Vedkyňa a lekárka radí, čo pri chudnutí obmedziť, čo variť a aké jesť porcie

Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj, veď stačí týždeň zaťať zuby a vydržať, hovorí Adela Penesová, ktorá sa venuje pacientom s obezitou a cukrovkou či s vysokým krvným tlakom.

V rozhovore sa dočítate:

  • či niektoré diéty fungujú,
  • či lekárka odporúča hnedý cukor, kokosový olej či vajíčka,
  • čo v strave vynechať a čo, naopak, pridať,
  • prečo sú detox či prekyslenie hlúposti,  ako nahradiť maškrtenie zo stresu v práci niečím zdravším.

Držali ste niekedy diétu?

Áno, v tehotenstve som mala tehotenskú cukrovku, a tak som musela držať diétu, aby bolo moje dieťa zdravé. Po tehotenstve som držala diétu, lebo som chcela schudnúť. Po tom treťom mi to však trvalo až 8 mesiacov, kým som mala hmotnosť ako predtým.

Aká to bola diéta?

Veľmi jednoduchá, obmedzila som cestoviny a chlieb – jedla som ho o polovicu menej – a prestala som jesť sladké – žiadne čokolády a keksíky. Pri dieťati som mala aj viac pohybu, keď nosíte osem- či desaťkilové dieťa, máte to ako posilňovňu, plus prechádzky s kočíkom.

Ak človek nechce mať nadváhu, mal by úplne prestať jesť sladké?

Ak nemá cukrovku, nemusí. Treba vedieť, ktoré sladké si vybrať. Napríklad štrúdľa, v ktorej je veľa ovocia, je fajn, samozrejme, ak nezjeme pol plechu, ale dáme si len jeden kúsok. Alebo mafiny z celozrnnej múky či z ovsených vločiek. Najpodstatnejšia je však energetická rovnováha – ak celkovo za deň prijmem viac kalórií, ako ich vydám, tak sa energia „nevyparí“, ale sa uloží do tukových zásob. Zákon zachovania energie platí aj v medicíne. Ak chcem schudnúť, musím vydať viac energie, než jej prijmem, aby bol organizmus donútený siahnuť na zásoby energie. Úspech pri chudnutí spočíva na 75 percent v správnej diéte a zvyšok je fyzická aktivita.

Keď sme pri sladkom – je biely cukor horší ako tmavý?

V tmavom cukri je vynechaná posledná fáza spracovania – bielenie. Kupovať ho je zbytočné, lebo kaloricky je to to isté ako biely cukor a je aj predražený. Mnohí argumentujú, že obsahuje minerály a vitamíny, ale úprimne – v množstve, ktoré je denne „zdravé“ jesť, je týchto látok zanedbateľné množstvo. Napríklad med je tiež koncentrovaný glukózovo-fruktózový sirup, ale má pridanú hodnotu, lebo prispieva k posilneniu imunity. Ale treba si dávať pozor na to, koľko ho zjeme. Je zbytočné ho pridávať do jedál, ktoré tepelne upravujeme, keď sa varí alebo pečie, zničí sa všetko hodnotné a ostanú len kalórie.

A čo umelé sladidlá?

To je kontroverzná téma. Ak by spôsobovali zdravotné riziká, boli by zakázané, ale sú pri nich isté obmedzenia – nemali by ich jesť tehotné ženy, deti a aj diabetici by mali radšej menej, prípadne vôbec nesladiť. Štúdie ukázali, že ak chcel niekto schudnúť a nahradil sladené nápoje tými s umelým sladidlom, neschudol efektívnejšie. Sladká chuť v ústach spúšťa produkciu inzulínu, následne sa žiadne sacharidy nevstrebú, inzulín však účinkuje a klesne nám hladina cukru v krvi, čo spustí hlad. Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj. Stačí týždeň zaťať zuby a vydržať.

Čo radíte pacientom, ak majú prestať sladiť?

Záleží od motivácie. Ja som prestala sladiť počas tehotenstva, keď to mohlo ohroziť moje dieťa. Dieťa bolo dôležitejšie ako moja hlúpa chuť na sladké. Snažím sa to takto hovoriť aj pacientom – ak by to dokázali spraviť pre svoje dieťa, prečo to nedokážu urobiť pre seba. Treba to robiť postupne. Málokto zvládne radikálne zmeniť životosprávu zo dňa na deň. Treba začať napríklad tým, že si nedáte cukor do kávy a do čaju. Potom si poviete, že nemusíte jesť sladké každý deň, ale dáte si ho raz za týždeň a postupne sa to dá zvládnuť.

Aké sú najväčšie chyby v stravovaní?

Je ich veľa, podľa štúdie, ktorej výsledky vyšli tento rok v Lancete, je to najmä nedostatočný príjem zdravých potravín, ako je ovocie, zelenina, celozrnné potraviny, orechy, semienka, ale aj konzumácia veľkého množstva nezdravých potravín – jedál s priveľkým obsahom nezdravých tukov, teda červeného mäsa či soli, až po zlé stravovacie návyky, napríklad neuvedomelé jedenie pri počítači a televízii.

Jednou z chýb je pitie sladených nápojov. Potom sú zradnejšie chyby – a to sú tuky. Keď zjeme gram sacharidov alebo bielkovín, dá nám to štyri kalórie. Keď zjeme jeden gram tukov, dá nám to 9 kalórií. Mnohí ľudia si to neuvedomujú a zjedia 300 gramov syru eidam, ale nedajú si k tomu chlieb, aby nepribrali. Malo by to byť naopak – dať si jeden krajec celozrnného chleba, na to jeden tenký plátok syra a veľa zeleniny. Vo väčšine syrov je veľa tukov – 45 až 60 percent v sušine.

Kde ešte?

V salámach, klobásach, samozrejme v slanine, vo vyprážanom jedle, v mnohých pekárenských výrobkoch, keksoch, zmrzline a v iných sladkostiach,  najmä ak tie veci kupujeme. V týchto výrobkoch sú často nekvalitné tuky, najmä palmový tuk.

Existuje univerzálna rada pre človeka, ktorý je zdravý, ale chce schudnúť, lebo má nadváhu? Čo by mal obmedziť?

Univerzálna je racionálna zdravá strava. V princípe by mal zo všetkého trochu ubrať – menej červeného mäsa, tučných mliečnych výrobkov a jesť viac ovocia – zhruba 150 až 200 gramov na deň, zeleniny 200 až 350 gramov na deň. Raz až dvakrát do týždňa mať strukoviny a dvakrát do týždňa ryby. Mäso stačí raz alebo dvakrát do týždňa. Namiesto bieleho pečiva a múky preferovať celozrnnú múku, denne konzumovať malé množstvo orieškov a semienok. Ideálne je úplne vylúčiť údeniny a alkohol. Vôbec by nemal piť sladené a ochutené nápoje, ideálne vodu, nesladené čaje alebo minerálky s nízkym obsahom sodíka. Niektorých pacientov musíme naučiť aj to, že mlieko je potravina, nepije sa od smädu.

Mala som pacientku, ktorá denne vypila liter plnotučného mlieka, čo je 35 gramov tuku. To jej stačí na celý deň a žiadne iné tuky by už prijímať nemusela. Môžete piť mlieko, ale v menšej miere – deci alebo dve za deň. V jedle si treba dať pozor na potraviny, ktoré majú veľa tukov – to nie sú len syry a mäso. Napríklad ľudia už vedia, že je zdravšie, keď jedia oriešky alebo semienka namiesto nezdravého maškrtenia. Ale nevedia to jesť s mierou. Zjedia 100 gramov mandlí alebo orechov, to je veľmi veľa tukov a kalórií –  zhruba 650 kalórií, a to je pre väčšinu žien polovica ich denného kalorického príjmu. Sú zdravé, ale je ich príliš veľa, hlavne ak ostatné porcie jedla nijako neobmedzia. Žene stačí sedem až osem mandlí a mužovi desať až 12 na deň. To je diametrálny rozdiel oproti celému balíčku. Druhá dôležitá vec je spôsob prípravy jedla.

Sú dnes porcie väčšie ako pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi?

Určite áno. Ja som takýto šok zažila v USA. Robila som tam dva a pol roka výskum, ktorý sa týkal obezity a cukrovky, a keď som prišla, doslova som sa v reštaurácii hádala, že som si objednala jednu porciu polievky. My sme sa z jednej porcie polievky a jednej porcie kuraťa s ryžou najedli celá štvorčlenná rodina. Myslela som, že sme si nerozumeli kvôli jazyku, ale potom som pochopila, že takéto porcie tam majú bežne. Ale už aj u nás sa približujeme k tomuto trendu. Napríklad keď v recenziách na reštauráciu vidím, že „toto je dobrá reštaurácia, tu sú veľké porcie“, tak tam nejdem. Nechápem, ako si niekto dokáže dať hamburger a k tomu ešte hranolčeky. Alebo najobjednávanejšie jedlo v našich reštauráciách – vyprážaný syr s hranolkami a majonézou – to je 1.500 až 1.600 kalórií, okrem nich by ste za deň nemuseli už nič zjesť. Sú to však len hluché kalórie – prevažne tuky a sacharidy, ktoré keď zjete a máte aj bez nich dosť energie, tak sa uložia rovno do tukových zásob.

Ako by mala vyzerať ideálna porcia jedla?

Klasický tanier, aký sme mali kedysi, nie väčšie, ktoré si dnes mnohí kupujú. Na tanieri by malo platiť hokejové pravidlo – na tretiny. Jedna tretina by mali byť bielkoviny, teda mäso, sója, strukoviny, sójové mäso alebo mliečne bielkoviny. Druhá tretina je príloha, ktorej Slováci jedia veľa, ako je knedľa, ryža, zemiaky, cestoviny, chlieb. A tretina až polovica by mala byť zelenina, ideálne čerstvá, alebo dusená či robená na pare. Pozor na dresingy – v mnohých fastfoodoch si dáte dresing, a keď si to spočítate, tak taký šalát s dresingom, s grilovaným mäsom a so zeleninou má toľko tuku a kalórií, ako keby ste si dali hamburger. V mnohých dresingoch je veľa tukov, škrobovín a dochucovadiel.

Hovorili ste, že je veľmi dôležitá príprava jedla. Aká by mala byť?

Mala som pacientku s nadváhou, ktorá hovorila, že je len kuracie mäso. Potom mi povedala, ako ho pripravuje – vysmažila ho v trojobale, dala do jenskej misy, zaliala šľahačkou, na to dala strúhaný syr a zapiekla v rúre. Rovnako tak môžete tofu, ktoré je inak dobrá potravina, utopiť v oleji. Treba mať dobrú panvicu, sporák, neprepaľovať, používať kvalitné tuky a vyberať si krátku prípravu, napríklad na pare alebo v rúre. Vyprážanie treba čo najviac obmedziť alebo úplne vylúčiť. Alebo sa dá vyprážať aj zdravšie – ak chceme klasický trojobal, či to je mäso, karfiol, hríby alebo iná zelenina, dá sa to dať na plech, na papier na pečenie, trošku oleja a piecť v rúre. Je tam omnoho menej tuku, ktorý by sa nasiakol do strúhanky, je to o niečo zdravšie.

Aké mäso by sme mali uprednostniť?

