista Kasparov tvrdí, že brexit by bol darčekom pre Putina.
V Talline skúsili zaviesť bezplatné cestovanie, no experiment sa neosvedčil ani nezvýšil záujem verejnosti. Nové riešenia sa hľadajú inak.
Prečo je dôležitá maturita z matematiky? A ako by mala vyzerať.
„Čo sa deje s bývaním pre mladé rodiny?“ pýta sa nitriansky architekt Jozef Hrozenský a opisuje svoju praktickú skúsenosť, ktorá je modelovým príkladom pre mnohých mladých ľudí s malými deťmi.
Vicepremiér pre investície chce meniť zákon o správnych súdnych poplatkoch. Sľubuje tiež zjednodušenie ovládania e-služieb na Slovensko.sk.
Cirkev si naliehavosť témy životného prostredia a odpadov uvedomuje stále viac.
Jeho rady žádali v New Yorku, Londýně i Moskvě. Teď si ho přivolali do Tokia a nejnověji ho oslovila i Praha. Starostové po celém světě si zvou dánského architekta a urbanistu Jana Gehla, aby naplnili název jedné z jeho knih –...
Nákupné strediská stiahnu ľudí a zákazníkov z ulíc ako vákuum. Podoba mesta je depresívna, bez ľudí a akcií; práve tieto dve veci robia verejný priestor zaujímavým.
Keď ma jedného dňa uvidíš ako starého muža, keď budem špinavý, keď sa nebudem vedieť najesť ani sa obliecť ... maj trpezlivosť, spomeň si na čas, ktorý som trávil učením teba.
V nasledujúcich rokoch sa na Slovensku a v Európe udejú zásadné veci,ktoré zmenia podobu politiky a spoločností.
Citát je z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Stankov a zjednotená macedónska organizácia Ilinden c. Bulharsko z 2. októbra 2001.
Nehoda osobního a nákladního automobilu při natáčení reportáže České Televize.
Mestská doprava v Košiciach od jej úplných začiatkov až po súčasnosť.
Po prisťahovaní sa do Nemecka som šla kúpiť odpadkový kôš. Špecializovanú predajňu pre domáce potreby som prešla niekoľkokrát. Hľadala som niečo podobné, ako sme mali na Slovensku.
Vedecké štúdie vysvetľujú, prečo politici sú takí, akí sú. A prečo ich my sami takých chceme. Politika totiž musí obsahovať aj prísľub lepšej spoločnosti.
Niekoľko rokov rozmýšľam nad tým, prečo židia počas druhej svetovej vojny neutekali. Prečo sa “dali odtiahnuť” do koncentrákov. Včera celú moju osobnú záhadu vyriešila jednou vetou pani Lýdia Piovarcsyová, ktorá prežila...
Kam smeruje Západ a čo s tým?
Ročne jeden človek na Slovensku zaplatí štátu na daniach a odvodoch v priemere 5657 eur. Najväčšia časť z týchto peňazí putuje na dôchodky.
Bol to veľmi zvláštny telefonát. Na displeji telefónu som uvidela neznáme číslo, aj som rozmýšľala, či telefón nenechám vyzvoniť do prázdna.
Citát pripisovaný gréckemu filozofovi Platónovi (428 - 328 pr. n. l.)
Prinášame vám filmový dokument Diagnóza o tom, ako kľúčoví protagonisti s odstupom času vidia najkonfliktnejšiu situáciu v slovenskom zdravotníctve – lekársky štrajk v roku 2011.
Rumuni sekajú korupciu hlava-nehlava. Estónci vedú v elektronizácii s náskokom, ktorý nedobehne ani Sagan na motorke. A v Česku majú vysoké školstvo a zdravotníctvo, o ktorom my môžeme snívať.
Ľudia, ktorí svoje postavenie v systéme moci vnímajú primárne ako zdroj osobných výhod a privilégií, nikdy nepôjdu k podstate problému a budú len pokračovať v zápase o svoju inštitucionálnu istotu.
Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický...
Slávny fotograf Robert Capa hovorieval začínajúcim fotoreportérom: „Ak vaše fotografie nie sú dostatočne dobré, znamená to, že ste neboli ste dostatočne blízko.“
Politické strany by si mali sadnúť a dohodnúť sa na dlhodobej stratégii pre nastavenie priaznivého prostredia pre podnikateľov, hovorí pre SME partner v slovenskej pobočke poradenskej spoločnosti KPMG ĽUBOŠ VANČO.
Aj takto sa zabávali ľudia na konci minulého storočia. Predstavte si, že väčšina ľudí ešte nemala mobilný telefón.
V skutočnosti nevolíme politické strany. Voľbami v prvom rade vyberáme myšlienky, ktoré majú v našej spoločnosti dlhodobo prežiť.
Ak veľká časť občanov na voľby rezignuje, nechá systém napospas extrémnym...
Stotisíc nových pracovných miest je len politický slogan bez reálneho podkladu, vraví ekonóm Martin Kahanec.
Hviezdne nebo vidno najlepšie v parkoch tmavej nočnej oblohy. Slovensko je znečistené svetlom, zákon ho nijak neobmedzuje.
Ženám jsme namluvili, že mají stejná práva jako muži, ale ona to není pravda, říká v rozhovoru advokátka, spisovatelka a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Vystúpenie hovorcu kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! " a prezidenta SR Andreja Kisku v úvode prvého diskusného fóra A DOSŤ! Vzdelávanie v ohrození, ktoré 18. 11. 2015 v bratislavskom SATORI STAGE pripravila...
Z rozhovoru s Markom Ebenom v relácii Na plovárně hovorí František Ringo Čech: "Tak desať percent sú veľmi slušní ľudia, najmä ženy". V rozhovore ale hovorí so sebe vlastným nadhľadom najmä o tom zvyšku.
Nejde o to nájsť riešenie. Dôležitejšie je nájsť modus. Akýsi spôsob žitia. Netreba nútiť Bulharov alebo Slovákov milovať cudzincov či utečencov, nezdá sa mi to ani prirodzené. Dôležité je ľuďom hovoriť, že je tu nová realita a...
Čím sa ohrozujeme sami. Pozrite si zostrih diskusie s Mikulášom Dzurindom a Štefanom Hríbom. Diskusiu zorganizoval Denník N.
V porovnaní so štandardnými ekonomikami, naše mzdy tvoria z HDP iba jednu tretinu a zvyšok sú zisky spoločností.
Tento text je úryvkom z prejavu Llewellyna H. Rockwella, Jr. na Supporters Summit of 2004. Český preklad vyšiel tento týždeň na portáli think-tanku Ludwig von Mises Institute, Mises.cz.
Európska únia nie je v dobrej kondícii, povedal nedávno predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. A mal pravdu.
Jedna karta na všetko: Ako funguje e-Government v Estónsku.
Prečo partizáni 21. septembra 1944 popravili 187 obyvateľov obce Sklené?
Európsku úniu sme dostali do daru, o ktorý sme sa len málo pričinili. Možno aj to je dôvod, prečo ju považujeme za lacnú samozrejmosť.
Mať vlastný byt a auto, poslať deti na prázdniny do tábora a aspoň raz do roka ísť na spoločnú dovolenku k moru je pre mnohé slovenské domácnosti veľmi vzdialená predstava. Kým na Slovensku sú štvorčlenné rodiny, ktoré na mesiac...
Doprava sa blíži ku kolapsu. Ak neprídu radikálne opatrenia, skolabuje úplne.
Ešte pred sto rokmi odchádzali Slováci do Ameriky, aby si zarobili peniaze na grunt. O storočie neskôr vlastníci pôdy čakajú, či sa v ich blízkosti nebude stavať.
Ľudia, ktorí zostanú sami, sú starí a chorí, tak budú chcieť zomrieť, lebo nemajú žiadnu perspektívu, prečo majú žiť. Čakajú na smrť, väčšinou odovzdane. Na Slovensku nemusia ani veľmi čakať, lebo dostanú preležaniny a...
Ako bude vyzerať práca v najbližších desaťročiach? Zažívame najradikálnejšiu a najrýchlejšiu revolúciu od čias priemyselnej? Pripravte sa na svet, v ktorom budú vládnuť roboty.
Nie je zaručené, že dnešným tridsiatnikom alebo štyridsiatnikom sa o pár desaťročí bude starnúť ľahšie.
Doktor Calhoun zasvätil celý svoj vedecký život tomu, aby vybudoval dokonalý myší raj. A sledoval následky tohto blahobytu.