Kvalitné bielkoviny sú v chudom mäse – kuracie, morčacie, králik, ryby. Ak bravčové, tak len panenka alebo karé. Ak hovädzie alebo teľacie, tak len chudé. Neodporúčajú sa údeniny, paštéty. Je v nich veľa tukov a okrem toho údeniny, napríklad aj párky, obsahujú karcinogény prvej triedy, a to je významný rizikový faktor vzniku rakoviny hrubého čreva, preto ich konzumáciu treba minimalizovať alebo vylúčiť.

Aj kvalitnú šunku?

Ak má viac ako 90-percentný podiel mäsa, tak ju môžete jesť, ale potom treba dať pozor na obsah soli. Samozrejme, ak sa bavíme o dusenej a sušenej šunke, nie údenej. Okrem mäsa majú výborné bielkoviny aj strukoviny, sója a sójové výrobky, ďalej oriešky – na 100 gramov mandlí je 20 až 25 gramov kvalitných bielkovín aj tukov. A potom mliečne výrobky, ale vyberte si skôr tie nízkotučné.

Sú syry, ktoré by ľudia nemali jesť?

Napríklad plesnivé syry sa niektorým ľuďom neodporúčajú – ide o tehotné ženy, ľudí s poruchami imunity či deti. Je tu zvýšené riziko napríklad listeriózy. Pre zdravého človeka nie je v minimálnom množstve problém akýkoľvek syr, ale neodporučila by som údený syr. Pri tvarohu by som nevyberala nulapercentný, ale skôr zlatú strednú cestu – 2,5-percentný (teda 2,5 percenta tuku na 100 gramov). Pri jogurtoch je lepšie si vybrať 3,5-percentné, a nie s nula percent tukov, ktoré sú často zahustené škrobom, ani smotanové, ktoré obsahujú aj 10 percent tuku. Pri tvrdých syroch skôr nízkotučné 30-percentné syry, podobne pri mozzarelle. Aj pri mlieku skôr polotučné, u detí do pubertálneho obdobia pokojne plnotučné, teda ak nejde o deti, ktoré majú problém s nadváhou.

Mnohí nízkotučné výrobky kritizujú, vy ich pacientom odporúčate?

Hovorila som s potravinármi, ktorí vyrábajú mliečne výrobky, a pýtala som sa, či sa tuk odstraňuje chemicky. Povedali, že pri väčšine výrobkov sa tuk odstredí mechanicky. Neobávam sa toho. Ale ak si vezmem nulapercentný jogurt, sú na jeho zahustenie pridané škroboviny, preto hovorím o strednej ceste – v 3,5-percentnom jogurte je tuku akurát a nie je tam nič pridané. Zloženie výrobku treba čítať na etiketách – aj toto učíme pacientov – čítať zloženie výrobku na etikete.

Sú z hľadiska výživy rozdiely v prílohách? Mali by ľudia obmedzovať knedľu alebo zemiaky?

Obmedzovať by mali množstvo, no čo sa týka množstva komplexných sacharidov, je to v podstate jedno. Ak niečo preferovať, tak ryžu natural, inak je jedno, či si dáte bataty alebo bežné zemiaky. Okrem množstva ide aj o spôsob prípravy. Hranolky nie sú zdravý spôsob, a ak ich predsa chceme, treba ich upiecť v rúre na papieri, aby nenasiakli toľko tuku. Ak cestoviny, tak celozrnné. Dnes si už niektorí ľudia robia aj domáce cestoviny. Stále je však veľa ľudí, ktorí sú leniví si doma pripraviť akékoľvek jedlo.

Ako si to vysvetľujete?

Ľudia trávia s mobilom v ruke či pri televízore a počítači hodiny. Čo by sa stalo, ak by pol hodiny z toho venovali príprave jedla? Vedeli by, čo v ňom je. Nemyslím si, že je problém, že nemáme čas si pripraviť jedlo, je to len otázka lenivosti a nastavenia priorít.

Ak to poradíte pacientom, skúsia to?

Ako kto. Tí, ktorí prekonali nejaké ochorenie alebo majú cukrovku, sú motivovaní. Zľaknú sa a uvedomia si, že jedlo hrá dôležitú úlohu. Vedia, že ak by schudli päť alebo desať percent, mohlo by im to výrazne pomôcť a nemuseli by užívať lieky na cukrovku, krvný tlak či zvýšený cholesterol. Správna motivácia je dôležitá. Ku mne prídu väčšinou pacienti, ktorí sú motivovaní, skúšali to sami doma, ale zistili, že si nedokážu pomôcť a potrebujú, aby im to niekto vysvetlil, dal im návod alebo recepty. To, čo za nich nespravím, je mať pevnú vôľu.

Mnohí ľudia skúšajú schudnúť doma, ale na webe je mnoho rád, ktoré sú často protichodné. Môže sa v tom bežný človek vyznať?

Na internete je všetko – aj dobré informácie, aj balast, aj veľa nepravdivých až zavádzajúcich informácií. Každý by si mal uvedomiť, odkiaľ sú informácie, či je to dôveryhodný zdroj, či má človek, ktorý to hovorí, dostatočné vzdelanie. Dnes aj fitnes tréner, ktorý nemá ani len základný kurz o výžive, dokáže dávať odborné rady – to je za hranicou. Napríklad v USA si fitnes tréner nemôže dovoliť dávať rady o výžive, lebo na to nie je kvalifikovaný. Neodborná rada môže poškodiť zdravie človeka. Nedávno som sa stretla s tým, že niektorí propagátori kváskovania odporúčali kváskový chlieb aj pacientom s celiakiou. Pre zdravého človeka je výborný, ale nie pre pacienta s celiakiou. Štúdie dokazujú, že ak pacient s celiakiou denne zje čo i len dva krajce kváskového pšeničného či ražného chleba, tak to vyvolá takzvanú asymptomatickú (bezpríznakovú) subtotálnu atrofiu a zápal črevnej sliznice. Bezlepkovú diétu totiž pacient nedrží len preto, aby sa subjektívne cítil dobre, ale aj aby sme zabránili bezpríznakovému zápalu, ten je totiž rizikovým faktorom vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. V medicíne sa poznatky vyvíjajú a menia sa aj rady, ako ktoré potraviny prospievajú alebo neprospievajú zdraviu. Ale jedna rada je všeobecne platná – ak by sme zo všetkého jedli menej, s mierou, tak by sme neboli tam, kde sme.

Často sa napríklad hovorilo o vajíčkach, niektorí tvrdili, že sa nemajú jesť, iní že sa majú. Vy ich pacientom odporúčate?

Najnovšie výskumy uverejnené tento rok v prestížnom časopise JAMA potvrdili, že ak jeme jedno vajíčko denne navyše, a teda máme príjem cholesterolu vyšší zhruba 300 miligramov, tak máme o 17 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení a o 18 percent vyššie riziko celkovej úmrtnosti. Záverom autori článku radia opäť zaviesť do diétnych odporúčaní obmedzenie denného príjmu cholesterolu na maximálne 300 miligramov. Najlepšia je zlatá stredná cesta – tri pre ženy a sedem vajíčok pre muža do týždňa. To je maximum pre zdravého človeka. Ale treba počítať s tým, že vajíčka môžu byť aj v iných výrobkoch, napríklad v cestovinách, koláčoch a pečive, a  cholesterol je aj v iných potravinách.

A čo kokosový olej?

Určite by sa nemal používať denne, lebo je v ňom veľa saturovaných tukov. Boli také zjednodušené rady, aby ľudia obmedzili živočíšne tuky, a tak siahli po rastlinných a jeden z nich je kokosový. Arašidy tiež nie sú vhodné, a ak, tak len občas a málo, podobne aj arašidové maslo. V USA som videla sestričky, ktoré si ovocie namáčali do arašidového masla. Úplne zabili niečo také zdravé, ako je jablko.

Boli ste v USA dva a pol roka, bol pre vás šok, ako jedia?

Bol. Jedia nekultúrne, nepoužívajú príbor. Aj porcie boli obrovské. Ale na druhej strane tam mali obrovský výber rôznych kuchýň z celého sveta.

Chutilo vám tam?

Nie, ja som varila doma. Ale nevedela som nájsť bežné maslo, lebo kravy kŕmia kukuricou a má to úplne inú chuť. Ani syry mi nechutili. A tak sme kupovali írske maslo, izraelský ovčí syr, ktorý sa podobal na našu bryndzu, nemeckú šunku, francúzske bagety alebo poľský chlieb. Kakao, kávu, vanilkový cukor a pudingy mi posielala mama balíkom, synom horalky. Napríklad pudingy boli slané, odporné. Často kombinujú sladké so slaným. Napríklad niečo ako náš guláš jedli s kukuričným chlebom, ktorý chutil ako koláč. Všetko bolo presladené a presolené. Jediné, čo bolo lepšie ako u nás, boli citrusy, tie boli zrelé a výborné.

Hovoríte, aby ľudia jedli menej. Vaši pacienti bývajú skutočne hladní?

Pacienti si často myslia, že zobkanie pri počítači či televízii nie je jedlo. Alebo že jablko nie je jedlo. Musíme pacientov naučiť, že pojedanie nie je správne a že musia jesť cielene a vedome. Je dôležité mať čo najčastejšie štandardné stolovanie, keď rodina sedí pri stole a sústredí sa len na jedenie. Často však jeme tak, že  si pri tom neuvedomíme, koľko toho zjeme. Dávam pacientom úlohu, aby si napísali, kedy jedli, s kým jedli a prečo jedli, či naozaj pociťovali hlad. Niekedy povedia, že cítili, že mali plný žalúdok, ale mali na niečo chuť. Často chcú mať len niečo v ústach, niečo žuť, aj keď nie sú hladní. Pacienti mi dokonca hovoria, že vedia, že im bude zle, ak niečo zjedia, ale aj tak to zjedia.

Keď necítia hlad, prečo majú na niečo chuť?

Je to emočné jedenie – majú z toho dobrý pocit. Je to systém v mozgu, ktorý prináša pocit odmeny. Takýto pocit nám prináša aj sladké. Mnoho ľudí práve takto odbúrava stres. Vedia, že nerobia dobre, ale keď začnú jesť čokoládu, tak ju zjedia celú.

Čo mám robiť, keď chcem prestať s jedením, keď nie som hladný, ale som v strese?

Existujú na to psychologické postupy takzvaná kognitívno-behaviorálna metóda. Najskôr treba zistiť, prečo jem, aj keď nemám hlad. Pacienti sa musia sa naučiť identifikovať, čo je hlad, čo je pocit sýtosti a akceptovať ich. Povedať si, prečo jem sladkosti. Ak kvôli stresu, tak sa ho učia zvládnuť iným spôsobom. Niekto sa ide prejsť okolo budovy alebo vybehne po schodoch, robia si dychové cvičenia. Treba sa s pacientmi rozprávať o tom, čo to spôsobuje, niektorí mali napríklad v detstve ťažké obdobie, rodičia nemali dosť peňazí a deti boli naučené, že sa treba najesť, keď je jedlo, lebo zajtra už môžu byť hladní. Z toho potom môžu mať zlé návyky. Týranie či šikanovanie, rozvrátené rodiny, až po zneužívanie v detstve, to všetko môže viesť k najrôznejším poruchám príjmu potravy nielen k emočnému prejedaniu, obezite, k nočnému prejedaniu, ale aj anorexii, bulímii, ortorexii (posadnutosť jesť zdravo, bio), biogrexii (jesť s cieľom mať veľa svalovej hmoty), drunkorexii (pacient cielene prijíma menej kalórií v jedle, aby mohol piť alkohol) a podobne.