Tisíce európskych moslimov už odišli na Blízky východ bojovať za Islamský štát. Západné štáty zas jeho pozície bombardujú. Región je opäť miestom krvavého konfliktu, ktorý je pre nezainteresovaných až príliš...
Žiadna inštitúcia, žiadne zákony nie sú takou garanciou demokracie a prosperity spoločnosti, ako mysliaci občania.
Asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že časť obyvateľov tejto krajiny na vlastnej koži zažila jeden z najväčších, ak nie úplne najväčší, sociálnych experimentov v dejinách ľudstva. Pokus o racionálne riadenie spoločnosti a...
Návrat do Česka a Slovenska je pre mňa väčšinou skľučujúci.
Zle vládnuca elita tu prežíva najmä kvôli nečinnosti ľudí.
Je rozdiel, či robíte pre firmu, ktorej šéf sa spomína ako osoba, ktorá v prestávkach medzi súložami podpláca politikov, alebo ako agenta serióznej medzinárodnej finančnej skupiny, ktorá si kúpila médiá, aby jej dali...
Snívam o spoločnosti, kde každý jej člen bude dobrovoľne dodržiavať zákony a nebude neustále premýšľať len o tom, ako by ich obišiel.
Aktivistov často z bežných ľudí urobia problematické rozhodnutia úradov a politikov.
Ústavný sľub, ktorý som práve zložil, a silný mandát voličov, ktorý som dostal, sú záväzkom, ktorý si budem uvedomovať každý jeden deň môjho funkčného obdobia.
Cítim tento záväzok dvojnásobne naliehavo aj preto, lebo budem prvým...
Pokud přílišné používání nových médií může vést k poruchám mysli, tedy k jevu, který M. Spitzer nazývá digitální demencí, co s tímto jevem můžeme dělat? České základní školy jsou plné dětí, se kterými si rodiče neví rady a...
Nádej. Päť písmen, ktoré porazili tie najkrutejšie režimy a trasie sa pred nimi aj strach. Ten strach, ktorý nám každodenne podsúvajú správy z televízii, novín a rádií. Skrytý pod pojmami ako ohrozenie, vojna, konflikt,...
Jednoduchý pasivní dům sestaví čtveřice lidí jen se šroubovákem za čtyři dny.
Počas desaťtisíc rokov konfliktov vznikli spoločnosti, ktoré znížili riziko, že ich členovia násilne zomrú.
Platí pri potravinách pravidlo, že čím drahšie, tým kvalitnejšie? Človek z brandže hovorí, že od všetkých dostávame to isté.
Každý túži po životnom úspechu a sebarealizácii. Ako však nato? Samozrejme, dosiahnuť úspech, kariérny postup či naplnenie svojich snov nie je vždy jednoduché. Dá sa povedať, že úspech patrí do rúk psychicky silných jedincov. Ako...
... no nikto mi ich nepovedal.
Neschopnosť pochopiť písaný text alebo vybrať kľúčové informácie sa stáva štandardom. Pripravenosť pri vstupe do dospelého života a tým aj možnosť uspokojivého uplatnenia klesá. Klesá šanca prežiť spokojný a naplnený život v...
Pre ktorú časť mládeže sú peniaze prednejšie ako zdravie a iní ľudia? Z 300 opýtaných sa len ôsmi s drogami a ani s ľuďmi, ktorí ich užívajú, nestretli.
Problém je, že politickú scénu pomaly berú do rúk naši rovesníci, ktorí nemajú ani sny, ani talent. Môžeme sa smiať zo všetkých tých Kolesíkov a Martvoňov, akí sú hlúpi. Ale, po pravde, dôvod na smiech majú...
Systém je nastavený tak, že tlak sociálnych výdavkov na verejné financie bude ďalej narastať. Na zmenu treba veľkú spoločenskú dôveru, ktorá tu nie je. Preto sa do nej politici nepúšťajú.
Trend udáva technológia. Politika i daňové zákony sú v porovnaní s dvomi najdôležitejšími motormi nerovnosti – sieťami a automatizáciou – takmer len dekoráciou.
Prehlbujúca sa americká priepasť medzi príjmami bohatých a...
Mnohí tlaku servilne podľahnú: nový potenciálny sudca hneď pri vstupe zohne chrbát tak hlboko, že hrozí, že ho už nikdy nevystrie.
Vplyv obidvoch vojen ešte vždy pociťujeme. Vo vojne vždy padnú tí najlepší. Na dlhé roky to poznačilo vývoj v Európe a cítime to dodnes.
Z mnoha zajímavých a důležitých témat dneška vystupují dvě jako mrakodrapy nad malým městem: problém zdravotnictví (tj. ufinancování a dostupnosti špičkové péče) a problém takzvané penzijní pasti. Obě mají leccos společné – mimo...
Podle něj se společnost pak rozdělí v zásadě do tří vrstev. Na ty, kdo mají dost vlastních prostředků, aby si jakékoliv služby opatřili sami pro sebe, a navíc je mohli poskytnout družině svých věrných, kteří jim za to budou...
Vidíme kolem docela zřetelně, že se lidé radikalizují, dávají najevo velkou nespokojenost, naštvanost až nenávist k současným mocným, přivracejí se ke komunistům nebo k nejrůznějším “novým prorokům”.
Konšpiračné teórie sú tu už od dávna a ich popularita rastie najmä v čase krízy. Český ekonóm Pavel Kohout hovorí aj o tom, že väčšina konšpirácií sú úplné výmysly.
Prišiel som vám porozprávať o zápche. Konkrétne o dopravnej zápche. Dopravné zápchy sú všade. Vznikajú v skoro všetkých mestách na celom svete a keď sa nad tým zamyslíte, je to prekvapivé. Len si predstavte, aké je každé mesto...
V poslední době jsem víc než dřív svědkem odsuzování tržního hospodářství. Z mnoha stran můžeme slyšet, že spoléhání na „neviditelnou ruku trhu“ se ukázalo jako falešné, a za viníka současné hospodářské krize je označován...
Náhlý konec světa, přesněji většiny toho živého na naší planetě, samozřejmě nastane.
Revolučný rok 1989 možno nebol takým zlomom, ako sa nám javí a z normalizácie toho veľa pretrvalo v spoločnosti po Novembri. Filozof a kurátor Fedor Blaščák vraví, že dejiny z odstupu nie sú čiernobiele.
Ako je možné, že niekto, kto by nikdy nemohol riadiť súkromnú firmu, môže aj napriek svojej neschopnosti byť na čele štátom vlastnených spoločností či inštitúcií? Kým sa to nezmení, Slovensko zostane rozkradnutou...
Ak volič poberá nejakú dávku od štátu, dá sa predpokladať, že to má silný vplyv na jeho preferencie pred volebnou urnou. Najmä v prípade, ak z prerozdeľovania pochádza jeho celý príjem.
Nevolič túži, aby do politiky prišli iba takí ľudia, čo budú myslieť na občana a jeho dobro.
Zároveň tvrdí politika, že politika je špina najväčšia a kým bude špinavá, on sa jej bude vyhýbať.
Otázka je, kto ma tých dobrých ľudí...
„Môže za to ochota miliónov žien spávať s mužmi aj bez toho, aby boli ich manželkami,“ vysvetľujú autori pokračovania Freakonomics, ktorí sa v knihe venujú nielen sexu, ale napríklad aj klimatickým zmenám.
Ak nemá Slovensko na budúci rok zbankrotovať, musí si opäť na trhoch požičať miliardy eur. Katastrofe sa dá vyhnúť aj brutálnym šetrením a zvyšovaním daní, ktoré však za súčasného stavu nikto nedokáže...
Absolventi stredných a vysokých škôl si môžu sami za svoju nezamestnanosť. Prečo?
Politické strany nie sú schopné svoje potreby legálne saturovať, preto sa musia nechať skorumpovať.
Kto sa nezapojí do korupčného systému, nemôže uspieť.
Podľa čoho zistiť, či konzultačná zakázka má svoj zmysel alebo je len nástrojom korupcie a klientelizmu?
Prečo sú napríklad Apple a podobné firmy tak inovačné? Majú rovnaký prístup k rovnakým talentom, rovnaké agentúry, rovnakých poradcov, rovnaké médiá. Tak prečo sa zdá, že majú niečo iné?
Sheena Iyengar skúma, ako sa rozhodujeme - a aké máme pocity ohľadom našej voľby. Hovorí jednak o tých banálnych rozhodnutiach (Coca Cola vs. Pepsi), ako aj o tých vážnych a delí sa s nami o svoj prevratný výskum, ktorý odkrýva...