Priberáme ako národ?

Určite áno. Ak vezmeme centrálnu obezitu – takzvanú jabĺčkovú, keď sa tuk ukladá v okolí pásu, má ju takmer polovica mužov a viac ako 54 percent žien. Ak vezmeme obezitu a nadváhu, tak ňou trpia dve tretiny populácie. U detí má nadváhu alebo obezitu štvrtina. V posledných rokoch sa podarilo zastaviť nárast nadváhy a obezity u detí, ale je to šialené. Ak sa začína obezita už v detskom veku, tukové bunky sa množia, nie je to ako u dospelého, u ktorého sa tukové bunky „len“ zväčšujú. U detí sa zväčšuje ich množstvo a má to omnoho väčšie dôsledky.

Aké?

Fakty hovoria jasne, až 80 percent obéznych detí bude obéznymi dospelými a je pre nich omnoho ťažšie schudnúť. Čím skôr začína dieťa s nadváhou a obezitou, tým skôr sa zvyšujú riziká, ktoré sa už v detskom veku môžu prejaviť vysokým krvným tlakom, vysokým cholesterolom, už v detskom veku môže začínať inzulínová rezistencia, čo znamená zvýšené riziko vzniku cukrovky. To sú veci, ktoré ovplyvňujú kvalitu života. Nadváha urýchľuje nástup puberty a ovplyvňuje aj plodnosť. U obéznych chlapcov sa v puberte v tukovom tkanive vplyvom enzýmu aromatáza menia androgény na estrogény. Títo chlapci sú dievčenskejší, majú menej ochlpenia, menšie prirodzenie a majú gynekomastiu (zväčšené prsníky) a hanbia sa za to. U dievčat je to opačné – v tuku sa ženské hormóny menia na mužské a má to svoje dôsledky.

Do akej miery ovplyvňuje obezitu dieťaťa genetika?

Najnovšie veľké štúdie takzvané genómové asociačné ukazujú, že vplyv génov je iba desať až 14 percent. V minulosti štúdie na dvojičkách, kde každé dieťa vyrastalo v inom prostredí, ukázali vplyv genetiky až v 40 až 74 percentách. Avšak monogénových foriem obezity je len 5 percent. U väčšiny detí ide o polygénový typ obezity a rozhodujúci je vplyv životného štýlu. V rodine, kde sú mama, otec aj dieťa obézni, je často obézny aj pes. To nie je o genetike, ale o zlých návykoch. Keď máme detského pacienta, snažíme sa zmeniť správanie celej rodiny. Nedá sa dať dieťaťu diétu a pritom vyprážať rezne. Dospelí a my rodičia musíme ísť deťom príkladom, deti sa učia najmä pozorovaním, to sa týka stravy aj pohybu. Rodičia by mali naučiť dieťa aspoň 3 až 5 športov: plávať, bicyklovať, korčuľovať, behať, lyžovať.

Ako na to reagujú, podporujú rodičia deti v zmene?

Mnohí to prijali a prospelo im to. Mali sme mamu, ktorá pri synovi schudla 10 kíl a aj jej cukrovka sa zlepšila. Niekedy máme manželské páry, keď sa manželka hanbí priznať, koľko má kíl, a klame o tom svojmu partnerovi. Ženy celkovo prichádzajú častejšie, ale partneri sa k nim často pridajú, aj keď neskôr.

Je u mužov menej časté, že by chceli chudnúť?

Mužom akoby to menej prekážalo. Nehľadajú pomoc tak často ako ženy. U žien často nie je motivácia zdravie, ale to, že chcú vyzerať lepšie. Musím im vysvetľovať, že po návšteve u nás nebudú mať do pol roka miery ako modelka. Ide nám o to, aby sa cítili dobre, aby to prospelo hlavne ich zdraviu. Pozitívnu zmenu vidíme na výsledkoch v krvi a na krvnom tlaku už aj po redukcii hmotnosti o 5 až 10 percent. A to je to najdôležitejšie.

Uvedomujú si pacienti, že to, čo jedia a pijú, môže spôsobovať kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, onkologické ochorenia?

Povedomie je veľmi slabé. Ľudia to nechcú počuť. Dokonca aj lekári na odborných konferenciách neradi počúvajú o tom, že údeniny a alkohol obsahujú karcinogény 1. triedy, teda rovnako ako azbest.

V Nature vyšla štúdia, že obezita sa stáva väčším problémom na vidieku ako v mestách. V mestách akoby bolo väčšie povedomie, že sa majú ľudia o seba starať – cvičiť, zdravšie jesť. Je to podobne aj u nás?

Asi áno, ale zo Slovenska nemáme relevantné údaje. Najnovšie dáta o obezite sú päť až osem rokov staré. Bolo by ideálne, ak by sa urobila veľká štúdia aj podľa vzdelania a regiónov. Vyzerá to tak, že bude väčší problém na vidieku. V mestách je trochu iný trend – chodiť do fitka, starať sa o zdravie a je to aj o peniazoch.

Teda bohatší ľudia sa o seba starajú viac, lebo majú peniaze na kvalitnejšie jedlo aj na pohyb?

Áno. Čo však často nedáva zmysel, lebo by sme mali jesť menej, a tým by sme ušetrili a mohli by sme si dovoliť zdravšie potraviny. Napríklad mi minule pacient hovoril, že oškvarky stoja 10 eur kilo. Tak si hovorím, že prečo si v tej cene nekúpi šunku s vysokým obsahom mäsa alebo zeleninu. Ak by sme jedli menej, tak by nás zdravé stravovanie nevyšlo drahšie.

Keď hovoríte s pacientmi o strave, nie je problémom aj typ našej kuchyne? Je slovenská kuchyňa zdravá?

Slovenská či česká tradičná kuchyňa je ťažká, ale dá sa urobiť zdravšie. Je rozdiel, či spravíte francúzske zemiaky s údenou slaninou a zalejete to šľahačkou. Alebo či použijete biely jogurt a šunku. Rezeň sa dá urobiť v rúre. Veľmi záleží na tom, ako sme sa naučili jesť v detstve. Generácia mojich starých rodičov bola „odchovaná“ na strukovinách, cestovinách, jedli veľa kapusty, maslo sa predávalo bohatým. Museli si dobre rozmyslieť, koľko zjedia. V generácii našich rodičov, ktorí nám varili, keď sme boli deti, to už bolo o niečo horšie. Aj keď mojej mame mlynček na obilie, aby sme mali celozrnnú múku, otec doniesol z Nemecka ešte za socializmu. Od 80. rokov, keď som bola dieťa, poznám knäckenbrot, dovážal sa z NDR. Doma u nás platili jednoduché pravidlá: na smäd je najlepšie piť vodu, sladkosť sme dostali až po obede či večeri, jedlo sa, čo bolo navarené.

Sú národné kuchyne, od ktorých by sme sa mali inšpirovať?

Mali by sme rešpektovať náš región a potraviny, ktoré sú nám prirodzené. Ale môžeme si to prispôsobiť. Bryndzové halušky sa dajú urobiť z celozrnnej múky, netreba dávať slaninu, stačí pažítka. A k tomu misku zeleniny. Ja si k tomu dávam uhorku alebo paradajku. Alebo robím špenátové halušky. Aj perkelt sa nemusí robiť so smotanou. No globalizácii a prieniku iných kultúr aj stravovacích návykov sa však zabrániť nedá. Znovu je to o správnej voľbe. Na Islande, keď im stúpol počet obéznych obyvateľov, urobili radikálny krok, zakázali fastfoody aj McDonald a motivovali ľudí vrátiť sa k tradičným jedlám, najmä k jahňacine, ktorá sa od jari do jesene voľne pasie po horách.

Treba bielu múku úplne vylúčiť?

U nediabetika to nie je nutné. Ale celozrnná múka má pridanú hodnotu – má vlákninu, vitamíny B, ale treba si na to zvyknúť. Ak si dá niekto raz za čas biely rožok či cestoviny z bielej múky, nič sa nestane.

Čo znamená raz za čas?

Raz za týždeň. Aj maslo – ak si ho nedávate každý deň a dávate si ho v malom množstve, nie je to problém. Ak niekto za päť pracovných dní zje 125 gramov masla, to je veľa, ale keď si ho dáte raz za týždeň, napríklad s chlebom a medom, je to zdravšia alternatíva sladkosti.

Čo býva pre pacientov najťažšie sa naučiť?

Niekedy majú pocit, že ak nebudú jesť, alebo budú jesť menej, niečo sa im stane. Často mi hovoria, že majú nízku hladinu cukru, preto sa musia najesť. Vtedy im hovorím, že im požičiam glukomer a zmeráme to. Sú to pocity, nie reálna potreba. Musia sa naučiť rozlíšiť skutočný hlad od chuti na niečo.

Je dobré mať očistné dni? Napríklad raz za týždeň jesť len ovocie či zeleninu alebo nejesť?

Prečo nie? Ovocno-zeleninový deň, alebo len pitie tekutín nie je vôbec problém, telu to prospeje.

Veľmi módny je takzvaný detox, ktorý má očistiť organizmus. Ako to vnímate vy?

Je to nezmysel. Neviem, kto to vymyslel, ale je to hlúposť. Telo sa vie vyrovnať s mnohými cudzorodými látkami, ktoré sa do neho dostávajú, samozrejme ak nejde o dávky, keď je to už intoxikácia. Naše telo ich vie eliminovať, máme na to pečeň, obličky aj pľúca. Ak chce niekto detox, nech prestane fajčiť, piť alkohol, jesť prepálené tuky a sladkosti. Telu stačí dostatočný príjem vitamínov, minerálov, vlákniny, teda ovocia a zeleniny a správny pitný režim. Už sa mi stalo, že mi pacient povedal, že nemôže piť vodu, lebo ho z toho bolí žalúdok.

Čo mu na to poviete?

Neverím mu to, lebo je to hlúposť, voda je základ nášho tela, u novorodencov tvorí 90 percent tela voda a u dospelých 65 percent. Veľká chyba je, ak niektorí podstupujú takzvané „črevné sprchy“, to nemá žiadnu logiku. V čreve máme zhruba 2 kilogramy črevnej mikroflóry, ktorá sa u človeka vytvára v závislosti od zloženia stravy a dodávky „mikróbov“ už v ranom detstve (aj spôsob pôrodu to ovplyvňuje), zloženú tak, aby telu napomáhala stráviť potraviny, a nie mu škodila. Ak sa do organizmu dostane viac patogénnych mikróbov alebo sa premnožia, tak sa to prejaví najčastejšie hnačkou. Preto zasahovať do zloženia črevnej mikroflóry takýmito umelými zásahmi, ako sú výplachy, nie je vhodné.

Jednou z tém, ktorá sa často na webe objavuje, je aj „prekyslenie“ organizmu.

Áno, to je ďalšia hlúposť. Keď mi niekto povie, že si dáva sódu bikarbónu „na prekyslenie organizmu“, tak mu vysvetlím, že sa to v žalúdku s kyselinou chlórovodíkovou (žalúdočnou) zneutralizuje a vznikne soľ, voda a oxid uhličitý. Je to o základných vedomostiach z chémie.

Mal by zdravý človek jesť vitamíny v tabletkách?

Keď má človek vyváženú stravu, nemá zmysel konzumovať vitamíny v tabletkách. Výnimkou je vitamín D. U detí v dojčenskom veku sa podáva vitamín D a ten chýba aj nám dospelým najmä v zimných mesiacoch a treba ho telu v tomto období dodať. Napríklad vegetariánom, vegánom či frutariánom hrozí, že budú mať nedostatok železa a vitamínu B 12. Tí si ho budú musieť dodávať v tabletách. Podotýkam, že ak ide o vegetariána, ale toho skutočného, nielen že prestane jesť mäso, tak títo vedia, ako dodať telu všetky mikronutrienty (vitamíny aj minerály) zo stravy.

Čo je naozajstný vegetarián?

Vie, aké má byť zloženie stravy, aby mal všetky zložky stravy vyvážené. Sú aj takí „akože vegetariáni“, ktorí síce nejedia mäso, ale jedia prevažne cestoviny, pizzu, sladkosti a o zelenine ani nechyrovali. Nejedenie mäsa nie je vegetariánstvo.

Odporúčate pacientom, aby sa stali vegetariánmi?

Ak, tak skôr odporúčam semi-vegetariánsku stravu na princípoch stredomorskej stravy. Ale ak niekto chce byť vegetariánom, tak mu v tom nebránim, vysvetlím mu, ako si má nastaviť stravu, aby bola vyvážená a výživná, tiež som rok bola vegetariánkou. Viaceré štúdie potvrdili, že dokonca je to pre niektorých pacientov zdraviu prospešné, napríklad pre diabetikov. Rozhodne však nie je vegetariánstvo či vegánstvo vhodné pre deti. Stretla som sa opakovane najmä s mladými ženami, ktoré sa stali jedna vegetariánkou a druhá vegánkou a mali anémiu (chudokrvnosť), ktorú potom bolo treba riešiť. Dokonca u jednej si to vyžiadalo hospitalizáciu a podávanie transfúzie. Bola však tým typom pseudo-vegetariána.

Ak chcú ľudia schudnúť, niekedy úplne vysadia pečivo. Je to správne?

Ak človek, ktorý netrpí celiakiou, úplne vylúči pečivo a všetku múku (pšeničnú, ražnú, ovsenú), ochudobňuje sa o vlákninu. Keďže celiatici musia jesť inú múku – kukuričnú alebo pohánkovú, chýba im vláknina a majú vyššie kardiovaskulárne riziká. Bežný človek by nemal mať bezlepkovú diétu, ktorú si sám od seba nasadí. Počet intolerancií na mnohé potraviny narastá, ale je dôležité, aby vám alergiu či intoleranciu diagnostikovali odborníci. Nie tak, že si na internete kúpite za desiatky eur test a z kvapky krvi vám ukáže, že máte intoleranciu na všetko možné. Stretla som sa aj s tým, že pacientovi pomocou biorezonancie zistili, že má alergiu na glukózu. Ale to je nemožné, mať alergiu na glukózu.

Je veľa ľudí, ktorí vyradia nejaký typ stravy?

Ja sa s tým stretávam dosť často a mám pocit, že počet týchto ľudí rastie. Niekedy majú črevný diskomfort, nafukovanie a podobne, ale nemusí to byť dôsledkom stravy, ale toho, že veľa sedíme a nehýbeme sa na vzduchu.

Nerobia to aj preto, lebo chcú schudnúť?

Áno, berú to ako jednoduchú cestu – vysadia nejakú potravinu, napríklad chlieb, a schudnú. Na určité obdobie je to v poriadku, ale nie je to potrebné. Pre niektorých ľudí je to takto jednoduchšie. Lebo ak vynechá lepok, vynechá aj koláče, keksíky a podobne.

Na internete nájdete veľa diét, funguje niektorá?

Je dokázané, že diéty podľa krvných skupín nemajú žiadny efekt. Pri keto- alebo paleodiétach niekto vymyslel, že sme v praveku jedli len samé mäso, ale to tiež nie je pravda, poľnohospodárstvo a pestovanie obilnín fungovalo už niekoľkotisíc rokov pred Kristom. A ďalší problém je, že mnoho ľudí si myslí, že má keto- alebo paleodiétu, ale v skutočnosti ide len o zónovú diétu, keď nedochádza k tvorbe ketolátok ako pri extrémnej ketodiéte, keď je sacharidov menej ako 10 percent z celkového množstva kalórií. Niektorí ani nevedia, o čom tá diéta je a čo sa v tele pri nej deje.

Funguje teda niektorá?

Sú to skôr módne trendy. Napríklad práškové diéty sú nízkokalorické, zväčša máte menej ako 500 kalórií na deň. Urobíte si kokteil, ktorý pijete trikrát denne, napríklad mesiac. Ľudia efektívne a rýchlo schudnú, ale nenaučí ich to správne sa stravovať. Potom začnú jesť ako predtým a hneď kilá naberú späť, ide o jojo efekt. My im musíme vysvetliť, ako sa majú stravovať, ako sa hýbať, aby pri chudnutí nestrácali svalovú hmotu. Ľuďom sa to nechce a chceli by mať jednoduchý recept, že stačí niečo vysadiť a budú chudí, ale je to komplikovanejšie.

Adela Penesová

je lekárka a vedkyňa v Biomedicínskom centre SAV, hlavná riešiteľka medzinárodných, národných i EÚ projektov so zameraním na výskum obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dva a pol roka pracovala v USA v National Institute of Health (NIH) v sekcii pre výskum obezity a diabetu. Okrem toho pracovala v Allgemine Krankenhaus v Tulne (Rakúsko). Je jednou zo zakladajúcich členov Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu, autorkou odborných a vedeckých článkov a odbornou garantkou nutričného softvéru PLANEAT, ktorý slúži na tvorbu individualizovaných jedálnych lístkov pre pacientov s najrôznejšími diagnózami. Venuje sa výžive, kardiometabolickým rizikovým faktorom pri nadváhe a obezite.

Odporúčame tiež do pozornosti:

Výživová lekárka: Cukor nie je vhodné z metabolického hľadiska obmedzovať 

Zoznam postrehov

Ako telefonovať? Najväčšie nešváry pri telefonovaní. Na čo si od teraz budete dávať dobrý pozor?

Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.

15. 03. 2021 | čítať ďalej...

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré u svojich otcov nikdy nevideli

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.

08. 02. 2021 | čítať ďalej...

Ako dostal Boris Kollár z Cypru milióny eur za nič

Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.

23. 09. 2020 | čítať ďalej...

Tisícové zárobky v IT sektore budú rásť. Kódovať sa dá naučiť za pol roka

O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.

11. 07. 2020 | čítať ďalej...

Pepe Majeský. Rozhovor s režisérskou špičkou našich veľkých šouprogramov

O princípoch tvorby v slovenskom šoubiznise hovorí jeden z najúspešnejších režisérov a showrunnerov Pepe Majeský.

11. 07. 2020 | čítať ďalej...

Doktorka Križanová: Pred smrťou sa chce rozlúčiť každý, dôstojné umieranie je ale na chvoste záujmu (podcast)

Väčšina z nás chce umrieť v kruhu svojich najbližších a tých, ktorí ich milovali. Napriek tomu drvivá väčšina ľudí na Slovensku umiera osamelo v nemocniciach.

11. 06. 2020 | čítať ďalej...

Martin Kaprálik recituje skladbu Kráľ (Years&Years - King)

Years&Years – King s nádherným hlasom Martina Kaprálika v slovenskom znení.

22. 05. 2020 | čítať ďalej...

Vedkyňa a lekárka radí, čo pri chudnutí obmedziť, čo variť a aké jesť porcie

Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj, veď stačí týždeň zaťať zuby a vydržať, hovorí Adela Penesová, ktorá sa venuje pacientom s obezitou a cukrovkou či s vysokým krvným...

28. 05. 2019 | čítať ďalej...

Dan Ariely: Máme naše rozhodnutia pod kontrolou?

Behaviorálny ekonomik Dan Ariely, autor Predictably Irrational (Predpovedateľne Neracionálne), používa klasické ilúzie a jeho vlastné neintuitívne (a niekedy až šokujúce) výsledky výskumu na odhalenie toho, že pri rozhodovaní nie...

20. 03. 2019 | čítať ďalej...

Smrť a jej príznaky. Čo sa deje s umierajúcim človekom?

Umieranie a posledné dni človeka sprevádzajú príznaky. Pre blízkych, môže byť prínosom, ak dokážu signály blížiaceho sa konca rozpoznať.

04. 02. 2018 | čítať ďalej...

Únik potvrdzuje pravidlo: Ľud potrebuje chlieb a hry

Spravodlivosť v prípade politikov je podriadená politickému boju. A tým prestáva byť spravodlivosťou.

05. 10. 2017 | čítať ďalej...

Ako dobre by ste mali poznať svojho partnera než sa vezmete?

Čo všetko je dôležité vedieť a vopred si ujasniť.

05. 10. 2017 | čítať ďalej...

Slovensko je nádherná krajina

Nasledujte sympatickú Slovenku cez krásy Slovenska: Bratislava, Košice, Nitra, Spišský hrad, Levoča, Spišská Nová Ves, Telgárt, Svätý Kríž, Liptovský Mikuláš, Bojnice, Zvolen, Piešťany, Kremnica, Banská Štrba, Levoča, Prešov,...

08. 05. 2017 | čítať ďalej...

Únik mladých do zahraničia je problém krajiny, nie škôl

Na Slovensku panuje obrovská nedôvera v samých seba, všetko slovenské akoby nemalo hodnotu.

05. 05. 2017 | čítať ďalej...

Sociálne siete sú u detí zdrojom stresu z vývoja vo svete

Pribúdajú správy o stúpajúcom počte detí, ktoré pociťujú stres zo súčasného vývoja vo svete, pričom za jeho hlavný zdroj je považovaný práve príval správ zo sociálnych sietí.

20. 04. 2017 | čítať ďalej...

Chcete žiť v demokracii? Mali by ste chcieť byť volený

Profesor T. Snyder pred potrebou „mať pokoj“ varuje aj v demokracii: občan, ktorému na udržaní demokracie záleží, by nielen mal chodiť voliť, ale – ak má dôvod – by sa mal stať aj aktívnym v miestnej politike a mal by chcieť byť...

14. 04. 2017 | čítať ďalej...

Dubovcová na rozlúčku: Ako krajina pravidelne zlyhávame

Päť rokov stačí na to, aby človek ukázal, čo v ňom je. Preto sa Jana Dubovcová už neuchádzala o funkciu verejnej ochrankyne práv. Najviac ju mrzí, že na Slovensku stále diskriminujeme deti v prístupe ku vzdelaniu.

29. 03. 2017 | čítať ďalej...

Čo by mohla urobiť reforma školstva so zlepšením správania žiakov?

Dnes za mnou prišla moja bývalá žiačka, ktorá sa odsťahovala s mamou do Rakúska. Porozprávali sme sa o tom ako sa jej darí, ako to vyzerá v jej novej škole.

27. 03. 2017 | čítať ďalej...

Konzervované jedlo nie je jedovaté. Jesť ho denne však na zdraví nepridá

Z obľuby priemyselného konzervovania potravín už začíname chvalabohu poľavovať a vraciame sa k rešpektu k domácim zavareninám a nakladanej zelenine.

21. 03. 2017 | čítať ďalej...

Neobmedzené možnosti sťažujú mladým ľuďom životné voľby

Pět let studovali psychologové Masarykovy univerzity generaci dospívajících Čechů, kteří čelí předsudkům, že jsou líní a odmítají zodpovědnost. Ukazuje se ale, že oni spíš jen řeší složitější situace, v nichž se jejich předchůdci...