Polopatistické vysvetlenie, prečo je veľký deficit rozpočtu zlý a ako sa to potom týka každého.
Bolo by super, keby na Slovensku existovali normálne, dlhodobo etablované politické strany, zoskupené okolo nejakej myšlienky, nielen okolo charizmatického vodcu na jedno použitie. A keby politici stúpali pomaly po straníckom...
Osvedčený spôsob, ako znížiť mieru zlodejčiny, lajdáctva a hlúpych rozhodnutí pri narábaní s cudzími peniazmi je tým cudzím (verejnosti) dať včas dosť informácií.
Viete, že to môžu robiť, ale netušíte ako často to robia. Môžete byť nemilo prekvapení, ak sa dozviete o skutočnom množstve sledovaní zo strany polície.
Tvrdí to v rozhovore profesor, právnik a ekonóm z Chicagskej univerzity. Minimálna mzda znemožňuje napríklad nasledovné...
Kariérny analytik Dan Pink skúma záhady motivácie, počínajúc faktom, ktorý bádatelia spoločenských vied poznajú, ale väčšina manažérov nie: Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme. Vypočujte si jeho...
"Také, že je to možné. Ja tu už nebudem. Ani vy. Ale naši potomkovia nám pekne poďakujú," hovorí uznávaný odborník Milan Lapin v rozhovore.
Náš operátor vo výrobe (ale aj architekt či dizajnér nábytku) sa nenadrie o nič menej ako ten francúzsky či holandský. Akurát sa jeho produkcia predá za nižšiu cenu. Často aj preto, že nemajú k dispozícii tie technológie (vrátane...
Medzi politikmi ho nenájdeš. Ale ak je niekto arogantný, ale má dobré nápady, schopný tím ľudí a prinesie mnohým bežným ľuďom zmenu k lepšiemu, nevadí.
Chyba sklamaných voličov je, že sa na politikov upnú ako na priateľa alebo...
V 400-tisícovom meste rozhodlo 80 percent obyvateľov v poštovom hlasovaní o zavedení dane z predaja marihuany.
Keď Aupark potrebuje cudzí pozemok, samospráva neváha podpísať zmluvu v ktorej sľúbi spoluprácu pri vyvlastňovaní pozemku cudzieho vlastníka.
Potrubie cez dvere a plynomerná skriňa pred oknom. Neveríte? Pozrite si fotografie sami.
Môžu sa USA v blízkej budúcnosti zrútiť? Každý človek vás dnes na takú otázku vysmeje. Lenže presne takto na podobnú otázku odpovedali ľudia, ktorých ste sa v roku 1988 spýtali, či stojí pred zrútením komunistické impérium a...
Tentoraz aj praktické rady, ako sa na zvládnutie následkov krízy može pripraviť obyčajný Slovák. Aj to, prečo sa ešte kríza na Slovensku zatiaľ naplno neprejavila, kedy sa tak stane a čo sa bude diať.
Gerald Celente je predpovedač trendov. Známym sa stal vďaka správnym predpovediam svetových udalostí ako napr. burzového krachu 1987, zániku Sovietskeho zväzu v roku 1990, ázijskej finančnej krízy 1997, recesie 2001, začiatku...
Väčšina novinárov nemá prehľad, sú bezcharakterní a nemajú ani štipku talentu.
V Prešove sa počas zasadnutia mestského zastupiteľstva diskutovalo o blížiacej sa voľbe hlavného kontrolóra a o kvalifikačných kritériách na jeho výber.
Takéto slová venoval bardejovský opozičný poslanec väčšinovému poslaneckému klubu potom, ako vládnuca koalícia prevalcovala a odignorovala iné názory.
Minister dopravy Ľubomír Vážny povedal, že časť tzv. cestného zákona, ktorú doplnil poslanec za Smer-SD Peter Pelegrini a prezident pre ňu zákon vrátil, predloží vláde samostatne do dvoch týždňov. Text bude rovnaký ako...
Hádam by sa už táto hra medzi občanom, investorom a úradníkom mala posunúť na ďalší "level". Keď je šéf šéfa stavebného úradu zároveň hlavným inžinierom projektu, tak to smrdí až príliš.
Začína to byť totiž nudné. Tak, ako každá...
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...