16. 03. 2017 | čítať ďalej...

Neurológ: Sociálne siete škodia mozgu, IQ sa znižuje

"Žena je schopná pojať čokoľvek a okamžite to porovnávať a integrovať s tým, čo pozná. Ak sa pozrie na muža, okamžite ho rieši na rôznych úrovniach, nielen ako vyzerá, ale predovšetkým, či je spoľahlivý, aké má zázemie,...

12. 03. 2017 | čítať ďalej...

Musíme sa naučiť nechať ľudí zomierať

Lekár Peter Stachura zblízka vidí, aké utrpenie prežíva zomierajúci človek, ak sa mu zdravotníctvo či príbuzní príliš snažia pomôcť.

10. 03. 2017 | čítať ďalej...

Muži milujú silné ženy do doby, kým z nich ženy nevytiahnú zranených chlapcov

Väčšinu mužov priťahujú silné ženy. Niekto si na nich trúfne, iný len pozerá a predstavuje si, aká je asi v posteli, ale všetci sú nejakým spôsobom vzrušení.

06. 03. 2017 | čítať ďalej...

Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak má spokojnú a milovanú mamu

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove nikdy nezabúdať? Psychológ a lektor Marek Herman nám porozprával o tom, čo je pre každé dieťa v živote najdôležitejšie pre to, aby v živote nebolo "stratené"....

06. 03. 2017 | čítať ďalej...

Propaganda na Facebooku vyrába dojem, že vinou migrantov nám hrozí apokalypsa

Vplyv časopisu Zem a vek alebo Slobodného vysielača je podľa Juraja Smatanu obmedzený. Hlavné slovo majú najrôznejšie facebookové skupiny, ktoré šíria účelovo vybrané články o migrantoch.

05. 03. 2017 | čítať ďalej...

Veda radí, ako sa pri dnešnej politike nezblázniť

Skutky, ktoré sa nestali, korupcia, ktorá neexistuje. Vedci ponúkajú návod, ako si zachovať psychické zdravie.

03. 03. 2017 | čítať ďalej...

Ako trestali kriminálnikov v stredoveku?

Človek v stredoveku veril v napĺňanie spravodlivosti omnoho viac, než je to dnes.

24. 02. 2017 | čítať ďalej...

Výživová lekárka: Cukor nie je vhodné z metabolického hľadiska obmedzovať

Nezakazujte si sladké, gumené medvedíky sú dobré na kĺby, hovorí výživová lekárka.

23. 02. 2017 | čítať ďalej...

Kam sa v skutočnosti podeli pracovné miesta?

Lžou populizmu je, že „prinavráti pracovné miesta“. Nevie pritom ani priznať, kam sa v skutočnosti podeli. Spasí nás univerzálny základný príjem? Aby áno, tak určite by však boli nutné aj vysoké dane na finančné služby a...

23. 02. 2017 | čítať ďalej...

Prečo sa ženy nevedia zacieliť na jeden problém tak, ako muži

Jej názory sú dnes nepopulárne a dráždia nielen feministky. Je za rovnosť medzi mužmi a ženami, ale rovnakosť prísne odmieta. Skúma fyziológiu človeka a vplyv pohlavných hormónov na jeho myslenie. Trvá na tom, že mozog muža je...

18. 02. 2017 | čítať ďalej...

Ak slušní ľudia do politiky chodiť nebudú, sama sa nikdy neočistí

Citát je z recenzie knihy Steva Hiltona s názvom Ľudskejšie.

07. 02. 2017 | čítať ďalej...

Prečo si myslíme, že sme poctivejší ako ostatní

Ľudia trpia ilúziou morálnej nadradenosti. Ak majú všetci pocit, že sú morálne majáky, zvyšuje sa riziko konfliktu, lebo si myslia, že majú pravdu, zatiaľ čo ostatní sa isto mýlia, píšu psychológovia.

06. 02. 2017 | čítať ďalej...

Zákony sú dobré vtedy, ak ich pripraví a schváli jednotlivec

Gustave le Bon bol zrejme prvým významným mysliteľom, ktorý si všimol fenomén masy – jej zvláštne vlastnosti a kľúčový význam pre súčasnosť.

05. 02. 2017 | čítať ďalej...

Chcete vedieť, ako dopadne Amerika? Sledujte, či prežije otvorený internet

Bude to súboj, v ktorom budú komplikované rady skúsených a múdrych ľudí stáť proti intuitívnym a dobre vyzerajúcim riešeniam založeným na nepodloženom presvedčení.

30. 01. 2017 | čítať ďalej...

Kde robia singláči chybu?

Hľadali sme príčiny, prečo je medzi mladými kresťanmi toľko nezadaných ("single").

29. 01. 2017 | čítať ďalej...

Dubovcová: Slovensko trpí na pasivitu nepolitických lídrov

Ombudsmanka Jana Dubovcová pomenovala v rozhovore s týždenníkom Trend niekoľko príčin neutešeného stavu a zlej nálady medzi obyvateľmi Slovenska.

29. 01. 2017 | čítať ďalej...

Politici už tradičné média nepotrebujú

Dostali sme sa do fázy, keď majú politici oproti novinárom výhodu, pretože tradičné médiá vôbec nepotrebujú. Ak aj poskytnú rozhovor, tak ten priestor využijú na to, aby mohli urážať novinára či jeho médium.

12. 01. 2017 | čítať ďalej...

Schutz: Dve príčiny, ktoré nutne ženú našu spoločnosť do krízy

Prvou je nepoctivosť kampaní. V nich sa právo zbohatnúť vydáva za základné ľudské právo. Politici sa štylizujú do role toho, kto zabezpečí každému zbohatnutie, iba ho treba zvoliť.

08. 01. 2017 | čítať ďalej...

Čo by mohlo byť, keby verejní funkcionári sledovali len verejný záujem

B. Sanders vstupoval do komunálnej politiky zrejme s cieľom niečo urobiť a vyriešiť. Inými slovami hlavnou prioritou bolo mesto. Celé, nielen niečo z toho. Ak by takto rozmýšľali samosprávy u nás, asi by to vyzeralo inak. Ale to...

05. 01. 2017 | čítať ďalej...

Jiří Jelínek z Fischer Group odpovedá: Aké vlastnosti a schopnosti mu pomohli k úspechu

Jiří Jelínek je od roku 2004 generálnym riaditeľom spoločnosti Fischer Group. Pôsobí v oblasti cestovného ruchu.

27. 12. 2016 | čítať ďalej...

Ako operátor vidí, kde a s kým ste boli. Stačia mu údaje, ktoré musí zbierať

Pozrite sa, ako tie údaje vyzerajú a čo všetko sa z nich dá zistiť. Nemec Malte Spitz dokázal získať po žalobe údaje od Deutsche Telekomu, ktoré o ňom tento operátor zhromažďoval počas šiestich mesiacov.

25. 12. 2016 | čítať ďalej...

Viete aké údaje o vás majú operátori? Môžete byť radi, že žijete v demokracii

A ak si uvedomíte, aké dáta o vás majú napríklad mobilní operátori, môžete byť radi, že žijeme v demokracii.

25. 12. 2016 | čítať ďalej...

Psychológ: Doba postfaktická? Volíme toho, kto má najviac lajkov

Rozhodujeme sa na základe emócií, zostávame na povrchu a nemáme motiváciu rozmýšľať, hovorí psychológ Dalibor Špok. Sociálne siete nám ukazujú iba to, čo nám vyhovuje.

21. 11. 2016 | čítať ďalej...

O verejné dianie sa zaujímam od šiestich rokov, hovorí mladík, ktorý "vyškolil" radnicu

Má ešte len pätnásť rokov, ale už dvakrát nachytal prostejovskú radnicu pri porušovaní zákona. Študent Jakub Čech donútil "dospelých" úradníkov konať s ním ako so seberovným.

17. 11. 2016 | čítať ďalej...

Tomáš Garrigue Masaryk - životopisný dokument

Tomáš Garrigue Masaryk bol český filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov ČSR, prvý prezident ČSR a predtým predseda Dočasnej vlády Československa.

07. 11. 2016 | čítať ďalej...

Prezident Kiska o tom, že nálada v spoločnosti nie je dobrá. Akú radí cestu úniku z tohto stavu?

Prezident Andrej Kiska v rozhovore pre týždenník Trend, uverejnenom 2. novembra 2016, odpovedal na otázku: "Spomenuli ste, že ekonomike sa darí, mzdy rastú, ale napriek tomu nálada v spoločnosti nie je dobrá. Aká je cesta úniku z...

02. 11. 2016 | čítať ďalej...

Warner: Šaría sa na Západe zavádza krok za krokom. Cieľ islamu je, aby sa celý svet modlil k Alahovi

Moslimovia si môžu vybrať pokojný život, alebo politický, ktorého zmyslom je presviedčanie ostatných a vojna, hovorí Bill Warner, ktorý študuje politický islam.

01. 11. 2016 | čítať ďalej...

Tomáš Garrigue Masaryk - O demokracii

"Nesprávne je robiť rozdiel medzi mravnosťou veľkou a malou. Že sa politik v záujme štátu nemusí a nemá obzerať na mravné predpisy. Vec sa má v skutočnosti tak, že človek, ktorý napríklad klame a podvádza v politickom živote,...

31. 10. 2016 | čítať ďalej...

Nízke úroky? Ide o nešťastný experiment

Výška úrokov platí pre každú krajinu inak. Napríklad Nemecko by potrebovalo vyššie sadzby, ako má napríklad Taliansko.

30. 10. 2016 | čítať ďalej...

Psychologička: Strach z očkovania? Ľudia už nepočujú, že niekto umrel na tetanus

Rodičia nevedia pri očkovaní potlačiť emócie, hovorí Mária Hatoková z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.

17. 10. 2016 | čítať ďalej...

Šéf červených autobusov: Cenová vojna vydrží ešte veľmi dlho

Na autobusovej linke medzi Bratislavou a Viedňou jazdia traja dopravcovia. Okrem Slovak Lines aj RegioJet českého podnikateľa Radima Jančuru a Blaguss.

12. 10. 2016 | čítať ďalej...

Voľby vygenerujú vždy len priemerných ľudí

Nikdy to nie je duchovná alebo intelektuálna elita, ktorá má schopnosti riadiť štát tak, aby to prispelo ku všeobecnému dobru.

12. 10. 2016 | čítať ďalej...

Čo by ste spravili, ak by ste mali miliardu eur?

Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo. Končí sa rok 2015, máme internet v mobilných telefónoch, onedlho budú na cestách jazdiť elektrické autá...

09. 10. 2016 | čítať ďalej...

Výrok, ktorý vo voľbách kandidáta odrovná

Pri spätnom pohľade je ľahké pripomenúť si výroky, ktoré sa uchytili, lebo kandidáti pre ne nakoniec prehrali.

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Ako súdili najväčších nacistických vrahov

„Ľudia sa vždy dajú doviesť k tomu, aby s vodcom súhlasili. Je to jednoduché. Stačí im povedať, že sú napadnutí a verejne odsúdiť pacifistov z nedostatku vlastenectva. To zaberie v každej krajine.“

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Nástupný plat tisíc eur? Mladí majú veľké oči

Ak sa mladí ľudia od začiatku leta nezamestnali, niekde robia chybu. Práce je dosť.

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Železnica je mystérium, nedá sa riadiť len tabuľkami

Trať medzi Bratislavou a Žilinou sa rekonštruovala tak dlho a zanedbali sa bežné opravy, až sa niektoré úseky stali neprejazdnými, vysvetľuje v rozhovore JIŘÍ KUBÁČEK, bývalý generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh...

29. 09. 2016 | čítať ďalej...

Kde je Slovensko? Google Street View odpovedá záberom z Bratislavy

Internetový diskutér využil kuriózny záber z Google Street View ako odpoveď na otázku, že kde sa podľa neho nachádza Slovensko.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Pre polovicu ľudstva s nižším IQ je svet príliš zložitý

Kto nerozumie svetu, verí konšpiráciám, hovorí známy český psychiater Cyril Höschl.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Prečo sú počítačové hry také zaujímavé pre deti

To, že niektoré dnešné deti sú závislé na mobiloch, sú pohltené kybersvetom, že by len stále surfovali na nete a hrali počítačové hry, sa na nás valí z každej strany. Skúsme sa na to pozrieť inak.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Protestujeme! Fajn, a čo ďalej?

Nikto z menovaných nedobyl svoj úrad so zbraňou v ruke, dostal sa tam len a výlučne pomocou hlasov voličov.

15. 09. 2016 | čítať ďalej...

Takto predídu autonómne autá zápcham, pozrite si vo videu

Stačí sa riadiť jednoduchými pravidlami. Šoféri to nezvládnu.

14. 09. 2016 | čítať ďalej...

Pavol Žilinčík porovnáva slovenské a ukrajinské súdnictvo

Pomenovanie problémov na Ukrajine ukáže v plnej nahote tie isté problémy aj na Slovensku. Akurát na Ukrajine už majú po Majdane a začali ich riešiť.

19. 06. 2016 | čítať ďalej...

Tancujúca mládež v Thajsku v nás vyvolá zvláštne pocity

Záber z hudobného festivalu v Thajsku. Tancujúca mládež určite vyvolá zvláštne pocity v nejednom z nás. Takýto tanečný štýl u nás nevidieť.

18. 06. 2016 | čítať ďalej...

Úbytok včiel pocítime všetci, budeme mať málo jedla

Živočíchy, ktoré roznášajú peľ, zabezpečujú až 75 percent svetových plodín. Postupne však vymierajú.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Posilnime kultúru riešenia problémov. Málo si vážime, čo tu máme

Slovensko je krajina, ktorá má potenciál, aby sa tu ľuďom veľmi dobre žilo. K dosiahnutiu tohto cieľa by nebolo treba urobiť až tak veľa.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Lekár po návrate z Británie: Peniaze nie sú všetko, na Slovensku je lepší život

Nemusím živiť dve autá, manželka sa vrátila k svojej profesii a bývame vo väčšom. To sú prvé dojmy lekára Borisa Mavrodieva po návrate z Veľkej Británie, kde pôsobil posledných deväť rokov.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Význam zjednotenej Európy nechápeme, Sulík je príkladom

Bývalý šachový veľmajster a politický aktivista Kasparov tvrdí, že brexit by bol darčekom pre Putina.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Môže byť doprava MHD zadarmo? V Talline to nedopadlo dobre

V Talline skúsili zaviesť bezplatné cestovanie, no experiment sa neosvedčil ani nezvýšil záujem verejnosti. Nové riešenia sa hľadajú inak.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Maturujme povinne z matematiky. Ale

Prečo je dôležitá maturita z matematiky? A ako by mala vyzerať.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Rodinný dom za každú cenu môže byť zlatou klietkou

„Čo sa deje s bývaním pre mladé rodiny?“ pýta sa nitriansky architekt Jozef Hrozenský a opisuje svoju praktickú skúsenosť, ktorá je modelovým príkladom pre mnohých mladých ľudí s malými deťmi.

25. 05. 2016 | čítať ďalej...

Pellegrini: Za založenie firmy zaplatíme kartou

Vicepremiér pre investície chce meniť zákon o správnych súdnych poplatkoch. Sľubuje tiež zjednodušenie ovládania e-služieb na Slovensko.sk.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Cirkev trápi odpad, žiada zastavenie kultúry vyhadzovania

Cirkev si naliehavosť témy životného prostredia a odpadov uvedomuje stále viac.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Právo parkovat je svoboda komunismu. Nenechme města motoristům

Jeho rady žádali v New Yorku, Londýně i Moskvě. Teď si ho přivolali do Tokia a nejnověji ho oslovila i Praha. Starostové po celém světě si zvou dánského architekta a urbanistu Jana Gehla, aby naplnili název jedné z jeho knih –...

17. 05. 2016 | čítať ďalej...

Obchodné centrá ničia mestá

Nákupné strediská stiahnu ľudí a zákazníkov z ulíc ako vákuum. Podoba mesta je depresívna, bez ľudí a akcií; práve tieto dve veci robia verejný priestor zaujímavým.

16. 05. 2016 | čítať ďalej...

Odkaz pre budúcnosť

Keď ma jedného dňa uvidíš ako starého muža, keď budem špinavý, keď sa nebudem vedieť najesť ani sa obliecť ... maj trpezlivosť, spomeň si na čas, ktorý som trávil učením teba.

10. 05. 2016 | čítať ďalej...

Prečo vymrú strany jedného lídra a čo ich nahradí

V nasledujúcich rokoch sa na Slovensku a v Európe udejú zásadné veci,ktoré zmenia podobu politiky a spoločností.

27. 04. 2016 | čítať ďalej...

"Podstatou demokracie je jej schopnosť riešiť problémy prostredníctvom otvorenej diskusie."

Citát je z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Stankov a zjednotená macedónska organizácia Ilinden c. Bulharsko z 2. októbra 2001.

25. 04. 2016 | čítať ďalej...

Nehoda v priamom prenose (video)

Nehoda osobního a nákladního automobilu při natáčení reportáže České Televize.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

História MHD v Košiciach (video)

Mestská doprava v Košiciach od jej úplných začiatkov až po súčasnosť.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

O odpadkoch v Nemecku očami Slovenky

Po prisťahovaní sa do Nemecka som šla kúpiť odpadkový kôš. Špecializovanú predajňu pre domáce potreby som prešla niekoľkokrát. Hľadala som niečo podobné, ako sme mali na Slovensku.

20. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo si vo voľbách volíme idiotov (a čo s tým má náš mozog)

Vedecké štúdie vysvetľujú, prečo politici sú takí, akí sú. A prečo ich my sami takých chceme. Politika totiž musí obsahovať aj prísľub lepšej spoločnosti.

18. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo židia neutekali a kedy je správny čas opustiť krajinu

Niekoľko rokov rozmýšľam nad tým, prečo židia počas druhej svetovej vojny neutekali. Prečo sa “dali odtiahnuť” do koncentrákov. Včera celú moju osobnú záhadu vyriešila jednou vetou pani Lýdia Piovarcsyová, ktorá prežila...

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Je stav strednej Európy prejavom materializmu?

Kam smeruje Západ a čo s tým?​

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Štátu pošle každý Slovák 5660 eur. Pozrite sa, ako štát tieto peniaze využije

Ročne jeden človek na Slovensku zaplatí štátu na daniach a odvodoch v priemere 5657 eur. Najväčšia časť z týchto peňazí putuje na dôchodky.

29. 03. 2016 | čítať ďalej...

Budeme voliť Kotlebu, zavolal mi pán K.

Bol to veľmi zvláštny telefonát. Na displeji telefónu som uvidela neznáme číslo, aj som rozmýšľala, či telefón nenechám vyzvoniť do prázdna.

08. 03. 2016 | čítať ďalej...

Film: Diagnóza - o štrajku lekárov v roku 2011

Prinášame vám filmový dokument Diagnóza o tom, ako kľúčoví protagonisti s odstupom času vidia najkonfliktnejšiu situáciu v slovenskom zdravotníctve – lekársky štrajk v roku 2011.

27. 02. 2016 | čítať ďalej...

Sme zlyhávajúci štát?

Rumuni sekajú korupciu hlava-nehlava. Estónci vedú v elektronizácii s náskokom, ktorý nedobehne ani Sagan na motorke. A v Česku majú vysoké školstvo a zdravotníctvo, o ktorom my môžeme snívať.

23. 02. 2016 | čítať ďalej...

Uvarení v spoločnosti bez hodnôt

Ľudia, ktorí svoje postavenie v systéme moci vnímajú primárne ako zdroj osobných výhod a privilégií, nikdy nepôjdu k podstate problému a budú len pokračovať v zápase o svoju inštitucionálnu istotu.

16. 02. 2016 | čítať ďalej...

Fico posunul krajinu, ale dozadu: Voľby rozhodnú o tom, či budeme zdochýnajúca mrcina

Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický...

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Ústrednou témou novej koncepcie by malo byť vzdelávanie, nie školstvo

Slávny fotograf Robert Capa hovorieval začínajúcim fotoreportérom: „Ak vaše fotografie nie sú dostatočne dobré, znamená to, že ste neboli ste dostatočne blízko.“

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Podnikatelia zmeny vnímajú citlivo, vraví v rozhovore partner KPMG Slovensko

Politické strany by si mali sadnúť a dohodnúť sa na dlhodobej stratégii pre nastavenie priaznivého prostredia pre podnikateľov, hovorí pre SME partner v slovenskej pobočke poradenskej spoločnosti KPMG ĽUBOŠ VANČO.

04. 02. 2016 | čítať ďalej...

Expedícia Makovica

Aj takto sa zabávali ľudia na konci minulého storočia. Predstavte si, že väčšina ľudí ešte nemala mobilný telefón.

03. 02. 2016 | čítať ďalej...

Nemáte koho voliť? Klamete

V skutočnosti nevolíme politické strany. Voľbami v prvom rade vyberáme myšlienky, ktoré majú v našej spoločnosti dlhodobo prežiť.

Ak veľká časť občanov na voľby rezignuje, nechá systém napospas extrémnym...

31. 01. 2016 | čítať ďalej...

Ekonóm: Našou slabinou sú regióny aj školstvo

Stotisíc nových pracovných miest je len politický slogan bez reálneho podkladu, vraví ekonóm Martin Kahanec.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Skutočná tma je na Slovensku raritou

Hviezdne nebo vidno najlepšie v parkoch tmavej nočnej oblohy. Slovensko je znečistené svetlom, zákon ho nijak neobmedzuje.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Daniela Kovářová: Za teplo domova odpovídá žena, matka nikdy nepřestala potřebovat otce

Ženám jsme namluvili, že mají stejná práva jako muži, ale ona to není pravda, říká v rozhovoru advokátka, spisovatelka a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

27. 12. 2015 | čítať ďalej...

Improvizovaný prejav prezidenta Andreja Kisku ku stavu školstva (A DOSŤ!)

Vystúpenie hovorcu kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! " a prezidenta SR Andreja Kisku v úvode prvého diskusného fóra A DOSŤ! Vzdelávanie v ohrození, ktoré 18. 11. 2015 v bratislavskom SATORI STAGE pripravila...

19. 12. 2015 | čítať ďalej...

Ako sa v našej politike delí a užíva moc. Očami zveda, ktorý bol pri tom

Z rozhovoru s Markom Ebenom v relácii Na plovárně hovorí František Ringo Čech: "Tak desať percent sú veľmi slušní ľudia, najmä ženy". V rozhovore ale hovorí so sebe vlastným nadhľadom najmä o tom zvyšku.

04. 12. 2015 | čítať ďalej...

Vojnu s terorizmom nevyhráme, musíme si nájsť spôsob, ako žiť v novej realite

Nejde o to nájsť riešenie. Dôležitejšie je nájsť modus. Akýsi spôsob žitia. Netreba nútiť Bulharov alebo Slovákov milovať cudzincov či utečencov, nezdá sa mi to ani prirodzené. Dôležité je ľuďom hovoriť, že je tu nová realita a...

21. 11. 2015 | čítať ďalej...

Diskusia o terorizme, utečencoch a slobode

Čím sa ohrozujeme sami. Pozrite si zostrih diskusie s Mikulášom Dzurindom a Štefanom Hríbom. Diskusiu zorganizoval Denník N.

20. 11. 2015 | čítať ďalej...

Regionálne rozdiely ostanú

V porovnaní so štandardnými ekonomikami, naše mzdy tvoria z HDP iba jednu tretinu a zvyšok sú zisky spoločností.

10. 11. 2015 | čítať ďalej...

Ako dlhú životnosť by mali mať výrobky?

Tento text je úryvkom z prejavu Llewellyna H. Rockwella, Jr. na Supporters Summit of 2004. Český preklad vyšiel tento týždeň na portáli think-tanku Ludwig von Mises Institute, Mises.cz.

03. 11. 2015 | čítať ďalej...

Európska komisia kazí Európu

Európska únia nie je v dobrej kondícii, povedal nedávno predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. A mal pravdu.

29. 10. 2015 | čítať ďalej...

Sami si môžete urobiť röntgen a snímka sa odošle do nemocnice

Jedna karta na všetko: Ako funguje e-Government v Estónsku.

21. 10. 2015 | čítať ďalej...

Strieľajte, prikázal komisár Slavkin

Prečo partizáni 21. septembra 1944 popravili 187 obyvateľov obce Sklené?

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Úniu sme dostali do daru. Čo Fico nepovie, ale mal by

Európsku úniu sme dostali do daru, o ktorý sme sa len málo pričinili. Možno aj to je dôvod, prečo ju považujeme za lacnú samozrejmosť.

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Stredná trieda už z niektorých miest úplne vymizla

Mať vlastný byt a auto, poslať deti na prázdniny do tábora a aspoň raz do roka ísť na spoločnú dovolenku k moru je pre mnohé slovenské domácnosti veľmi vzdialená predstava. Kým na Slovensku sú štvorčlenné rodiny, ktoré na mesiac...

13. 10. 2015 | čítať ďalej...

Prečo sú v Bratislave dopravné zápchy?

Doprava sa blíži ku kolapsu. Ak neprídu radikálne opatrenia, skolabuje úplne.

25. 09. 2015 | čítať ďalej...

Pôda je viac ako pozemok na predaj

Ešte pred sto rokmi odchádzali Slováci do Ameriky, aby si zarobili peniaze na grunt. O storočie neskôr vlastníci pôdy čakajú, či sa v ich blízkosti nebude stavať.

20. 09. 2015 | čítať ďalej...

Lekárka Križanová: Utrpenie pri zomieraní urýchľuje samo zomieranie

Ľudia, ktorí zostanú sami, sú starí a chorí, tak budú chcieť zomrieť, lebo nemajú žiadnu perspektívu, prečo majú žiť. Čakajú na smrť, väčšinou odovzdane. Na Slovensku nemusia ani veľmi čakať, lebo dostanú preležaniny a...

11. 09. 2015 | čítať ďalej...

Ja, robot. Pripravil som ťa o prácu

Ako bude vyzerať práca v najbližších desaťročiach? Zažívame najradikálnejšiu a najrýchlejšiu revolúciu od čias priemyselnej? Pripravte sa na svet, v ktorom budú vládnuť roboty.

08. 09. 2015 | čítať ďalej...

Starnúca krajina nie je pre starcov

Nie je zaručené, že dnešným tridsiatnikom alebo štyridsiatnikom sa o pár desaťročí bude starnúť ľahšie.

24. 08. 2015 | čítať ďalej...

Myší raj. Čo povedal experiment o úpadku spoločnosti

Doktor Calhoun zasvätil celý svoj vedecký život tomu, aby vybudoval dokonalý myší raj. A sledoval následky tohto blahobytu.

05. 03. 2015 | čítať ďalej...

Ako nás vnímajú ľudia z islamských krajín? Ako my ich?

Tisíce európskych moslimov už odišli na Blízky východ bojovať za Islamský štát. Západné štáty zas jeho pozície bombardujú. Región je opäť miestom krvavého konfliktu, ktorý je pre nezainteresovaných až príliš...

12. 02. 2015 | čítať ďalej...

Matematika ako zdroj radosti a upevnenia demokracie

Žiadna inštitúcia, žiadne zákony nie sú takou garanciou demokracie a prosperity spoločnosti, ako mysliaci občania.

20. 01. 2015 | čítať ďalej...

Článok, čo zapríčinil, že Rakúsko nedopadlo tak, ako Slovensko

Asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že časť obyvateľov tejto krajiny na vlastnej koži zažila jeden z najväčších, ak nie úplne najväčší, sociálnych experimentov v dejinách ľudstva. Pokus o racionálne riadenie spoločnosti a...

08. 10. 2014 | čítať ďalej...

Sklamala ma pasivita Čechov a Slovákov

Návrat do Česka a Slovenska je pre mňa väčšinou skľučujúci.

Zle vládnuca elita tu prežíva najmä kvôli nečinnosti ľudí.

29. 09. 2014 | čítať ďalej...

Penta si ziskom médií kupuje prestíž

Je rozdiel, či robíte pre firmu, ktorej šéf sa spomína ako osoba, ktorá v prestávkach medzi súložami podpláca politikov, alebo ako agenta serióznej medzinárodnej finančnej skupiny, ktorá si kúpila médiá, aby jej dali...

22. 09. 2014 | čítať ďalej...

Mám sen. Že budeme dodržiavať zákony

Snívam o spoločnosti, kde každý jej člen bude dobrovoľne dodržiavať zákony a nebude neustále premýšľať len o tom, ako by ich obišiel.

29. 08. 2014 | čítať ďalej...

Ľudia sa po vzore Pezinka neboja postaviť firmám či politikom

Aktivistov často z bežných ľudí urobia problematické rozhodnutia úradov a politikov.

01. 08. 2014 | čítať ďalej...

Akému Slovensku chcem pomáhať (inauguračný prejav Andreja Kisku)

Ústavný sľub, ktorý som práve zložil, a silný mandát voličov, ktorý som dostal, sú záväzkom, ktorý si budem uvedomovať každý jeden deň môjho funkčného obdobia.

Cítim tento záväzok dvojnásobne naliehavo aj preto, lebo budem prvým...

15. 06. 2014 | čítať ďalej...

Z detí nám vyrastie digitálny proletariát. Pomôže digitálna diéta?

Pokud přílišné používání nových médií může vést k poruchám mysli, tedy k jevu, který M. Spitzer nazývá digitální demencí, co s tímto jevem můžeme dělat? České základní školy jsou plné dětí, se kterými si rodiče neví rady a...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

10 dôvodov, prečo má Slovensko nádej

Nádej. Päť písmen, ktoré porazili tie najkrutejšie režimy a trasie sa pred nimi aj strach. Ten strach, ktorý nám každodenne podsúvajú správy z televízii, novín a rádií. Skrytý pod pojmami ako ohrozenie, vojna, konflikt,...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

Pasívny dom za 4 dni

Jednoduchý pasivní dům sestaví čtveřice lidí jen se šroubovákem za čtyři dny.

07. 05. 2014 | čítať ďalej...

Vďaka vojnám je bezpečnejšie a bohatšie

Počas desaťtisíc rokov konfliktov vznikli spoločnosti, ktoré znížili riziko, že ich členovia násilne zomrú.

02. 05. 2014 | čítať ďalej...

Klamstvá o potravinách! Kŕmia nás hnusom, tvrdí človek z brandže

Platí pri potravinách pravidlo, že čím drahšie, tým kvalitnejšie? Človek z brandže hovorí, že od všetkých dostávame to isté.

29. 03. 2014 | čítať ďalej...

13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nikdy nerobia

Každý túži po životnom úspechu a sebarealizácii. Ako však nato? Samozrejme, dosiahnuť úspech, kariérny postup či naplnenie svojich snov nie je vždy jednoduché. Dá sa povedať, že úspech patrí do rúk psychicky silných jedincov. Ako...

11. 03. 2014 | čítať ďalej...

Je demokracia na Slovensku ohrozená?

Neschopnosť pochopiť písaný text alebo vybrať kľúčové informácie sa stáva štandardom. Pripravenosť pri vstupe do dospelého života a tým aj možnosť uspokojivého uplatnenia klesá. Klesá šanca prežiť spokojný a naplnený život v...

24. 01. 2014 | čítať ďalej...

Hodnotová orientácia mládeže. Prieskum na vzorke 300 mladých ľudí

Pre ktorú časť mládeže sú peniaze prednejšie ako zdravie a iní ľudia? Z 300 opýtaných sa len ôsmi s drogami a ani s ľuďmi, ktorí ich užívajú, nestretli.

22. 01. 2014 | čítať ďalej...

Táto krajina nie je pre naivných

Problém je, že politickú scénu pomaly berú do rúk naši rovesníci, ktorí nemajú ani sny, ani talent. Môžeme sa smiať zo všetkých tých Kolesíkov a Martvoňov, akí sú hlúpi. Ale, po pravde, dôvod na smiech majú...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Nepatrí sa, ale šetriť treba najmä na dôchodkoch a dávkach

Systém je nastavený tak, že tlak sociálnych výdavkov na verejné financie bude ďalej narastať. Na zmenu treba veľkú spoločenskú dôveru, ktorá tu nie je. Preto sa do nej politici nepúšťajú.

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Ako internet zabíja strednú triedu

Trend udáva technológia. Politika i daňové zákony sú v porovnaní s dvomi najdôležitejšími motormi nerovnosti – sieťami a automatizáciou – takmer len dekoráciou.

Prehlbujúca sa americká priepasť medzi príjmami bohatých a...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Sudcovská etika na Slovensku: fundament alebo ornament?

Mnohí tlaku servilne podľahnú: nový potenciálny sudca hneď pri vstupe zohne chrbát tak hlboko, že hrozí, že ho už nikdy nevystrie.

17. 06. 2013 | čítať ďalej...

Vo vojne vždy padnú tí najlepší, cítime to dodnes

Vplyv obidvoch vojen ešte vždy pociťujeme. Vo vojne vždy padnú tí najlepší. Na dlhé roky to poznačilo vývoj v Európe a cítime to dodnes.

03. 05. 2013 | čítať ďalej...

Penzijní past – problém, který nemá žádné dobré řešení

Z mnoha zajímavých a důležitých témat dneška vystupují dvě jako mrakodrapy nad malým městem: problém zdravotnictví (tj. ufinancování a dostupnosti špičkové péče) a problém takzvané penzijní pasti. Obě mají leccos společné – mimo...

23. 04. 2013 | čítať ďalej...

V lidech začíná narůstat zlo, varuje profesor Keller. A vysvětluje proč

Podle něj se společnost pak rozdělí v zásadě do tří vrstev. Na ty, kdo mají dost vlastních prostředků, aby si jakékoliv služby opatřili sami pro sebe, a navíc je mohli poskytnout družině svých věrných, kteří jim za to budou...

05. 03. 2013 | čítať ďalej...

Jak chcete vládnout lidem, kterým nerozumíte a o kterých nic nevíte

Vidíme kolem docela zřetelně, že se lidé radikalizují, dávají najevo velkou nespokojenost, naštvanost až nenávist k současným mocným, přivracejí se ke komunistům nebo k nejrůznějším “novým prorokům”.

28. 02. 2013 | čítať ďalej...

Väčšina konšpirácií sú úplné výmysly, tvrdí český ekonóm Pavel Kohout

Konšpiračné teórie sú tu už od dávna a ich popularita rastie najmä v čase krízy. Český ekonóm Pavel Kohout hovorí aj o tom, že väčšina konšpirácií sú úplné výmysly.

26. 02. 2013 | čítať ďalej...

Ako vyriešiť dopravné zápchy

Prišiel som vám porozprávať o zápche. Konkrétne o dopravnej zápche. Dopravné zápchy sú všade. Vznikajú v skoro všetkých mestách na celom svete a keď sa nad tým zamyslíte, je to prekvapivé. Len si predstavte, aké je každé mesto...

11. 02. 2013 | čítať ďalej...

Obrana neviditeľnej ruky trhu. Dôvody, prečo zlyhala.

V poslední době jsem víc než dřív svědkem odsuzování tržního hospodářství. Z mnoha stran můžeme slyšet, že spoléhání na „neviditelnou ruku trhu“ se ukázalo jako falešné, a za viníka současné hospodářské krize je označován...

09. 01. 2013 | čítať ďalej...

Je nás priveľa (Úvahy o konci sveta)

Náhlý konec světa, přesněji většiny toho živého na naší planetě, samozřejmě nastane.

21. 12. 2012 | čítať ďalej...

Filozof Fedor Blaščák: Normalizácia sa ešte neskončila

Revolučný rok 1989 možno nebol takým zlomom, ako sa nám javí a z normalizácie toho veľa pretrvalo v spoločnosti po Novembri. Filozof a kurátor Fedor Blaščák vraví, že dejiny z odstupu nie sú čiernobiele.

15. 11. 2012 | čítať ďalej...

Slovensko – príležitosť pre neschopných?

Ako je možné, že niekto, kto by nikdy nemohol riadiť súkromnú firmu, môže aj napriek svojej neschopnosti byť na čele štátom vlastnených spoločností či inštitúcií? Kým sa to nezmení, Slovensko zostane rozkradnutou...

24. 10. 2012 | čítať ďalej...

Všetci sme 47 %

Ak volič poberá nejakú dávku od štátu, dá sa predpokladať, že to má silný vplyv na jeho preferencie pred volebnou urnou. Najmä v prípade, ak z prerozdeľovania pochádza jeho celý príjem.

23. 09. 2012 | čítať ďalej...

Klasický logický paradox nevoliča

Nevolič túži, aby do politiky prišli iba takí ľudia, čo budú myslieť na občana a jeho dobro.

Zároveň tvrdí politika, že politika je špina najväčšia a kým bude špinavá, on sa jej bude vyhýbať.

Otázka je, kto ma tých dobrých ľudí...

29. 01. 2012 | čítať ďalej...

Prečo tak strmo klesli ceny prostitútok? Iný pohľad na ekonómiu

„Môže za to ochota miliónov žien spávať s mužmi aj bez toho, aby boli ich manželkami,“ vysvetľujú autori pokračovania Freakonomics, ktorí sa v knihe venujú nielen sexu, ale napríklad aj klimatickým zmenám.

28. 11. 2011 | čítať ďalej...

Prečo si musíme znova požičať miliardy eur

Ak nemá Slovensko na budúci rok zbankrotovať, musí si opäť na trhoch požičať miliardy eur. Katastrofe sa dá vyhnúť aj brutálnym šetrením a zvyšovaním daní, ktoré však za súčasného stavu nikto nedokáže...

13. 11. 2011 | čítať ďalej...

Väčšina študentov sú ufňukaní leňoši

Absolventi stredných a vysokých škôl si môžu sami za svoju nezamestnanosť. Prečo?

17. 08. 2011 | čítať ďalej...

Korupcia nastavila silnejšie pravidlá ako sú zákony

Politické strany nie sú schopné svoje potreby legálne saturovať, preto sa musia nechať skorumpovať.

Kto sa nezapojí do korupčného systému, nemôže uspieť.

19. 05. 2011 | čítať ďalej...

Podľa čoho vieme, či kradnú

Podľa čoho zistiť, či konzultačná zakázka má svoj zmysel alebo je len nástrojom korupcie a klientelizmu?

24. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prečo sú niektorí úspešní a iní nie?

Prečo sú napríklad Apple a podobné firmy tak inovačné? Majú rovnaký prístup k rovnakým talentom, rovnaké agentúry, rovnakých poradcov, rovnaké médiá. Tak prečo sa zdá, že majú niečo iné?

18. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prevratný výskum, ktorý odkrýva niektoré prekvapivé postoje súvisiace s našimi rozhodnutiami

Sheena Iyengar skúma, ako sa rozhodujeme - a aké máme pocity ohľadom našej voľby. Hovorí jednak o tých banálnych rozhodnutiach (Coca Cola vs. Pepsi), ako aj o tých vážnych a delí sa s nami o svoj prevratný výskum, ktorý odkrýva...

17. 09. 2010 | čítať ďalej...

Vysvetlenie, prečo je vysoký deficit zlý pre občana a firmy

Polopatistické vysvetlenie, prečo je veľký deficit rozpočtu zlý a ako sa to potom týka každého.

12. 09. 2010 | čítať ďalej...

Syndróm „nových tvárí v politike“

Bolo by super, keby na Slovensku existovali normálne, dlhodobo etablované politické strany, zoskupené okolo nejakej myšlienky, nielen okolo charizmatického vodcu na jedno použitie. A keby politici stúpali pomaly po straníckom...

02. 08. 2010 | čítať ďalej...

Ako potlačiť zlodejinu

Osvedčený spôsob, ako znížiť mieru zlodejčiny, lajdáctva a hlúpych rozhodnutí pri narábaní s cudzími peniazmi je tým cudzím (verejnosti) dať včas dosť informácií.

28. 06. 2010 | čítať ďalej...

Co dělají provideři a telefonní operátoři s našimi daty?

Viete, že to môžu robiť, ale netušíte ako často to robia. Môžete byť nemilo prekvapení, ak sa dozviete o skutočnom množstve sledovaní zo strany polície.

17. 05. 2010 | čítať ďalej...

Už minimálna mzda na úrovni 0,0 dolára je privysoká

Tvrdí to v rozhovore profesor, právnik a ekonóm z Chicagskej univerzity. Minimálna mzda znemožňuje napríklad nasledovné...

27. 04. 2010 | čítať ďalej...

Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme

Kariérny analytik Dan Pink skúma záhady motivácie, počínajúc faktom, ktorý bádatelia spoločenských vied poznajú, ale väčšina manažérov nie: Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme. Vypočujte si jeho...

20. 01. 2010 | čítať ďalej...

Aké sú prognózy?

"Také, že je to možné. Ja tu už nebudem. Ani vy. Ale naši potomkovia nám pekne poďakujú," hovorí uznávaný odborník Milan Lapin v rozhovore.

06. 12. 2009 | čítať ďalej...

Prečo je slovenská ekonomika hlúpa?

Náš operátor vo výrobe (ale aj architekt či dizajnér nábytku) sa nenadrie o nič menej ako ten francúzsky či holandský. Akurát sa jeho produkcia predá za nižšiu cenu. Často aj preto, že nemajú k dispozícii tie technológie (vrátane...

19. 09. 2009 | čítať ďalej...

Nehľadaj ideál

Medzi politikmi ho nenájdeš. Ale ak je niekto arogantný, ale má dobré nápady, schopný tím ľudí a prinesie mnohým bežným ľuďom zmenu k lepšiemu, nevadí.

Chyba sklamaných voličov je, že sa na politikov upnú ako na priateľa alebo...

03. 08. 2009 | čítať ďalej...

Obyvatelia schválili zavedenie dane z marihuany

V 400-tisícovom meste rozhodlo 80 percent obyvateľov v poštovom hlasovaní o zavedení dane z predaja marihuany.

22. 07. 2009 | čítať ďalej...

Zmluva medzi Auparkom a samosprávou o spolupráci pri vyvlastňovaní

Keď Aupark potrebuje cudzí pozemok, samospráva neváha podpísať zmluvu v ktorej sľúbi spoluprácu pri vyvlastňovaní pozemku cudzieho vlastníka.

12. 07. 2009 | čítať ďalej...

Takýmto "majstrom" plynárom a stavbárom sa radšej vyhýbajte

Potrubie cez dvere a plynomerná skriňa pred oknom. Neveríte? Pozrite si fotografie sami.

19. 04. 2009 | čítať ďalej...

Život po zrútení Spojených štátov amerických

Môžu sa USA v blízkej budúcnosti zrútiť? Každý človek vás dnes na takú otázku vysmeje. Lenže presne takto na podobnú otázku odpovedali ľudia, ktorých ste sa v roku 1988 spýtali, či stojí pred zrútením komunistické impérium a...

13. 04. 2009 | čítať ďalej...

Čo môže očakávať Slovák od finančnej krízy v roku 2009? Ako sa čo najlepšie pripraviť na jej prekonanie?

Tentoraz aj praktické rady, ako sa na zvládnutie následkov krízy može pripraviť obyčajný Slovák. Aj to, prečo sa ešte kríza na Slovensku zatiaľ naplno neprejavila, kedy sa tak stane a čo sa bude diať.

05. 02. 2009 | čítať ďalej...

Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Gerald Celente je predpovedač trendov. Známym sa stal vďaka správnym predpovediam svetových udalostí ako napr. burzového krachu 1987, zániku Sovietskeho zväzu v roku 1990, ázijskej finančnej krízy 1997, recesie 2001, začiatku...

29. 12. 2008 | čítať ďalej...

Novinár zdrbal novinárov. Myslím, že to vystihol správne.

Väčšina novinárov nemá prehľad, sú bezcharakterní a nemajú ani štipku talentu.

05. 12. 2008 | čítať ďalej...

Voľba kontrolóra bude tajná. Majú chlapci naozaj problém pochopiť písaný text?

V Prešove sa počas zasadnutia mestského zastupiteľstva diskutovalo o blížiacej sa voľbe hlavného kontrolóra a o kvalifikačných kritériách na jeho výber.

01. 10. 2008 | čítať ďalej...

Pochopil som, kto tu vládne, ale nie sú to poslanci vášho klubu

Takéto slová venoval bardejovský opozičný poslanec väčšinovému poslaneckému klubu potom, ako vládnuca koalícia prevalcovala a odignorovala iné názory.

24. 09. 2008 | čítať ďalej...

Važny čoskoro navrhne rozšírenie stavania na cudzom

Minister dopravy Ľubomír Vážny povedal, že časť tzv. cestného zákona, ktorú doplnil poslanec za Smer-SD Peter Pelegrini a prezident pre ňu zákon vrátil, predloží vláde samostatne do dvoch týždňov. Text bude rovnaký ako...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...

Tolerujú úradníci v Banskej Bystrici porušovanie zákona pri stavbe?

Hádam by sa už táto hra medzi občanom, investorom a úradníkom mala posunúť na ďalší "level". Keď je šéf šéfa stavebného úradu zároveň hlavným inžinierom projektu, tak to smrdí až príliš.

Začína to byť totiž nudné. Tak, ako každá...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...
Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...